Jaký je váš názor na postup ruského prezidenta Putina v rámci rusko-ukrajinského konfliktu?
Prezident Putin se chová velmi pragmaticky. Dnes už nikdo neřeší, že na začátku byli lidé, kteří opravdu chtěli svobodu, ale s postupujícím časem ovládli Majdan radikálové s vlajkami banderovců a celé se to zvrtlo. Pokud velký stát jako Rusko chce reagovat na aktuální světový vývoj, bude hájit své zájmy. Připomeneme-li si trochu zeměpisu, zjistíme, že území Ukrajiny, o která dnes jde, jsou teritoriálně přinejmenším sporná a po zkušenostech s jinými podobnými konflikty (např. Kosovo) chce prezident Putin svými kroky těmto situacím zřejmě předejít.
Několik významných osobností, včetně německé kancléřky Angely Merkelové, po skončení velké tiskové konference ruského prezidenta jeho výstup komentovalo pozitivně. Jak působil jeho projev na vás?
Chová se jako silný státník velkého státu. Projev byl sebejistý a suverénní. Jakkoliv jsou všechny takové světové konference, zdůrazňuji všechny, tak trochu sehrané, to, co potřeboval, tam odehrál.
V posledních týdnech se roztrhl pytel s kritikou vůči osobě prezidenta Zemana. Má odůvodněný základ?
Má i nemá. Prezident Zeman je solitér a přímo zvolený prezident, kterému neschází odvaha. Proto vyvolával, vyvolává a bude vyvolávat kontroverze. V roce 1989 mu někteří lidé tleskali za prognostické glosy, které nelichotivě hodnotily socialistický systém, v 90. letech mu někdo tleskal za rétoriku o spálené zemi a za to, jak půjde vládě premiéra Klause po krku, pak si získal sympatie svou zdánlivou apatií na jakékoliv další funkce, aby se vrátil na Hrad jako prezident. Prostě se nechová nijak jinak než dosud.
Kritika, která na něj útočí, je tak pouhou reakcí na jeho konání, které vždy ustál. Myslím, že rétoriku, kterou použil během „slavného“ rozhovoru, by jako státník používat neměl. Zkuste si představit například amerického prezidenta nebo německou kancléřku, jak používá podobné výrazy. Prezident je prostě prezident, a zrovna prezident Zeman je dost silná politická osobnost, aby se dokázal prosadit i bez podobných excesů. Kdyby k přímé volbě prezidenta patřila i jeho odvolatelnost (stejně jako by měla být i u ostatních politiků), budoval by i pan prezident svou rétoriku, řekněme, obezřetněji.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Markéta Grušáková
bydlení
Vámi kritizovaná digitalizace stavebního řízení je podle mě zanedbatelný problém v porovnání s tím, že má ČR problém s nedostatkem bydlení, které, když už je, tak je pro většinu smrtelníků nedostupné. A upřímně nemám dojem, že když jste byli ve vládě, že jste problém nějak řešili. Můj dotaz tak zní,...
Další články z rubriky
17:45 Dusno mezi Černochovou a Řehkou. Pavel a „červené barety“. Po výživném jednání výboru hovoří poslanec Vích
Rozčílení ministryně Jany Černochové kvůli incidentu na cvičení v Keni, kvůli kterému tato zatajovan…
- 18:42 „Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko
- 4:40 Vidlák: Rozdíl mezi Fialou a Babišem. Voliči, chceš?
- 16:04 Kubka se nebojí a chystá silný krok. Hovoří lékař Henzl, který odmítl vakcínu na covid
- 14:50 „Nemohou přiznat, že lhali.“ Nová Zemanova kniha chystá překvapení
- 4:46 „EU řekne, že neprší. Oni se tedy tváří, že je sucho.“ Nepřátelé svobody v ČR. Nestor médií promluvil