Co když ani Západ, ani Rusko s útokem nemají nic společného? Generál Kostelka nabízí zcela jiný pohled na kauzu Skripal

26.03.2018 19:25 | Zprávy

ROZHOVOR Rusové nejsou úplní hlupáci, aby vraždou bývalého ruského agenta ve Velké Británii přilévali olej do ohně a zvyšovali napětí mezi Ruskem a Západem, říká ke kauze, která zhoršila už tak napjaté vztahy mezi západními zeměmi a Ruskou federací, exministr obrany a bývalý velvyslanec České republiky v Rusku Miroslav Kostelka. „Co když ani Západ, ani Rusko s útokem nemají nic společného? Co když třetí strana chce diskreditovat Ruskou federaci, nebo nemá zájem na možném ruském dialogu se Západem,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz generál Miroslav Kostelka.

Co když ani Západ, ani Rusko s útokem nemají nic společného? Generál Kostelka nabízí zcela jiný pohled na kauzu Skripal
Foto: army.cz
Popisek: Generál Miroslav Kostelka v době jmenování ministrem obrany

Velkou Británií i Evropou otřásl případ otráveného bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery nervovou látkou. Představitelé Velké Británie, Spojených států amerických i Evropské unie se shodli, že za útokem je Rusko, a použití látky zvané novičok označili za útok na suverenitu Spojeného království. Co si o této kauze myslíte?

Je složité se k tomu vyjadřovat, když k tomu nemáme podklady. Prozatím jde o tvrzení proti tvrzení.

Myslíte, že by Britové bez vážných indicií přistoupili k tak tvrdému opatření, jako je vyhoštění třiadvaceti ruských diplomatů?

V první řadě přemýšlím o tom, komu tento čin přinesl zisk. Nepovažuji Rusy za úplné hlupáky, aby v předvečer prezidentských voleb, v období složité ekonomické situace a neustálých obviňování z různých činů ještě přilévali olej do ohně. A ještě tak hloupě. To klišé „Putin to udělal“ je už tak nápadné, že si lidé nutně musí klást otázku, co je pravda a co propaganda. Docela jsem zíral při nedávném vystoupení bývalého ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka v České televizi, který mimo jiné vysvětloval, proč je věrohodná varianta ruského útoku tím, že „Rusové zveřejnili snad sedmnáct variant, jak k útoku mohlo dojít bez jejich přičinění“. Slova „zřejmě a pravděpodobně“ jsou skutečně málo dostačující k vynesení rozsudku. Na druhou stranu ruská varianta útoku spáchaného samotnými Brity je rovněž podle mého nesmysl. Co když ani Západ, ani Rusko s útokem nemají nic společného? Co když třetí strana chce diskreditovat Ruskou federaci, nebo nemá zájem na možném ruském dialogu se Západem. Napadá mě hned několik možností - třeba i ISIS. To, že látku bylo možné získat i mimo Rusko, potvrzují mnohé zdroje.

Bylo by dobře, i když s tím příliš nepočítám, kdyby jak Británie, tak i Rusko zveřejnily důkazy pro svá tvrzení. Do té doby by se rozumní lídři měli zdržet akcí, které budou dál eskalovat napětí mezi Západem a Ruskem.

Nebyla nešťastná reakce Ruska, když odmítlo odpovědět na otázky, které mu položila v této souvislosti Velká Británie?

Pokud jsem četl vyjádření Ruska, chtělo po Velké Británii, aby jim poslali nějaké vzorky a zapojili je do vyšetřování v rámci mezinárodní organizace, což neproběhlo. Pokud vím, britská předsedkyně vlády Mayová Rusům pouze řekla, aby doložili, proč tuto látku použili anebo komu se dostala do rukou. Na oplátku Rusové tvrdí, že ji nepoužili a uvádějí možnosti, kdo s látkou mohl disponovat.

Jak jste vnímal vyjádření Ruska, že látku novičok měla řada dalších zemí včetně České republiky?

Před rokem 1989, ještě za doby Varšavské smlouvy, se řada zemí zúčastnila různých výzkumů chemických látek. To je zcela normální. Nepochybuji, že po roce 1989 Česká republika takové látky nevyvíjela a nezkoumala. Ale k tomu, že se to dělo v socialistickém Československu, ruku na srdce, mohly se v době studené války v ČSSR otravné látky zkoumat?

Rusové neřekli, že ta látka pochází od nás, tedy z Československa, z České republiky vůbec ne, to je nesmysl, ale oni řekli, že Československo mělo schopnost tyto látky vyvíjet. Jako ostatní státy. Když tuto látku měl podle Wikipedie Írán, v Uzbekistánu, kde se látka údajně vyvíjela, Spojené státy pomáhaly likvidovat chemickou výrobu, tak nevím, kdo všechno k ní má přístup. Navíc tato látka není bohužel označena jako jedovatá. Četl jsem, že je dokonce legální ji vyrábět.

Myslíte, že všechno, co následovalo, tedy vyhoštění ruských diplomatů z Velké Británie, je předčasné, když nejsou známy důkazy, kdo tuto látku k usmrcení špiona Skripala použil?

Je to gesto, podle mě předčasné a bohužel opět zvyšující napětí.

Kdyby se nestalo něco podobného už v minulosti, v případě agenta KGB a FSB Alexandra Litviněnka, který byl v roce 2006 ve Velké Británii otráven radioaktivním poloniem, tak by možná reakce z Velké Británie nebyla tak rychlá a ostrá.

Ale tam jsem se také nedozvěděl, kdo to udělal.

Britský soud po veřejném soudním vyšetřování Litviněnkovy smrti označil za pachatele vraždy bývalé agenty Andreje Lugového a Dmitrije Kovtuna. Dokonce dospěl k závěru, že operaci FSB s cílem Litviněnka zabít nejspíš odsouhlasil také prezident Vladimír Putin.

Označeni byli. Bohužel opět tvrzení proti tvrzení. Ale připouštím, že mohlo jít, jako v mnoha jiných případech ve světě, o akci zpravodajských služeb.

Podle vás není správné, že Evropská rada souhlasí s Velkou Británii, že za útok na bývalého agenta Sergeje Stripala je zodpovědné Rusko.

Evropská unie dělá to, co dělat musí. Velká Británie je zatím součástí EU, takže musí vyjádřit solidaritu. Stejně jako NATO, kde je Velká Británie členem. Otázkou je, jakým způsobem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

20:20 Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

„Jedna velká habaďůra na lidi,“ říká k tomu, že prezident nakonec podepsal státní rozpočet na příští…