Cynická surová fraška. Uprchlíci nás využívají. Američané vraždí. Merkelová je duševně vyšinutá. Až sem nás zavedla slavná EU. Odborník na Afriku a Blízký východ promluvil

16.09.2015 4:38 | Zprávy

ROZHOVOR Petr Markvart, který se dlouhodobě profesně pohybuje v oblasti Blízkého východu (hlavně v Iráku a Sýrii) a v Africe říká, že za příliv uprchlíků mohou Spojené státy, které rozvrací státy (Libye a Sýrie) a EU, která uplatňuje embargo na Sýrii, čímž trpí tamější civilisté. Politika Angely Merkelové k uprchlíkům je sebezničující. Dokážeme ještě chránit práva a zájmy nás, našich dětí a naší země? ptá se Markvart. Až sem nás podle jeho slov zavedla Evropská unie.

Cynická surová fraška. Uprchlíci nás využívají. Američané vraždí. Merkelová je duševně vyšinutá. Až sem nás zavedla slavná EU. Odborník na Afriku a Blízký východ promluvil
Foto: Peter Števkov
Popisek: Maďarská policie a fotbaloví Ultras

Minulý týden jsme si připomněli výročí teroristických útoků z 11. září 2001. Jaké je dědictví politiky USA uskutečňované po 11. září?

Pro všechny rozumné lidi se 11. září stane navěky milníkem, který přivedl na svět agresivní politiku amerických neoconů. Politiku, která produkuje především omezené a ovladatelné státníky a politiky, masivní propagandu, barevné revoluce a zástupné války. Na tento stav reagují lidé masivní podporou levicových nebo tradicionalisticko-identitárních stran a hnutí, což dále rozděluje naši společnost. Jedná se tedy o dědictví zvlášť neblahé.

Nyní se hovoří o zapojení Ruska do bojů v Sýrii. Co to znamená a může to způsobit porážku Islámského státu? Jak reagují ostatní sousední státy?

Rusové by nikdy nepřistoupili k rozsáhlé operaci na Blízkém východě bez konzultací se Spojenými státy. Všichni globální hráči musí totiž brát v úvahu také své ostatní zájmy (u Ruska především současnou barevnou revoluci v Moldávii a Makedonii, vztahy s ropným kartelem OPEC a tak dále). Všechny mohutné posuny zahraniční politiky je proto potřeba vnímat především jako výsledek chladného kalkulu, hrubého nátlaku a koňského handlířství mezi globálními hráči navzájem.

Objevily se zprávy o jednání mezi Ruskem a Saúdskou Arábií. Je možné, že Saudové najdou k Rusku cestu, když jsou rozzlobení na USA kvůli dohodě s Íránem? Co dohoda s Íránem na Blízkém východě zatím způsobila?

Saudové již mnohokrát dokázali, že jsou zcela poslušným nástrojem Spojených států. Rusové jsou však k jednání s nimi tlačeni stagnujícími cenami ropy, které negativně ovlivňují jejich ekonomickou výkonnost a tím brzdí průmyslové i vojenské programy. Dohodu s Íránem potom chápejte opět jen jako cynickou frašku. Neboť ať již prezidentské volby ve Spojených státem v roce 2016 vyhraje John Elliot Bush nebo Hillary Clinton, bude tato smlouva do roka a do dne anulována a tažení proti Íránu bude pokračovat. A Saudská Arábie není zdaleka jediným zarytým nepřítelem Íránu v oblasti.

Jak to teď vlastně vypadá v Jemenu?

To je jen další dějství této cynické a surové frašky. Bývalý prezident Hádí, který byl poslušným nástrojem Saudů, byl vyhnán v podstatě všelidovým povstáním (vyhnali ho nejenom ibáditští Hútiové, ale i sunnitští obyvatelé Jemenu, ozbrojené síly, bezpečnostní složky, prostě všichni). Tím dali jasně najevo (jak to Jemenci už mnohokráte dokázali), co si myslí o americkém a saudském protektorátu. Navzdory tomu, co se píše v médiích, americké drony vraždí v Jemenu jeho obyvatele po boku Saudy vedené sunnitské koalice. I tady jsme opět svědky rozdělování společnosti. Zlí jsou tu Hútiové a proti nim je teď potřeba poštvat sunnity. Jako v Sýrii, jako v Libyi, jako na Ukrajině. Kdyby jim vlastní síly nestačily, vypomůžeme vyškolením, vyzbrojením a financováním celých oddílů teroristů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nemravné.“ Vláda chce další peníze lidí pro ČT, varuje Hrnčíř

4:44 „Nemravné.“ Vláda chce další peníze lidí pro ČT, varuje Hrnčíř

Co všechno může za vysoké ceny potravin? I o tom mluví v rozhovoru poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Zmiňuj…