Byl jste odvolán ministryní financí v demisi Schillerovou krátce po jejím nástupu do funkce. Proti svému odvolání jste podal žalobu. V jakém stadiu vaše žaloba je?
Žaloby jsem podal dvě. Jak proti rozhodnutí vlády, tak proti samotnému odvolání, které následovalo po rozhodnutí vlády o systemizaci. Je předčasné je jakýmkoli způsobem hodnotit, protože vyřizování správních žalob trvá delší čas.
Vy jste nebyl jediným státním úředníkem, který se proti svému odvolání brání. Funguje služební zákon, nebo je nejen z vašeho, ale z celé řady dalších případů zřejmé, že účelovým výměnám ve státní správě po nových volbách a nástupu nových ministrů nezabrání?
Praxe po příchodu nové politické reprezentace a zbavení se nepohodlných představitelů byla poměrně běžná. Ale služební zákon tomu měl zabránit; a je zjevné, že nezabránil. Otázka je, jakým způsobem ty mantinely nastaví soud, zda k tomu nějak významně přispěje, nebo tomu dokonce udělá přítrž. Obávám se, že kdyby ta praxe měla vypadat takhle, že by služební zákon byl v podstatě k ničemu. Je otázka, jaké by to mělo následky pro Českou republiku, protože to byla podmínka Evropské unie, aby služební zákon byl takový, aby politickým tlakům na úřednická místa zabránil.
Ondřej Závodský
Současná politická garnitura je i s touto podobou služebního zákona nespokojena, chtěla by služební zákon změnit tak, aby čistky ve státních úřadech bylo možné dělat ještě jednodušeji, bez organizačních změn. Co si o tom myslíte?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová