Díky protonům rakovina prostaty neznamená konec mužství, říká primář Protonového centra Kubeš
26.01.2017 11:31 | Zprávy
ROZHOVOR "Po více jak čtyřech letech můžeme potvrdit, že protonová léčba je výjimečná především tím, že kromě vynikajících výsledků léčby prokazatelně eliminuje vedlejší účinky, které bohužel provází jiné druhy léčby," řekl ParlamentnímListům.cz MUDr. Jiří Kubeš, primář Protonového centra v Praze a specialista na léčbu rakoviny prostaty.
reklama
Čím je protonová léčba karcinomu prostaty výjimečná?
Po více jak čtyřech letech můžeme potvrdit, že protonová léčba je výjimečná především tím, že kromě vynikajících výsledků léčby prokazatelně eliminuje vedlejší účinky, které bohužel provází jiné druhy léčby. V řeči čísel to například znamená, že v případě použití samotného protonového ozařování, jsou sexuální funkce zachovány téměř u všech pacientů. V případě chirurgického zákroku má 75% pacientů problémy s erekcí, po standardním ozařování je to téměř 40% pacientů. Při protonové léčbě se dokážeme vyhnout močovému měchýři, a proto pacienti netrpí nechtěným samovolným únikem moči, tzv. inkontinencí, kterou po operaci (tzv. prostatektomii) trpí 30% pacientů. Už jen skutečnost, že většinu pacientů s prostatou ozařujeme jen 5 dnů, navíc ambulantně, je pro nemocné jistě vynikající zpráva. Klasické ozařování trvá přes 40 dnů a představuje pro pacienta velikou zátěž.
Pro jaké pacienty je vhodná?
Jednoduše řečeno pro všechny muže bez rozdílu věku. Je to léčba hrazená zdravotními pojišťovnami a muži, kterým byl diagnostikován karcinom prostaty, nás mohou kdykoliv obrátit. Výjimkou jsou nemocní s endoprotézou kyčle a kardiostimulátorem – ti z technických důvodů protonovým svazkem léčeni být nemohou.
Co může klient očekávat po příchodu do PTC?
Ke každému pacientovi přistupujeme individuálně. O pacienta se od prvotního kontaktu stará jedna manažerka klientského oddělení, která ho provede celou léčbou. Po vstupním vyšetření lékaři společně s fyziky připraví na základě nejmodernějších diagnostických metod podrobný ozařovací plán a následně započne samotná léčba. Po ukončení léčby pacienty zveme na pravidelná kontrolní vyšetření a výsledky léčby pečlivě vyhodnocujeme.
Jaká jsou vaše doporučení pro správnou prevenci tohoto onemocnění?
Každý muž po padesátce by neměl váhat a preventivní vyšetření prostaty by měl absolvovat jednou ročně. Ten, kdo má mezi svými příbuznými někoho s karcinomem prostaty, by se měl nechat vyšetřit už od čtyřicítky. Krevním testem se dá onemocnění zachytit včas a díky protonům léčit ambulantně pouze v 5ti dnech. Analýza klinických dat všech našich pacientů prokázala 97% úspěšnost protonové léčby u časného stádia karcinomu prostaty s nulovými nebo minimálními vedlejšími účinky.
Jak se k vám může pacient objednat?
Nejjednodušší cesta je zavolat na číslo 222 999 000 a domluvit si termín vstupního vyšetření nebo skrze www.ptc.cz, tam také naleznou podrobné informace o léčbě i příběhy pacientů, kteří již léčbu absolvovali.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Četla jsem váš článek a nechápu, jak je možné, že jsou na tom Slováci líp? Co a kdo tedy dělá u nás špatně? Přijde mi, že je to vina i této vlády nebo snad ne?
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.