Dlouholetý horník a dnes poslanec Hájek odhaluje: Stovky čidel v dolech, online sledování, maximální zabezpečení. Ale...
21.12.2018 12:12 | Zprávy
„Doly dneska jsou zabezpečeny online sledováním, jsou tam stovky čidel, řídící dispečink. Koncentrace jsou hlídány, v případě překročení metanu dochází automaticky k vypínání strojů a zařízení. Bezpečnosti je věnována maximální péče, ale je to boj člověka s přírodou a nelze vždy stoprocentně garantovat, že nedojde k anomální situaci, na kterou jsme jako lidé nebyli a nemohli být připraveni,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz k důlnímu neštěstí poslanec Josef Hájek (ANO), který v OKD pracoval dlouhou dobu.
reklama
Vy jste 36 let pracoval v Ostravsko-karvinských dolech, jak prožíváte neštěstí na Dole ČSM ve Stonavě, kde zahynulo třináct horníků?
Je to velmi smutná a tragická záležitost, která bohužel patří k hornické profesi, protože je to boj člověka s přírodou. A příroda zase ukázala, že je silnější než člověk. Dokážu si vybavit řadu situací, které s tou nehodou souvisí. Je to otázka, jak řešit rodiny, pozůstalé. To mě inspirovalo k tomu, že jsem zahájil sbírku na pomoc rodinám obětí.
Příčinou je údajně výbuch metanu. Je tohle nejčastější důvod důlních tragédií?
Za svou kariéru pamatuji dva podobné výbuchy. V roce 1985 na dole Doubrava a v roce 1990 na dole Barbora. Samozřejmě ještě předtím to bylo v roce 1976 na dole Paskov a v roce 1977 na dole ČSA. Takže za posledních čtyřicet let je to asi pátá tragédie.
Podobná neštěstí se tedy stávají. Nedá se jim úplně předejít?
Doly dneska jsou zabezpečeny online sledováním, jsou tam stovky čidel, řídící dispečink. Koncentrace jsou hlídány, v případě překročení metanu dochází automaticky k vypínání strojů a zařízení. Bezpečnosti je věnována maximální péče, ale jak říkám – je to boj člověka s přírodou a nelze vždy stoprocentně garantovat, že nedojde k anomální situaci, na kterou jsme jako lidé nebyli a nemohli být připraveni.
Co je teď potřeba, jak pomoci?
Spojil jsem se Spolkem svaté Barbory, což je nadace, která se stará o sirotky zahynulých horníků. V rámci jejich zřízeného konta budou moci naši občané poslat peníze. Tady mohou ukázat solidaritu a sounáležitost, protože z těch třinácti mrtvých je dvanáct Poláků. V havířství neznáme hranice. Pro mě horník, jestli je Čech, Slovák, Polák, Ukrajinec, to nikdy nehrálo roli.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.