Co je v pozadí bouřlivého dění na devizových trzích v posledních dnech?
S nadsázkou lze říci, že za všechno může Saúdská Arábie. Ta zřejmě s tichou podporou Spojených států uplatňuje dumpingovou politiku v oblasti svých vývozních dodávek ropy. Není to jediný faktor, který stojí za strmým poklesem cen strategické suroviny v posledním více než půlroce, ale je to jistě faktor zásadní. Levná ropa tak momentálně zřejmě slouží jako geostrategická zbraň, jak někteří – například finančník George Soros – navrhovali už v první polovině roku 2014, když se vyostřil rusko-ukrajinský konflikt. Levná ropa totiž tíživě dopadá nejen na Rusko, ale také na Asadův režim v Sýrii, na Írán, s nímž Saúdská Arábie soupeří o pozici hegemona Blízkého východu, a též na Islámský stát.
Dobře, jak to souvisí s devizovým trhem v Evropě?
Nízké ceny ropy jsou zcela zásadním deflačním tlakem současnosti. Stahují obecnou cenovou hladinu dolů, v eurozóně i v České republice, a to primárně skrze levnější pohonné hmoty a průmyslové vstupy. Centrální bankéři se obávají, že se tento pokles promítne do očekávání firem a domácností a že utlumí poptávku a v krajním případě přivodí i takzvanou deflační spirálu. Při ní musí firmy z důvodu poklesu cen, které inkasují za zboží, osekávat své náklady, tedy kromě jiného také celkem masově propouštět. Aby deflační spirále zabránili, činí kroky, které ústí v oslabování měn.
Jaké třeba?
Teď 22. ledna Evropská centrální banka pravděpodobně začne odkupovat dluh členských zemí eurozóny. Za nově tištěná eura. To pochopitelně vede a ještě dále povede ke znehodnocení jednotné evropské měny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík