Ekonom: Myslet si, že se proinvestujeme z krize, je naivní představa. Musíme šetřit na státní byrokracii

17.12.2020 11:11 | Zprávy

ROZHOVOR Návrh státního rozpočtu, pro který Andrej Babiš stále marně hledá podporu v Poslanecké sněmovně, cupují nejen politici napříč politickým spektrem, ale také odborníci a ekonomové. Například podle ekonoma Petra Machovského, který je zároveň garantem průmyslu a obchodu hnutí Trikolóra, je rozpočet postavený tak, že stát v příštím roce zbytečně „projí“ stovky miliard. Navíc struktura rozpočtu nijak nenahrává stabilizaci živnostenského sektoru, který je pandemií zasažen nejvíce.

Ekonom: Myslet si, že se proinvestujeme z krize, je naivní představa. Musíme šetřit na státní byrokracii
Foto: Archiv P. Machovský
Popisek: Ekonom Petr Machovský, který je zároveň garantem průmyslu a obchodu hnutí Trikolóra

Jak se jako ekonom díváte na státní rozpočet na rok 2021? Bylo možné jej v současné nelehké době připravit zodpovědněji? 
 
Určitě mohl být připraven lépe. Chápu, že ve zcela zvláštní době je možné používat zvláštní nástroje v rámci rozpočtové politiky, ale i to musí mít určitou míru. Stejně jako deficit plánovaný pro letošní rok ve výši 500 miliard korun je nejméně o 100 miliard vyšší, než by musel být. Tak i když nás čeká nelehké období v příštím roce, měla se vláda pokusit stlačit deficit pod úroveň 200 miliard korun. Není možné jen stát na jedné straně pod pláštíkem covidu neúměrně zadlužovat a přitom nehledat úsporu na straně zbytných nákladů státu.
 
Kritici vyčítají státnímu rozpočtu na příští rok především to, že uvrhne naši zemi do dalších dluhů, které budou muset splácet generace našich dětí. Je to ten největší problém? 
 
Ano, z určitého pohledu je to vysoce nezodpovědné vůči budoucím generacím, které budou muset splácet dluhy, které za roky 2020 a 2021 astronomicky vzrostou. Jenom připomenu, že v letech nejtěžších transformačních procesů, které vedly k návratu od centrálně, administrativně, státně, stranicko, byrokraticky plánovité a řízené ekonomiky k tržní ekonomice, činil součet deficitu a přebytku státních rozpočtů 16 miliard korun. A v současné době se za dva roky schválil celkový deficit ve výši 820 miliard, což představuje polovinu celkového dluhu vytvořeného za celých 30 let od počátku transformace. Ukazuje se zrůdnost sytému, kdy v dobách konjunktury vláda utrácela prostředky za nesmyslné projekty, místo aby vytvářela přebytky, které by se nám dnes velmi hodily.
 
 
Vláda argumentuje tím, že se z očekávané hospodářské krize musíme proinvestovat. Myslíte si, že je státní rozpočet na příští rok dostatečně orientován na skutečně důležité investice? 
 
Ne, není. Pokud vláda chtěla rozumně investovat, měla uspíšit schvalování zákona, který by umožnil zrychlit výstavbu například dálnic. Pak by mohly být tyto investice prospěšné pro celou ekonomiku. Ale myslet si, že se proinvestujeme z krize, je naivní představa. Nehledě na fakt, že z dat rozpočtu je jasně vidět, že se jedná spíše o rozpočet, kdy se počítá s tím, že se suma „projí“, nikoliv proinvestuje.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Tajné služby u nás posilují. Mohou zrušit volby. Zelenskyj je zoufalý

4:44 Zeman: Tajné služby u nás posilují. Mohou zrušit volby. Zelenskyj je zoufalý

„Znovu opakuji, že u nás tajná služba posiluje svoji moc, a to nejenom nad řadovými občany, ale i na…