Elity nechtějí, aby se cokoli změnilo. Strašení Ruskem a dezinformacemi? Ekonomka Švihlíková říká, o co tu jde

06.02.2020 17:56 | Zprávy

ROZHOVOR Populismus je bojem proti tzv. liberální demokracii, ve které ale ve skutečnosti vládnou zájmy horního jednoho procenta, míní ekonomka Ilona Švihlíková. „Není divu, že ti, kteří chtějí zoufale udržet status quo, mají pro ‚populismus‘ jen nálepky a musejí neustále děsit – trolly, dezinformacemi, Ruskem… hlavně aby se nic nezměnilo,“ vysvětluje ekonomka. Připomíná, že ve vyspělých USA je až šokující míra sociální nerovnosti – 36 milionů lidí je závislých na potravinových poukázkách. Přišlo i nelichotivé zhodnocení akceschopnosti EU.

Elity nechtějí, aby se cokoli změnilo. Strašení Ruskem a dezinformacemi? Ekonomka Švihlíková říká, o co tu jde
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Ekonomka Ilona Švihlíková

Americká politoložka Wendy Brownová se domnívá, že zdaleka největším testem demokracie bude boj s klimatickou krizí. Brownová hovoří o potřebě nových opatření, která nikdo nechce pocítit na sobě, ale každý údajně ví, že jsou potřebná. Bude podle vás v budoucnu v politice sílit tlak na zavádění nových politik ve „veřejném zájmu“? A je to dobře?

Myslím, že největší test demokracie už dávno probíhá a nepotřebujeme k tomu ani klimatickou krizi. V posledních letech totiž lidé v zemích s údajnou liberální demokracií zjišťují, že jejich hlas se jaksi nepřelije do reálné politické síly. Dekády poslouchají, co všechno nejde – nejde vybrat daně od korporací, protože by utekly jinam, nejde zvyšovat mzdy, protože by země nebyla konkurenceschopná atd. Tzv. populismus není nic jiného než boj proti této takzvané liberální demokracii, v níž ve skutečnosti vládnou zájmy horního jednoho procenta. Není divu, že ti, kteří chtějí zoufale udržet status quo, mají pro „populismus“ jen nálepky a musejí neustále děsit – trolly, dezinformace, Ruskem… hlavně aby se nic nezměnilo.

Brownová tvrdě kritizuje neoliberalismus. Podle ní je fakt, že dnes každý dvanáctý člověk na planetě žije ve slumu, právě produktem neoliberalismu. Stojí ten problém opravdu takto jednoduše?

Neoliberalismus jako ekonomická doktrína dominuje od 80. let a jedním z jeho „plodů“ je obrovský nárůst nerovnosti v rámci vyspělých zemí. Mezinárodní měnový fond spolu se Světovou bankou navíc dělaly, co mohly, aby tento typ politiky, který vyhovuje jen těm nejbohatším, zakotvily „jako jedinou možnou cestu“ a rozšířily po celém světě. Ale na to, abych mohla posoudit též výrok paní Brownové, bych se musela podívat na celý kontext, v němž hovoří, ne jen na jednu větu.

Podle Brownové je také šokující, kolik lidí ve zdánlivě vyspělých USA žije na ulici. Jsou USA skutečně jakousi zemí kontrastů, která ve statistikách působí dojmem, že se její občané mají velmi dobře, aby pak při podrobnějším pohledu vyšlo na povrch, že poměrně velká skupina obyvatel je ve špatné sociální situaci?

USA mají obrovskou míru nerovnosti a v řadě sociálních kategorií se naprosto vymykají vyspělým zemím. Podívejte se na nějakou americkou show – velmi často tam budou „celebrity“ plakat dojetím nad nějakou charitou, která se stará o to, aby děti neměly hlad a nežily na ulici. Nezapomínejte, že čísla typu HDP na hlavu, která třeba opticky pro USA působí dobře, jsou průměr a v zemi s obrovskými příjmovými a majetkovými rozdíly tím pádem silně zkreslující. 36 milionů Američanů dostává potravinové poukázky (pravda bylo už i o deset milionů víc), bohatství vytvořené od velké recese šlo téměř výlučně jen pro jedno horní procento – a Trump v této politice pokračuje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Marek Ošťádal byl položen dotaz

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Podle mě je toto začátek jejího konce. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o uzavření míru nikdo nesnaží, aspoň na mě to tak půso...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…