Fiala selhal! Nejen ti s nižšími příjmy už se propadají do chudoby. Bolavé zprávy z naší země. V ČSSD to vře

04.07.2022 16:20 | Rozhovor

POLOČAS ROKU HRŮZY „Ačkoliv nepatřím do fanclubu Miloše Zemana, jeho postoje po zahájení agrese považuji za naprosto správné,“ říká v souvislosti s událostmi na Ukrajině bývalý poslanec za ČSSD Ondřej Veselý a vysvětluje, co mu naopak vadí na počínání Emmanuela Macrona. „Česká vláda v řešení této krize hrubě zaspala a zatím využila pouze minima nástrojů pro pomoc českým domácnostem,“ podotýká pak ke zvyšování cen energií a přináší zajímavé informace nejen ohledně ČEZu. Prozradil také, kdo je v tuto chvíli jeho favoritem na příštího prezidenta.

Fiala selhal! Nejen ti s nižšími příjmy už se propadají do chudoby. Bolavé zprávy z naší země. V ČSSD to vře
Foto: archiv O. Veselý
Popisek: Ondřej Veselý

Válka na Ukrajině ovlivňuje život nejen Ukrajincům. Co dělat pro to, aby válka byla ukončena do konce roku, pokud je to vůbec reálné? A lze po Ukrajincích, kteří trpí, žádat územní či jiné ústupky?

Podle mého se teď ukončení války do konce roku 2022 nejeví jako reálné. Nejpravděpodobnější scénář je bohužel opotřebovávací válka, tedy válka trvající řadu let. Pokud někdo nabízí Ukrajincům dohodu, či je k ní vyzývá, se kterou by ztratili část svého území, měl by začít tím, zda je ochoten nabídnout i část svého území pro to, aby se ruské imperiální choutky naplnili. Jsem přesvědčen, že se nikdo takový nenajde.

V souvislosti s Putinovou invazí na Ukrajinu se objevují analogie s rokem 1968. Dá se to srovnávat?

Samozřejmě dá. Jedná se o agresi, pro kterou jsou hledány zástupné důvody, ale reálný důvod je pouze jeden. A to imperiální choutky agresora.

Leží na Miloši Zemanovi, Angele Merkelové či Emmanuelovi Macronovi vina za přílišnou vstřícnost k Rusku? Lze například Miloši Zemanovi vyčítat, že ani po kauze Vrbětice svůj postoj k Rusku nezměnil? Vůči Putinovi otočil až po vypuknutí invaze….

Jako vinu bych věc nepopsal. Spíš jako chybu. A chybovat je lidské. A klobouk dolů před těmi, kteří ji uznali. Ačkoliv nepatřím do fanclubu Miloše Zemana, jeho postoje po zahájení agrese považuji za naprosto správné. A o to méně jsem chápal útoky na něj z naší politické scény, které zničily širokou jednotu, která v této otázce mohla nastat. Za daleko horší považuji postup prezidenta Macrona, který s agresorem pravidelně pořádal hodinové telefonáty, čímž mu dával najevo, že je stále důležitým hráčem. S někým takovým se prostě nevyjednává. Někdo takový se posílá do izolace. Nebo by někdo přijal vyjednávání s Hitlerem v roce 1942?

Jak si vysvětlit, že sankce uvalují na Rusko převážně země Západu, zatímco Čína, Indie a jiné země BRICS, stejně jako např. africké či arabské země s Ruskem dále nerušeně udržují styky. Proč Západ ztratil schopnost izolovat svého nyní největšího soupeře? K jakému vývoji to v mezinárodních vztazích povede?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pro takovou nechutnost hlasovat nebudu“. Senátorka Kovářová a Exnerův paragraf

18:03 „Pro takovou nechutnost hlasovat nebudu“. Senátorka Kovářová a Exnerův paragraf

Daniela Kovářová byla ministryní spravedlnosti a právě proto považuje za nejdůležitější, aby sám zák…