Gazdík: Čeští populisté, když budete nabourávat demokracii, EU zasáhne. Maďarsko je příklad

27.09.2018 10:06 | Zprávy

ROZHOVOR „Maďarsko má především problém s tím, jak přistupuje k ústavním institucím, k soudnictví, k vysokým školám; s migrací a s výroky premiéra Viktora Orbána to až tolik nesouvisí,“ říká poslanec a předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík. Souhlasí proto s Evropskou unií, která zahájí řízení proti Maďarsku. Zdůraznil, že si tím hlídá demokratické principy a hodnoty, což je v pořádku. Lze to podle Gazdíkových slov vnímat spíše jako varování pro české populisty: budete-li nabourávat demokracii, pak s tím může mít evropské společenství problém.

Gazdík: Čeští populisté, když budete nabourávat demokracii, EU zasáhne. Maďarsko je příklad
Foto: Daniela Černá
Popisek: Předseda STAN Petr Gazdík přijel na Dny lidí dobré vůle

Podle pozorovatelů hrozí v Sýrii humanitární katastrofa. Navíc ruské ministerstvo obrany obvinilo Izrael ze sestřelení ruského výzvědného letounu Il-20 syrskou protivzdušnou obranou. Co si o tom myslíte, a jaké mají být naše další kroky?

Česká republika nemůže vstupovat do sporu dvou autonomních států, zejména pak v armádních konfliktech. Stejně tak já nemohu posoudit, čí chyba tato vojenská operace byla. Podle posledních zpráv se bude situace vyvíjet – Rusko oznámilo, že v příštích dvou týdnech dodá Sýrii rakety S-300. Má to „zchladit horké hlavy“ a výrazně zvýšit možnosti syrské protivzdušné obrany. S tímto plánem nicméně nesouhlasí Bílý dům, kolem tématu tedy ještě bude debata. To nic nemění na tom, že lidé v Sýrii potřebují naši pomoc právě proto, aby k humanitární katastrofě v žádném případě nedošlo.

Pozornost na sebe poutá otázka přijetí, či nepřijetí padesáti sirotků ze Sýrie na návrh europoslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL). Sněmovna to zamítla, Šojdrová se přesto myšlenky nevzdává. Alexandra Udženija (ODS) mi v rozhovoru sdělila, že celá diskuse je zbytečná, protože Sýrie neumožňuje adopce do zahraničí. Jak problematiku syrských dětí vnímáte vy?

Celá ta situace je nešťastná, nemáme relevantní informace. Pokud si budeme moci vybrat, kterým dětem bychom chtěli pomoci a pokud půjde o syrské křesťany, nemám s tím v zásadě problém.

Ve sněmovní rozpravě zazněly dva zásadní výroky. První, když Václav Klaus mladší řekl, že na světě trpí miliony dětí a pokud někdo chce zachraňovat, tak ať prodá poslední košili a jde pomáhat. To je v zásadě v souladu s postojem Andreje Babiše, který říká, že on je tu primárně od toho, aby se staral o české lidi, a nemůže spasit celý svět. Na druhé straně, po přijetí sněmovního usnesení Helena Langšádlová litovala, že se vzdalujeme křesťanským hodnotám. Padla i výzva od Karla Schwarzenberga, aby vzhledem k tomu, že se Česká republika odklání od Masarykových hodnot, byly oslavy vzniku republiky kvůli přemíře pokrytectví „odřeknuty“. Co si myslíte o výrocích, které padly na půdě Poslanecké sněmovny k celé věci?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…