Hanebné. Nejen že je to málo. Ale dostanou jenom někteří. Šafránková nemá z Jurečky radost

30.06.2023 13:05 | Rozhovor

„Stále jsou zde tisíce žádostí o starobní důchody, u kterých doba na vyřízení výrazně překročila zákonnou dobu,“ uvedla poslankyně SPD Lucie Šafránková v době, kdy se v Poslanecké sněmovně žhavě diskutuje o „manželství pro všechny“. A co ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) dělá pro rodinnou politiku? „Vládní návrh, který je již oficiální, je doslova hanebný. Rodičovský příspěvek zvyšuje pouze o 50 000 korun, což ani zdaleka nepokrývá růst inflace od posledního zvýšení tohoto příspěvku v roce 2020,“ říká.

Hanebné. Nejen že je to málo. Ale dostanou jenom někteří. Šafránková nemá z Jurečky radost
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Dítě s nápojem, ilustrační foto

Dva měsíce na vyjádření, žádná doba. Od listopadu sledujeme problémy s přiznáním penzí, nejen mimořádných, ale i řádných. Lidé čekali např. půl roku, aniž by měli zpětnou vazbu. Jak zvládá Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) administrativní zátěž koncem června, a víte o nějakých sankcích za to, že lidé nedostali peníze v termínu a často se jim na život skládala rodina?

Situace se výrazně nezlepšuje, stále jsou zde tisíce žádostí o starobní důchody, u kterých doba na vyřízení výrazně překročila zákonnou dobu. To těmto lidem, jejich rodinám a jejich domácnostem působí opravdu nemalé problémy. 

Je neomluvitelné, že Ministerstvo práce a sociálních věcí a vláda nechaly věc zajít až takto daleko. Místo toho, aby ji příslušní činitelé okamžitě řešili a aby těmto lidem urychleně poskytli finanční pomoc na jejich životy, tak plánují velkou a nedomyšlenou reformu v organizaci činnosti České správy sociálního zabezpečení, aniž by měli vyřešené skutečně akutní problémy současného stavu v této oblasti.

Když čekali senioři delší měsíce, úřady byly údajně schopny pomoct alespoň přiznáním dávky okamžité hmotné pomoci, aby lidé měli na zaplacení nájmu a energií. Jaká byla a je praxe?

Velice rozdílná dle jednotlivých okresů. Protože tuto agendu vyřizují absolutně přetížené pobočky úřadu práce, které mají spoustu práce s dalšími agendami, nyní hlavně s příspěvkem na bydlení, a je zde nedostatek personálu. Takže záleží na situaci v jednotlivých regionech, ale ani tak není úplně jednoduché a rychlé se k této dávce, která se nazývá mimořádná okamžitá pomoc, dostat.

Jak je to s principem dalších dávek? Zůstává stále realitou, že se lidem nevyplatí pracovat? Že se vlastně rozhodují, jestli žít administrativou, která je spojená s tím, aby na sociální příspěvky dosáhli, nebo zvolit dříve obvyklý pracovní úvazek?

Tato otázka je širší. Na jedné straně jde o problematiku klasického zneužívání sociálních dávek, kde určití lidé nebo i skupiny osob žádají o dávky, na které nemají zákonný nárok. Přitom využívají mezer v legislativě, uvádějí v žádostech nepravdivé údaje a kvůli nemožnosti efektivní kontroly to nelze bezezbytku prokázat nebo dávku rychle odebrat apod.

Těch variant je mnoho a pracovníci úřadu práce mi o nich vyprávěli dlouhé hodiny.

To by šlo do velké míry eliminovat, kdyby byl schválen můj návrh na novelu zákonů o pomoci v hmotné nouzi a o státní sociální podpoře. Ale v minulém volebním období jej zablokovali Piráti a v současném všechny strany vládní koalice.

A pak jde samozřejmě i o to, že mzdy v mnoha profesích, nejen manuálních, jsou nesmírně nízké. Navíc se ještě sníží poté, když projde Stanjurův konsolidační balíček zvyšující některé odvody a rušící některé daňové slevy.

Velmi nízká je i minimální mzda a zaručené minimální mzdy v různých skupinách profesí. To také nepřispívá k motivaci pracovat, jestliže v souhrnu sociálních dávek může mít člověk stejný, nebo jen o něco nižší, příjem zcela bezpracně.

A závažným problémem je oblast exekucí, kdy se stovkám tisíc osob naprosto nevyplatí pracovat v oficiálním zaměstnaneckém poměru, protože jejich čistá mzda je po odečtení exekučních srážek doslova žebrácká, a tak raději volí kombinaci práce načerno a pobírání sociálních dávek.

Máme hospodářskou krizi, lidé nemají na zaplacení základních věcí, přesto byly zájezdy k moři obsazené v rekordním čase a cestovní kanceláře hlásí nesrovnatelně velký zájem. Mimochodem, jen do Chorvatska vyjede letos asi milion Čechů. Jak si to vysvětlujete?

Docela jednoduše, protože v předchozích třech letech nebylo prakticky možné do zahraničí cestovat kvůli pandemii koronaviru. V letech 2020 až 2021 téměř vůbec, vloni ještě poměrně omezeně. Takže nárůst počtu dovolených je primárně dán tímto faktorem, nikoli proto, že by lidem stouply příjmy a úspory.

V tomto ohledu je situace právě opačná, jak vidíme na relevantních statistikách o míře úspor domácnosti, o počtu osob v příjmové chudobě, o poklesu reálných mezd a podobně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…