Čím vás zaujala právě Česká republika? Proč jste si ji vybral?
Můj vztah k České republice se začal rozvíjet a prohlubovat již před poměrně dlouhou dobou. Obdivoval jsem například vaši tenisovou superstar Ivana Lendla. Fascinovaly mě také knihy Franze Kafky a Milana Kundery či filmy Miloše Formana. To mě přivedlo k tomu, abych se začal o vaši zemi zajímat také v oblasti obchodu a zahraniční i domácí politiky. Zaznamenal jsem rovněž, jak lidé v Česku pracují na rozvoji reputace své země a jak na ni chtějí být pyšní.
České firmy věnují značnou pozornost kvalitě svých výrobků. Mimo jiné i díky tomu se ve světě prosazují renomované značky, jako jsou Moser, Mattoni, Škoda, Linet a další. Věřil jsem vždy České republice a nepochyboval jsem o jejím úspěchu. Rozhodl jsem se stát honorárním konzulem ČR v Saúdské Arábii, protože si myslím, že posilování vzájemných vztahů může být prospěšné pro obě naše země a přinést řadu podnikatelských příležitostí.
Jaké jsou podle vás klíčové kroky při podpoře obchodních vztahů mezi Saúdskou Arábií a Českem?
Je potřeba vyvinout úsilí k budování důvěry mezi oběma zeměmi. Odstranit tak bariéru, která bývá hlavní překážkou v podnikání. Za potížemi tohoto typu vždy částečně stojí určité společenské či kulturní stereotypy. Myslím ale, že se postupně podaří všechny podobné překážky zdolat a situace se bude nadále zlepšovat.
Na jaké investiční oblasti či odvětví se plánujete zaměřit?
Zajímá nás například realitní trh, průmysl, zemědělství, zdravotnictví i bezpečnost. Na tyto oblasti bychom se chtěli zaměřit především, protože se domníváme, že v nich má Česká republika v řadě aspektů výsadní postavení.
Které české výrobky by mohly být pro trh v Saúdské Arábii nejatraktivnější?
Mnoho příležitostí nabízí například sektor zdravotnictví, dále také doprava, oblast obrany a bezpečnosti či zemědělství.
Vidíte nějaké významné rozdíly v podnikání v České republice a Saúdské Arábii?
Jsou zde samozřejmě kulturní rozdíly, které je třeba zanalyzovat a vzít je v potaz ještě před tím, než bude zahájena jakákoliv podnikatelská iniciativa. Seznámení se s prostředím je ale důležité a hraje roli při rozvoji každého byznysu. Stejnými pravidly se musí řídit všechny firmy, které chtějí podnikat v zahraničí - třeba v Indii, Číně, Japonsku nebo Koreji.
Jak chcete zlepšovat vztahy mezi oběma zeměmi a přispět k jejich sbližování?
Rádi bychom se zapojili do navazování vzájemných kontaktů. Dobrou příležitostí jsou k tomu různé konference, veletrhy, fóra, vzájemné návštěvy. Podobná setkání jsou pokaždé příležitostí k výměně nových poznatků a zkušeností. Přispívají také k odstraňování možných bariér a boření společenských mýtů. Jsou možností, jak se navzájem lépe poznat a navázat spolupráci.
První Česko-saúdské obchodní fórum se uskuteční 5. listopadu v Praze na Žofíně. Zúčastní se ho vrcholový management řady českých a saúdských firem, odborníci na import i export a mezinárodní obchod či vládní úředníci. Konference přinese informace o podnikatelských příležitostech na trzích obou zemí a bude rovněž příležitostí k navázání kontaktů a obchodní spolupráce. Cílem akce je vytvoření silnějšího a produktivnější partnerství mezi Českou republikou a Saúdskou Arábií. Více informací je možné najít na internetových stránkách Česko-saúdského obchodního fóra či společnosti Shobokshi Investment.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: az