Informovaný poslanec Seďa velmi otevřeně o tom, co jsme v Sýrii a Iráku způsobili. Až začnou vojensky spolupracovat Rusko a Turecko...

21.10.2016 8:13 | Zprávy

ROZHOVOR „Vnímám účast Spojených států při ofenzívě Mosulu jako nutnou pomoc současné irácké vládě v boji proti Islámskému státu, který mimo jiné vznikl z chyb, jež se po svržení Saddáma Husajna v minulosti udělaly,“ konstatuje poslanec Antonín Seďa, vedoucí Stálé delegace ČR do Parlamentního shromáždění NATO a člen výboru pro obranu z poslanecké Sněmovny. Ten se nebojí nové studené války, i když Rusko nedávno odstoupilo z dohod o jaderném odzbrojování. Považuje to spíše za jedno z tvrdých diplomatických gest. Naopak se ale obává budoucí vojenské spolupráce Moskvy s Ankarou, která by mohla poškodit Severoatlantickou alianci.

Informovaný poslanec Seďa velmi otevřeně o tom, co jsme v Sýrii a Iráku způsobili. Až začnou vojensky spolupracovat Rusko a Turecko...
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Bývalý poslanec Antonín Seďa (ČSSD)

Válka v Sýrii se nebezpečně vyhrotila jako v dobách studené války, když na jedné straně (jako například v minulosti ve Vietnamu) bojují Rusové a na té druhé Američané. Neobáváte se, že by se v tomto konfliktu, ve kterém jde o získání vlivu na Středním východě, mohly do sebe nakonec pustit i USA s Ruskem, a to třeba i díky banální chybě vojenských velitelů, kteří ovládají chod různých systémů zbraní, jak se toho bojí někteří bezpečnostní experti? 

Bezpečnostní problém v Sýrii nemůže být černobílý, protože to není konflikt mezi Ruskou federací (RF) a USA. Pokud se podíváme na historické příčiny bezpečnostní krize, pak je nutno upozornit na základ problémů na Blízkém a Středním východě, což je po staletí vedený spor mezi sunnity a šíity a nevyřešený problém Palestiny, chcete-li otázku Izraele a jeho vztahu k sousedním arabským zemím. Je pravdou, že jde i o vliv Ruska a USA na tomto území, kdy se jedná o mocenské, politicko-ekonomické a bezpečnostní ambice obou účastníků. Nicméně jsem přesvědčen, že obě světové mocnosti „haraší“ zbraněmi kvůli odstrašení a není v zájmu obou zemí konflikt jakkoliv jitřit tak, aby vznikl nějaký nový ozbrojený konflikt. Přesto lidskou chybu nelze nikdy předem vyloučit. Ale k tomu, aby se tyto chyby nestaly příčinou ozbrojeného konfliktu, existují „horké“ linky mezi státníky či diplomatické metody řešení těchto nebezpečných problémů.

Rusko-americká zářijová dohoda o příměří v Sýrii předpokládala, že umírněná opozice se od teroristů, jako je Fronta dobytí Levanty, oddělí, což se nestalo; Rusko z toho viní USA, které měly tento bod dohody zajistit. Teď Rusko schytává výtky za intenzivní bombardování Aleppa. Byla tohle strategická chyba Ruska nebo prostě lze postupovat jen silou? Nyní Putina za to kritizuje dokonce i jindy umírněná OSN. A co si myslíte o úvahách zavést kvůli tomu další sankce proti Rusku? 

Podle mne stojí a padá diplomatické úsilí na řešení krize v Aleppu na dodržování dohod. Rusko viní z jejich porušení povstalce a USA, na straně druhé USA, OSN a EU viní RF a režim prezidenta Asada. Pokud máte možnost podívat se na mapu města a na obsazení jednotlivých čtvrtí či částí města dnes nepřátelskými jednotkami, pak nejde pouze o povstalce, ale i o kurdské bojovníky, které se snaží vládní jednotky obklíčit a zničit. Přitom tyto skupiny bojovaly a bojují proti ISIL. Nejsmutnější na celé situaci jsou úmrtí a zranění obyvatel města, neštěstí dětí či starých lidí, kteří se ničím neprovinili. A současným problémem mocností, které rozhodují o osudu těchto lidí je, že se nemohou domluvit na tolik potřebném příměří a humanitární pomoci. Proto ta kritika prezidenta Putina a přístupu Ruska k porušení dohody ze strany OSN či zemí Evropské unie. Já osobně ekonomické sankce nepodporuji, i když jsou často jediným možným prostředkem demokratických států. Já podporuji diplomatická jednání, založená na zodpovědnosti vrcholných politiků obou stran v tomto a nejen v tomto sporu.

Irácká armáda se svými spojenci za vydatné podpory USA už rozběhla velkou ofenzivu na osvobození Mosulu od IS. Očekávají se těžké boje. Myslíte si, že Američané budou muset postupovat stejně tvrdě při leteckých útocích jako Rusové, anebo se spíše dá přednost zdlouhavějším pozemním operacím?

Opět se nechci vracet do historie, ale je nutno přiznat řadu chyb, které se v Iráku po svržení Saddáma Husajna udělaly. Z tohoto pohledu vnímám účast USA jako nutnou pomoc současné irácké vládě v boji proti ISIL, která mimo jiné z těchto chyb vznikla. Mezinárodní zahraniční operace Operation Inherent Resolve (OIR) pod vedením USA čítá 19 zapojených zemí a jejím cílem je v současné době osvobození Mosulu od bojovníků Daesh. Mimochodem včera jednal výbor pro obranu a dnes Poslanecká sněmovna o vyslání polního chirurgického týmu do Iráku. A to na pozvání irácké vlády a v souladu s rezolucí RB OSN číslo 2249 v minulém roce. A tato mezinárodní koalice ve spolupráci s iráckou armádou bude postupovat podle operačních rozkazů a standardních operačních postupů, ale přiznám se, že nejsem seznámen s konkrétní vojenskou strategií této mezinárodní koalice k osvobození Mosulu.

Domníváte se, že na osvobození Mosulu už skutečně nazrál čas nebo má termín ofenzívy nějakou spojitost s prezidentskými volbami v USA? A skutečně nám v Evropě nyní hrozí další uprchlická krize, kdy se může dát do pohybu okolo 700 tisíc migrantů z Iráku? Je na to „starý kontinent“ vůbec připravený? Zasahovaly by vůbec nově utvořené pobřežní a pohraniční jednotky EU vůči nelegálním běžencům v mnoha případech infiltrovaných teroristy, aby docházelo k  řádnému azylovému řízení podle mezinárodního práva?  

Je prokázáno, že jakýkoliv ozbrojený konflikt vyvolává uprchlickou krizi a neštěstí obyvatel. Proto věřím, že celá akce na osvobození Mosulu je dobře připravena a správně načasována. Odhadovaný počet možných migrantů rozhodně představuje problém, pokud tito váleční uprchlíci půjdou do Evropy. A tady musím říci, že přes řadu přijatých opatření k zamezení nelegální migrace či ochrany vnějších hranic stále nejsme stoprocentně připraveni na tento nápor uprchlíků. Teď mluvím ne jako český poslanec, ale jako občan Evropské unie. Naopak jsem přesvědčen, že ČR je připravena k ochraně svých hranic či k nabídnutí pomoci jiným zemím EU k ochraně schengenských hranic. A to jak personálně, tak technicky. Tak jako máme kvalitní azylovou legislativu i procedury včetně prověřování žadatelů o azyl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Michal Zuna byl položen dotaz

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že na nás Rusko zaútočí?

Tvrdíte, že je třeba si ho držet co nejdál od těla, to nerozporuji, na druhou stranu, myslíte, že má Ukrajina šanci ho vojensky porazit i se vší pomocí od jiných států, včetně nás? Protože zatím to tak nevypadá a je mi tak Ukrajiny i líto. Myslím, že vyhasí strašně moc životů a ,,zbytečně", že tato ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bolestivé. STAČILO! i se SOCDEM? Vidlák promluvil

4:40 Bolestivé. STAČILO! i se SOCDEM? Vidlák promluvil

VIDLÁKŮV TÝDEN Jak už ParlamentníListy.cz informovaly, koalice levicových stran STAČILO! se přetvoři…