Poslanci se dohadují kvůli návrhu KSČM na zrušení lustračních zákonů. Normy podle komunistů ztratily efekt, pravice je hájí s odkazem na ochranu demokratického řádu. Jak se na lustrační zákon a současnou debatu kolem něj díváte Vy?
Neshoduji se s komunisty v tom názoru, že ten zákon je zbytečný, protože dokud žije ten nejposlednější zmetek, který se aktivně podílel na totalitním režimu, tak je lustrační osvědčení potřebné. Bohužel většinou to dopadá na ty, kteří jsou evidovaní jako agenti StB. A vůbec se to netýká těch ostatních. Vezměte si, kolik je soudců komunistů a funkcionářů komunistické strany… kolik je státních zástupců z řad bývalých komunistů a vojenských prokurátorů… a všichni prošli. Na ně lustrační zákon neplatí, protože nejsou evidovaní jako aktivní komunisté v době totality a přitom sloužili zločinnému režimu. A nic se neděje, protože lustrační zákon se bohužel vztahuje jen na estébáctví. To mi připadá trochu postavené na hlavu. Samotní tvůrci zákona nedohlédli, že to bylo spíše takové gesto.
V souvislosti s lustracemi se v poslední době asi nejčastěji skloňovalo jméno předsedy hnutí ANO, nového vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše. Jaký je váš pohled na kauzu jeho údajné spolupráce s StB?
Těm kecům o tom, že to někdo vykonstruoval, se mi nechce věřit. Najednou se to hodí. Obětem totalitního režimu, údajným agentům, kteří se někde zamotali a ze strachu něco podepsali, se to omlacovalo o držku, vytahovali se lidi, kteří vůbec s vládnutím neměli nic společného. Mluvilo se o Neckářovi a paní Bohdalové. Já o jejich svazku nic nevím. Neumím si ale představit, co by tak asi práskali na kolegu, který řekl nějaký blbý vtip o komunistech. To není spolupráce. Spolupráce je dělat něco proti těm, kteří bojovali proti bývalému režimu. A běžné práskání toho, co řekl František a estébáci si z toho dělali materiály… no budiž. Já jsem přesvědčen o tom, že převážná většina těch, kteří jsou vedeni jako agenti StB, v pravém slova smyslu agenty nebyli. Lidově řečeno: Byli to spíše posránkové, kteří pod tlakem výhrůžek, vydírání nebo připomenutí, že by člověk mohl přijít o postavení vědce, umělce a podobně, podlehli tomu, že něco podepsali a s nějakým tím estébákem se i pravidelně stýkali. Ale výstup byl většinou nulový. Určitě ale část byla aktivní. Ovšem svazky těch, kteří byli skutečně aktivní do posledního dechu, byly skartovány.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka