Kiska to nezvládl. A u Čaputové hrozí, že... Kritika sílí. Ivan Gašparovič váhal, ale pak promluvil

10.01.2020 8:37 | Zprávy

„Jsem přesvědčen, že NATO musí především spolupracovat s Ruskem!“ komentuje v rozsáhlém rozhovoru pro Parlamentní Listy.cz aktuální situaci na Blízkém východě někdejší prezident Slovenska Ivan Gašparovič. Vrací se k éře společného státu v souvislosti s vyznamenáním pro Miladu Horákovou, podporuje zavedení státního svátku na Slovensku k výročí vzniku společného státu, hovoří o tom, že žijeme v mediokracii, kde vše ovlivňují především média, ale některá z nich pracují jenom s polopravdou. Slovensko podle něj potřebuje silnou křesťanskou stranu, ale také více pravomocí ve vztahu k Evropské unii. Vyjadřuje se rovněž ke comebacku Vladimíra Mečiara, hovoří o důvěře lidí v soudy a policii, o zákonu, který se týká interrupcí, a předkládá svůj názor na současnou slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou.

Kiska to nezvládl. A u Čaputové hrozí, že... Kritika sílí. Ivan Gašparovič váhal, ale pak promluvil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprezident SR Ivan Gašparovič

Pane Gašparoviči, v Česku se doslova roztrhl pytel s novoročními projevy. Řekněme si to na rovinu – je to především promo politiků? Vy sám jste jako prezident takto rovněž vystupoval. Má to smysl?

Já si myslím, že pokud jde o hlavu státu, tak tam jsem jednoznačně pro, aby prezident ke konci roku zhodnotil a ty lidi oslovil v souvislosti s tím, co je čeká v tom novém roce.

A prezident by taky měl upozornit vládu i parlament, že jsou tu pro lidi a že on ty lidi zastupuje.

A dále – máte pravdu – a je to tak jak v Česku, tak i na Slovensku, že politici se chtějí v první řadě ukázat, prezentovat se. Prostě ukázat na sebe a říct – podívejte se, já jsem tu!

Za dveřmi jsou u vás na Slovensku parlamentní volby. Jak se to odráží v těch „politických novoročenkách“?

Hodně, dost zásadně se to odráží, to je nesporné. Politici chtějí lidem sdělit svoje názory, ale upřímně řečeno, myslím, že lidé o to většinou ani až tak moc nestojí…

Jak probíhá předvolební kampaň ve slovenských médiích? Je korektní?

Na některých internetových serverech určitě probíhají diskuse, které jsou mimo rámec veškeré základní slušnosti a etiky, ale v těch tradičních tištěných médiích jsem zatím nic podobného nezaznamenal. Ale je mi vcelku jasné, že to obvyklé předvolební osočování, hledání viny a házení špíny z jednoho na druhého, to ještě přijde.

Ostře sledovaný comeback avizoval také Vladimír Mečiar. Přesto od toho úmyslu kandidovat nakonec ustoupil. Je to pro Slovensko dobrá zpráva?

Víte, já si myslím, že politici, kteří byli známí před dvaceti a více lety, už do té současné politiky zkrátka nepatří.

Nemají co nového nabídnout.  A já to neříkám jen o Vladimíru Mečiarovi, já jsem to řekl i o sobě. Ano, dokázal bych se ještě vrátit do politiky, ale ten prospěch by nebyl takový jako dříve. Na druhé straně by bylo dobře, kdyby tu existoval jakýsi všeobecný diskurs mezi těmi současnými a bývalými politiky. Tam se vždycky můžou vzájemně obohatit, to považuji za prospěšné.

Pane Gašparoviči, v Česku dle některých pomalu ubývá demokracie a nastupuje totalita. Diskutuje se o něčem podobném, i na Slovensku?

Bohužel se diskutuje a musím říct, že mě hodně mrzí vyjádření některých našich politiků i bývalého pana prezidenta o existenci jakési policejní nebo soudcovské mafie na Slovensku.

 A zahrnují do toho celý úřad prokuratury, všechny soudy. A to přece nejde. Všichni víme, že samozřejmě mohou být a jsou tu jednotlivci, kteří se chovají neprofesionálně, ale to neznamená, že to můžeme zobecňovat a mluvit o celém právním systému.

Když tady došlo k vraždě novináře Jana Kuciaka a jeho partnerky, tak já jsem okamžitě reagoval na ten chaos a řekl jsem: Dejte policii pokoj! Nikdo přece nemůže mít větší zájem na tom, aby se Kuciakova vražda vyšetřila, než právě slovenská policie, která se tím potřebuje očistit. Proto je nesmysl jí nedůvěřovat.

Jistě sledujete i situaci v Česku...

Ano, sleduji a musím říct, že jak v Česku, tak i na Slovensku funguje dnes spíše než demokracie prostě mediokracie. To znamená, že média ovlivňují zcela zásadně veškeré dění. A protože často pracují s polopravdou, tak tím zabíjejí pravdu!

V Česku se hraje dlouhodobě hra, jak zbavit Andreje Babiše funkce premiéra… Povězte mi zcela upřímně, když se vžijete do jeho kůže – nevzdal už byste to?

No, po pravdě, tak já osobně bych měl dost velký problém v takovém ovzduší a v takové atmosfére pracovat...

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: .

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nový trestný čin. A další voják u Fialy. Právník bije na poplach. Velmi citlivá věc ve hře

5:00 Nový trestný čin. A další voják u Fialy. Právník bije na poplach. Velmi citlivá věc ve hře

Podobně jako v případě korespondenční volby obešla vláda stanovený legislativní proces také v případ…