ParlamentníListy.cz
» Aréna » Rozhovory » Komunista Černý v ráži: Nejsou argumenty, nejsou důkazy, spojenci ale očekávají, že je podpoříme. A bác. Vyhostíme diplomaty. Když se Mayová v britském parlamentu zblázní...
Komunista Černý v ráži: Nejsou argumenty, nejsou důkazy, spojenci ale očekávají, že je podpoříme. A bác. Vyhostíme diplomaty. Když se Mayová v britském parlamentu zblázní...
19.05.2018 11:17 | Zprávy
ROZHOVOR „Nejsme tady od toho, abychom hájili zájmy Donalda Trumpa,“ vysvětluje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz dlouholetý poslanec a místopředseda výboru pro obranu Alexander Černý (KSČM), proč jsou komunisté proti navyšování vojáků v zahraničních misích. „Afghánská mise dlouhodobě žádný efekt nepřináší. Předkládací zprávy do parlamentu začínají pořád stejně – bezpečnostní situace v Afghánistánu se nezlepšila,“ upozorňuje. A nelíbí se mu ani ta pobaltská, která dle jeho názoru jen zvyšuje napětí mezi Ruskem a zbytkem Evropy. Hodnotí i ministryni obrany Karlu Šlechtovou či hysterickou reakci kvůli novičoku.
Foto:
Hans Štembera
Popisek: Alexander Černý(KSČM) s hlavou v dlaních
reklama
Vy jako KSČM máte na nově vznikající vládu ANO a ČSSD požadavek ohledně nezvyšování počtu vojáků v zahraničních misích. Proč jste proti?
Vysílat vojáky do zahraničních misí stojí peníze, přípravu a úsilí. Navíc je to dost nebezpečné. Občas se stane, že někdo přijde i o život. Takže to není žádná maličkost. K tomu, aby se vysílali vojáci do zahraničí, musí být pádný důvod. Teď máme mandát na osm set lidí v zahraničních misích. KSČM je přesvědčená, že to bohatě stačí. Dokonce si myslíme, že afghánská mise dlouhodobě – a to se tam angažujeme už řadu let – žádný efekt nepřináší. Předkládací zprávy do parlamentu začínají pořád stejně – bezpečnostní situace v Afghánistánu se nezlepšila a je to čím dál větší problém. Takže vojenská cesta v Afghánistánu zřejmě moc účinná není.
Navíc mezi těmi misemi je například pobaltská, kde podle vládního návrhu má příští rok působit téměř čtyři sta lidí. Jsme přesvědčeni, že je to naprosto kontraproduktivní. Vysílat lidi do mise takového charakteru, který pouze zvyšuje napětí mezi Ruskem a zbytkem Evropy je něco, co se nám krajně nelíbí. Nemá to žádný smysl a logiku. Vojensky to není vůbec zdůvodnitelné.
Prostě máme k misím dost výhrad. A když je chce někdo ještě navyšovat – a není to málo dostat se z osmi set na dvanáct set – je to šílená síla. A k tomu by musel být pádný důvod. Nic takového nikdo nepředložil. Americký prezident se rozhodl, že stáhne svoje vojáky z Afghánistánu, což také dělá a snižuje tam počet amerických vojáků, a obrátí se na spojence – tedy i na nás – abychom je nahradili. My jsme tak vstřícní, že tam okamžitě pošleme další lidi. To je pro nás nepřijatelné. Nejsme tady od toho, abychom hájili zájmy Donalda Trumpa.
Nejvíce vám tedy vadí tyto dvě konkrétní mise – v Afghánistánu a v Pobaltí?
Ano. Ty ostatní bychom přežili. Víme, co mají dělat naši vojáci třeba v Mali či v Iráku. To bereme. Nebo pozorovatelské mise, případně účast na velitelských pozicích OSN, EU, dokonce i NATO. Ale tyto dvě mise nám vadí hodně.
Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.