Konec idylky mezi Bidenem a EU. Milan Syruček nabízí jasné souvislosti

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

26.09.2021 11:58 | Zprávy

Rusko při volbách opět potvrdilo, že jeho obyvatelé nemají rádi změny a že si zvykli, že v čele státu je velmi silná osobnost. Mnozí to kvitují s nadšením, což samozřejmě Západ nemůže pochopit. A bude ve Francii prezidentkou žena - konkrétně Le Penová, která za rok uštědří Emmanuelu Macronovi kolosální politický políček? Byla by to změna s velkým Z. O tom v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz hovoří dlouholetý novinář, autor literatury faktu Milan Syruček.

Konec idylky mezi Bidenem a EU. Milan Syruček nabízí jasné souvislosti
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Knihu přeložil spisovatel Milan Syruček

Co říkáte na volby v Rusku? Nic neočekávaného? Nebo přece jen...

Nechci opakovat oficiální výsledky, ten, kdo se o ně zajímá, si je už před týdnem přečetl ve zprávách. Čekalo se, že zvítězí strana Jednotné Rusko, podporující Vladimíra Putina a s dvoutřetinovou většinou ve Státní dumě bude moci měnit ústavu, jak si to prezident také přál. Demokratická opozice, například Alexej Navalnyj, doporučili voličům dát přednost komunistům. To se zřejmě stalo, protože získali pětinu hlasů a to ještě protestovali, že byli o více hlasů ošizeni. Skutečně se vyskytlo dost různých podvodů a machinací, ale to nijak v konečném výsledku nemohlo volby ovlivnit. Teď má Vladimír Putin otevřenou cestu k tomu, aby změnou ústavy dosáhl toho, že zůstane v čele státu až do roku 2034. Tak se stane nejdéle vládnoucí hlavou státu, když překoná Lukašenkův rekord z Běloruska, či Rooseveltovo čtvero zvolení ve třicátých a první polovině čtyřicátých let minulého století. Tedy ani to není ve světě neobvyklé a dotyčnému dává šanci realizovat své dlouhodobé projekty.

V zásadě není tragické, a naopak prospěšné, může-li politik koncipovat svou politiku dlouhodobě, pokud má také vizi, co hodlá učinit. Pokud by usiloval jen o to, aby nemusel opustit své křeslo v Kremlu, bylo by to špatné. Má-li však ideu, čeho chce s Ruskem dosáhnout a v tom získává podporu, dokonce jistý bianko šek, může to být prospěšné, současně však také riskantní. Riskantní se to stává zejména ve chvíli, kdy politik či státník ztratí dostatečně silnou opozici, která by ho mohla korigovat, proti níž by musel hledat argumenty a tak se také vlastně sám usměrňovat. Nejhorší, co může jakýkoliv politik učinit, je to, když se zbaví oponentů. Už Charles de Gaulle vždy opakoval, že státník, stejně jako stát, chce-li se stát velkým, nesmí mít přátele. A hlavně ne přisluhovače. Demokratická opozice v Rusku ztratila téměř šanci mít slovo, které by bylo slyšet a které by korigovalo vládní moc. To může být nebezpečné jak pro Vladimíra Putina samotného, tak pro Rusko jako takové.

Ale přes různé nedostatky a dokonce podvody při volbách je hlas lidu jasný: chce, aby ho dále vedl Putin, který se prokázal rozhodně lepším vůdcem, než byl v devadesátých letech Boris Jelcin – se sovětskou érou to vůbec nechci porovnávat. Pravda, v tomto rozhodnutí se projevil i jistý rys ruské povahy, která nemá ráda náhlé změny a která si zvykla, že v čele státu vždy stojí nějaký vůdce, ať už to byli carové, generální tajemníci strany, či nyní prezidenti, kteří pro ně – a za ně – v podstatě vše zařídí. Nezapomeňme, že Rusko v celých svých dějinách zažilo republikánské zřízení pouze několik měsíců, to bylo před bolševickou revolucí za Kerenského, který nakonec utekl z funkce a z Ruska přestrojen v ženských šatech.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…