Podle většiny českých médií z těchto voleb vyšla kancléřka Merkelová oslabena. Objevovaly se titulky „Černý den pro Merkelovou“ či „Němci vytrestali Merkelovou“. V nich se vyzdvihovalo posílení protiimigrantské strany Alternativa pro Německo. Podle Schmidta to je však zcela jinak. „Nesprávné je tvrzení o debaklu Merkelové. Všichni tři vítězové voleb, zelený Winfried Kretschmann, sociální demokratka Malu Dreyerová a křesťanský demokrat Reiner Haseloff, patří k jednoznačným stoupencům kurzu, který v otázce uprchlíků nastolila Merkelová. Kancléřka tak nevzešla z voleb jako politička oslabena, ale posílena,“ píše v LN. Ztráty sice utrpěla její CDU, ale Schmidt vysvětluje proč. „Kupříkladu Julia Klöcknerová (CDU) měla v předvolebních průzkumech ještě před pár měsíci před sociální demokratkou Dreyerovou náskok deseti procent. A tento náskok ztratila, neboť se pokusila distancovat od kancléřky a šéfky CDU pomocí vlastního programu. A za toto kličkování jí to voliči spočítali – a prohrála.“
Kancléřka vzešla z voleb posílena, Alternativa pro Německo bude za čtyři roky pryč
Uprchlickou politiku Merkelové podle něj podporuje dokonce i Die Linke a samozřejmě Zelení. „Když odečteme voliče Alternativy pro Německo (AfD), dostaneme nějakých osmdesát procent,“ upozorňuje. A je hluboce přesvědčený, že po těchto zemských volbách je situace stejná jako před nimi. K budoucnosti AfD se vyjadřuje velice skepticky. Podle něj nemají žádný rozumný program. „Jediné řešení problému uprchlíků, který od nich znám, je, že by se na hranicích mělo na uprchlíky střílet,“ uvádí a dodává. „Proto bude AfD za čtyři roky zase pryč, nebude se schopna udržet.“
Čeští komentátoři a politici si to vykládají, jak chtějí. Bez vazby na realitu
Co na jeho slova říká místopředseda Strany zelených Michal Berg? „Čeští komentátoři a politici si to vykládají tak, jak si to vyložit chtějí, bez vazby na realitu, ve které se obvykle nijak neorientují. Je pravděpodobné, že CDU bude zastoupena ve vládě všech tří spolkových zemí, ve kterých nyní proběhly volby, ale je také pravděpodobné, že to sestavování vlád nebude volební výsledek AfD nijak ulehčovat. Voliči se od politiky kancléřky Merkelové výrazně neodklonili – ti, co dali hlas protiimigračním výrokům AfD, se k ní přesunuli zejména od sociální demokracie a z řad nevoličů. A jedno číslo mluví za vše – v absolutním součtu všech tří zemí dostali Zelení, kteří pozici Merkelové podporují, více hlasů než AfD. Pokud by se pozice Merkelové hroutila a s ní celé Německo, jak se nám občas komentátoři či politici snaží namluvit, zřejmě by to dopadlo výrazně jinak.“
V Praze se nerozhoduje vůbec nic
A teď k tomu ovlivňování politického klimatu v České republice. Schmidt si dlouho myslel, že rozhodující je mínění Pražanů. Už si to tak úplně nemyslí. I díky Miloši Zemanovi. Takto to vysvětlil v rozhovoru pro Neovlivní.cz. „Díky Zemanovi jsem se dostal ze své pětadvacetileté víry, že v této zemi se rozhoduje v Praze. V Praze se nerozhoduje vůbec nic. Sedí tady sice politici, ale masa lidí žije mimo tento pražský konglomerát. Pražané mohou být konzervativní nebo liberální, jak chtějí, ale když v moravské hospodě řeknou, že Miloš vykládá nejlepší vtipy, tak vykládá nejlepší vtipy. Sám jsem napsal mnoho kritických článků o Zemanovi, ale byly psány z pražské perspektivy. Nechápal jsem to, nebyl jsem dost často na Moravě, nebyl jsem ve vesnických hospodách, to musím přiznat. Část reality mi chyběla. Pochopitelně se jako korespondent člověk orientuje i podle toho, co píší velké noviny. A ty byly taky úplně vedle. Vedly volební kampaň proti Zemanovi. Možná bylo z mé strany špatné být na nich tak závislý, používat je jako významný zdroj pro své články, protože život se odehrává jinde.“
Čím vyšší úroveň, tím se zvyšují sklony k papalášství
Michal Berg tato slova okomentoval: „Na jednu stranu je vždycky vhodné upozorňovat na to, když se z politiků na všech úrovních stávají papaláši. Stačí k tomu málo a projde si tím každý zastupitel okresního města. Každý, se kterým dřív málem nebylo možné si ani dohodnout schůzku, se nyní začne lichotit do přízně, jsou rozdávány parkovací karty, vstupenky na kulturní představení a podobně. A čím se úroveň, ve které politik působí, zvyšuje, tím se zvyšují tyto sklony k papalášství,“ upozornil.
Takže je podle Berga určitě dobré proti tomu bojovat a chodit do hospod, jezdit vlakem, autobusem nebo tramvají, nebo nevyužívat jakékoli VIP výhody. „Člověk nejenže se bude moci lépe vcítit do situace svých spoluobčanů, ale také si mnohé vyslechne,“ domnívá se.
Opravdový politik má vizi. Dokáže pro ni nadchnout i ty, kteří s ní původně nesouhlasili
Na druhou stranu ale není dle jeho názoru úkolem politika pouze vykonávat to, co mu vyjde z průzkumů či nálad obyvatelstva. „To bychom nepotřebovali politiky, ale loutky, které budou jen prakticky vykonávat nálady lidu. Opravdový politik se pozná nejen podle toho, že má vizi a pro tu dokáže nadchnout třeba i ty, kteří měli původně jiný názor, ale také, že dokáže v klíčových a principiálních situacích jít proti davu. Příkladem je třeba T. G. Masaryk a jeho postoj v hilsneriádě,“ je přesvědčen místopředseda zelených.
„Pokud politici dokáží zkombinovat tyto dva postoje, pak je už jedno, zda jsou z Prahy, nebo z regionů. Je ale zjevné, že jistá míra disproporce zde je a z ní pramení následná nepříjemná překvapení. Je ale otázkou, zda je ta disproporce pouze mezi Prahou a regiony, nebo ty dělící čáry ve společnosti vedou i jinudy,“ uzavřel Michal Berg.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban