Lidovec Heller: Demonstrace proti Trumpovi vycházejí z nejistoty. Jeden den něco slíbí, druhý den to popře. Obzvlášť když mu dáte do ruky jaderný kufřík

22.01.2017 0:01 | Zprávy

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR "Donald Trump ve své kampani sliboval nesplnitelné. A postupně ze svých nesplnitelných nesmyslných slibů ustupuje," říká mladý lidovec Šimon Heller. Vyjádřil se k páteční inauguraci Donalda Trumpa i k demonstracím, které inauguraci provázely. Řekl také svůj názor na to, jak vidí do budoucna vztah Ameriky k Rusku. "Donald Trump se daleko více než vůči Rusku vyhraňuje vůči Číně. Nicméně uvnitř republikánské strany je relativně silná frakce, reprezentovaná arizonským senátorem Johnem McCainem, která vůči Rusku zastává tvrdý postoj," míní Šimon Heller.

Lidovec Heller: Demonstrace proti Trumpovi vycházejí z nejistoty. Jeden den něco slíbí, druhý den to popře. Obzvlášť když mu dáte do ruky jaderný kufřík
Foto: hellersimon.cz
Popisek: Šimon Heller

Co budete dělat dnes o půlnoci?
 
Celou sobotu jsem strávil na celostátním výboru Mladých lidovců v Praze a večer máme v plánu oslavit kulatých třicet let našeho předsedy Vladimíra Hanáčka. Dneska o půlnoci tak pravděpodobně budu ve vlaku jedoucím z Prahy do Českých Budějovic.
 
Jak hodnotíte včerejší inauguraci nového amerického prezidenta Trumpa?
 
Inaugurace amerického prezidenta byla důstojná. Jen je škoda, že ji narušili násilné demonstrace, které vyústily ve střet s těžkooděnci, a výsledkem bylo několik set zadržených. Shromáždit se a vyjádřit svůj názor je naprosto legitimní prvek v demokratickém systému, nicméně toto již bylo za hranou.
 
Překvapilo vás v této souvislosti něco?
 
Donald Trump ve své kampani sliboval nesplnitelné. A postupně ze svých nesplnitelných a občas nesmyslných slibů ustupuje. To můžeme registrovat přímo v jeho výrocích, ale i v obsazování důležitých postů. Při inauguraci použil Donald Trump relativně smířlivou rétoriku a akcentoval jednotu USA. To lze i přes jeho dřívější prohlášení nepochybně vnímat pozitivně.
 
 
"Evropa musí držet při sobě, aby chránila své zájmy." To řekl v reakci na inaugurační projev Trumpa německý vicekancléř Sigmar Gabriel. Co si o tom myslíte?
 
To platilo před Trumpem a bude platit i po něm. Je tady USA, Čína, Rusko, Evropa a několik další světových hráčů. Pokud nechceme, aby si nás ostatní státy rozebraly jako kůlničku na dříví, musíme jako Evropa držet pospolu.
 
Vicekancléř také tvrdí, že projev měl nacionalistický ráz a že dával najevo, že Amerika je na prvním místě. Souhlasíte s tím?
 
Že je Amerika na prvním místě, přímo v projevu zaznělo. Akcent na patriotismus byl také zřejmý. Chce-li se USA v rámci globalizovaného světa izolovat, je to škoda, ale je to jejich rozhodnutí. Nicméně jsou slova a činy. Slov jsme slyšeli hodně, ale na skutečné činy si musíme počkat.
 
Jaké vztahy myslíte, že bude mít Amerika s Velkou Británií? Ostatně, Trump podporoval Brexit......
 
Donald Trump je pragmatik a podle toho se bude chovat jak k Velké Británii, tak k ostatním. Vztah USA a Velké Británie nepochybně ovlivní i to, jakým způsobem a za jakých podmínek dojde k Brexitu.
 
Jak vidíte vztahy s Českou republikou? Miloš Zeman s Donaldem Trumpem si očividně "kápli do noty", Zeman dostal dokonce pozvání do Bílého domu.....
 
Prohlubování vztahů se všemi západními demokratickými státy je nepochybně vítané. A stejně tak tomu je i s USA.
 
O Zemanovi se poměrně často někteří lidé vyjadřují, že je "proruský". Jak myslíte, že to bude teď, když si Zeman tolik rozumí s Trumpem?
 
Z jednoho telefonického rozhovoru bych nevyvozoval, že si zmínění politici rozumí. Nicméně jsou dva typy lidí. Idealisté, kteří mají ideály, které staví na hodnotách. A pragmatici, kteří jsou ochotni finančně ocenit i hodnoty, na kterých stojí naše společnost a podle toho se chovají. U nás se jim říká lehké holky. Kdo víc zaplatí, respektive nabídne, tudy se jde. Co spojuje Vladimíra Putina, Donalda Trumpa nebo právě Miloše Zemana, nechám na čtenářově fantazii.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlák: Rozdíl mezi Fialou a Babišem. Voliči, chceš?

4:40 Vidlák: Rozdíl mezi Fialou a Babišem. Voliči, chceš?

VIDLÁKŮV TÝDEN Může Babiš oproti Fialovi zásadně otočit kormidlem a změnit směřování naší země? Podl…