Mám smůlu, že už hodně pamatuji... Poslanec a chartista Jaroslav Bašta o nenávisti mladých k Rusku

27.08.2022 23:59 | Rozhovor

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Poslanec SPD Jaroslav Bašta v rozhovoru zalitoval, že už dost pamatuje. Má proto problém sdílet horkokrevné kategorické postoje mladé generace zejména proti Rusku. Chování k této zemi ze strany politiků, kteří nemohou historická příkoří pamatovat, je pro něj pozoruhodným fenoménem, o němž si myslel, že je vyhrazen Balkánu a podobným destinacím.

Mám smůlu, že už hodně pamatuji... Poslanec a chartista Jaroslav Bašta o nenávisti mladých k Rusku
Foto: archiv poslance
Popisek: poslanec Jaroslav Bašta (SPD)

V minulém týdnu jsme si připomínali výročí 21. srpna 1968 a pro ParlamentníListy.cz k tomu napsal Ivan Hoffman, že rozporuplné vnímání Ruska, které bylo vlastní pamětníkům, bylo u mladých nepamětníků nahrazeno čirou nenávistí. Vnímáte to také tak, že nositeli ostrých postojů k Rusku jsou často lidé, kteří s ním mají naprosto minimální zkušenost?

Jde o zvláštní jev, o němž jsem si dříve naivně myslel, že je typický pro Balkán či Kavkaz. Staré, zdánlivě zapomenuté křivdy a traumata se po dvou generacích náhle stanou tak živými a palčivými, že stojí za to začít kvůli nim válčit. V českém případě před pár lety začali relativně mladí komunální politici bojovat s naší minulostí. Aniž ji znali a chápali. Stačilo jim, že Ruskou federaci ztotožnili se Sovětským svazem. Hodnotím to tak, že potřebovali mít svého nepřítele a svou válku. Důsledky obojího si naplno užijeme v nastávající zimě. Míra jejich nenávisti vůči Rusku po půl roce války na Ukrajině je pro mne pochopitelnější než třeba v roce 2019.

Situace mi trochu připomíná rok 1914, kdy obecně po celé Evropě starší generace politiků varovala před válečným konfliktem, ale ta mladší s nadšením rukovala do války. Když se vše zhroutilo a zcela se změnil svět, mladí, původně nadšení válečníci z rozpoutání katastrofy obvinili zastánce mírových řešení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jakub Vosáhlo

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak je to doopravdy s těmi F-35?

Vy tvrdíte, že je bez souhlasu USA použít nemůžeme. O co svá tvrzení opíráte? Protože já četl třeba i článek na Idnes, kde se píše že je to jen nepravdivá fáma - https://www.idnes.cz/zpravy/nato/f-35-letoun-pentagon-armada-obrana-usa-trump-vypnuti-kill-switch.A250321_165847_zpr_nato_inc

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Masivně zbrojit, porazit Rusko, rozdělit a vytěžit.“ Ivan David slyšel za bruselskými zdmi

15:46 „Masivně zbrojit, porazit Rusko, rozdělit a vytěžit.“ Ivan David slyšel za bruselskými zdmi

Existují plány na rozdělení a vytěžení Ruska, uvádí pro ParlamentníListy.cz europoslanec Ivan David …