Maminko, Rusové vypli proud. Na Baltu by mohla být tma. Nebo alespoň horko

20.05.2022 11:15 | Rozhovor

„Že by nám Putin vypnul Temelín nebo Dukovany tedy opravdu nehrozí, to můžeme být v klidu. Jedinou hrozbou je, že by nám nadále vnucovali uzavření našich elektráren a jejich náhradu ruským plynem, který by nebyl. Pak není na vině ruský válečný konflikt, ale česká a evropská hloupost,“ řekl pro ParlamentníListy.cz odborník na energetiku Hynek Beran.

Maminko, Rusové vypli proud. Na Baltu by mohla být tma. Nebo alespoň horko
Foto: Milan Holenda
Popisek: Hynek Beran

Rusko před týdnem oznámilo, že přestává Finsku dodávat elektřinu. Co to pro Finsko reálně znamená? Jaké je to pro ně riziko?
 
Nejde podle mého názoru o neuhrazené faktury ani jejich měnu, ale přesunutí stávajícího konfliktu ze zemního plynu a ropy do další strategické suroviny. Nedodávka 10 procent spotřebovávané elektřiny pro Finsko není fatální, to bychom ušetřili i u nás. Navíc jsou severské země mezi sebou propojeny a jsou tradičně solidární, mají i společný trh. Ruská dodávka do Finska byla technicky realizována prostřednictvím stejnosměrné spojky mezi evropskou a ruskou energetickou soustavou, větší ohrožení tedy nehrozí, protože je Finsko součástí severské a nikoli ruské soustavy. Riziko naopak vnímám u Pobaltských republik, může to být pro ně i určitý vzkaz.
 

 
Může Rusko způsobit blackout všem Pobaltským republikám?
 
Lotyšsko, Estonsko a Litva jsou stále na elektrických sítích bývalého Sovětského svazu. V Litvě uzavřeli jadernou elektrárnu, celá ta oblast je deficitní a musí elektřinu dovážet. Nejbližší jaderný zdroj je 50 km od Vilniusu v Bělorusku, Rosatom jej postavil za devět let. Frekvence sítě celé východní zóny je řízena centrálním dispečinkem v Moskvě, elektřina částečně vyráběna v Bělorusku a v Rusku a je těmito zeměmi sdílena. Ta část ruské zóny se jmenuje BRELL (Bělorusko, Rusko, Litva, Lotyšsko, Estonsko) a je to de facto okruh bývalé soustavy SSSR řízený z oblastního dispečinku v Petrohradě. 
Pokud by konflikt dále zesiloval, je možné očekávat omezování dodávek ruské i běloruské elektřiny v Pobaltí. Pak by pro ty kolegy na pobaltských dispečincích bylo obtížné řízení vlastní stability dodávek. Mají sice vlastní zdroje a také stejnoměrné spojky směrem do evropské synchronní zóny, pokud by to uřídili, nemusel by nastat úplný blackout. Určitě by se ale zapotili, v současnosti musí dělat nějaké plány, jak to zvládnout a úplně komfortní stav by to pro ně nebyl.
 
Může se podobná situace opakovat i u nás? Jsme teoreticky na výpadek elektřiny připraveni? 
 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…