Matláci. Expremiér marně hledá dno naší „panské koalice“

25.10.2022 19:56 | Rozhovor

„Myslím, že tohle je opravdu vláda národní katastrofy. Nejen že jsou válkychtiví, že svými opatřeními ještě prohlubují krizi, že hájí spíše cizí než národní zájem, ale ještě stresují lidi takovýmito nesmysly,“ říká k úvahám o zvyšování důchodového věku bývalý premiér Jiří Paroubek. „Matláci!“ padlo mimo jiné. Promluvil také o třech velkých krizích, které se na nás podle jeho názoru řítí. Rozebral i politickou situaci ve Velké Británii a zaznělo i Sobotkovo jméno.

Matláci. Expremiér marně hledá dno naší „panské koalice“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Černochová a Zbyněk Stanjura

Britská premiérka Trussová se rozhodla odstoupit. Tato zpráva vyvolala minulý týden velkou diskusi. Co říkáte na to, že se na postu premiérky „neohřála“ ani dva měsíce?

No tak je to důkaz naprostého selhání celé Konzervativní strany. Tak zkušená politická strana a vybere si do svého čela osobu, která prostě nemá ten formát, schopnosti, nemá tu schopnost leadershipu, nemá cílevědomost. Je prostě zcela neschopná. To je jenom ukázka toho, že odpovídala představám světa těch členů Konzervativní strany, vyjma tedy poslanců, ti ji nechtěli. Sníží se daně, budou se rozdávat peníze, a navýší se tedy výdajová stránka rozpočtu.

No, takhle ten svět opravdu nefunguje. Londýnská City dala okamžitě najevo, že to je nesmysl, že se odebrali do říše pohádek. Trussová potom vyhodila ministra financí, který to ovšem nezpůsobil, protože mu dávala noty. S tímto vyhrála volby, když se střetla s jinými představiteli konzervativců o pozici lídra strany a premiéra. Takže vyhrála vlastně s nesmysly, s nesmyslným programem. Je to něco podobného, jako když stoupenci brexitu říkali nesmysly před referendem, no a pak to dopadlo, jak to dopadlo. A dneska Británie zrovna neprožívá šťastné období.

A co toto všechno bude podle vás pro Británii znamenat? Vyřeší problém odstoupení premiérky? (Rozhovor byl veden těsně předtím, než se objevila informace, že novým lídrem a také premiérem bude R. Sunak)

Tak oni musejí během velmi krátké doby najít nového lídra, který by změnil trošku ty poměry sil. Protože v průzkumech veřejného mínění mají před nimi labouristé náskok něco kolem třiceti procent. Zmatená politika Liz Trussové a její vlády znamenala, že volební preference Konzervativní strany pokračovaly dál ve volném pádu z časů Johnsona až téměř k hranici nevídaných zhruba dvaceti procent. Takže jak říkám, konzervativci budou nepochybně hledat nového silného lídra. Je otázka, jestli ho najdou. Protože i v té straně docházelo k personální genocidě. To si snad vzali mustr od Sobotky. Takže vyřadili už v průběhu času řadu talentovaných politických vůdců. Ale možná že najdou někoho, jako je bývalý ministr financí Sunak, typově někoho takového. Mohou vybrat ze dvou, ze tří lidí, kteří by se tu stranu pokusili stmelit, a pokusili se tedy o nemožné. To znamená navrátit jí politickou sílu. Ten odstup labouristů, to se jim asi podaří snížit, ale nemyslím si, že za rok a půl, které zbývají do voleb do dolní sněmovny britského parlamentu, je možné uskutečnit zázrak.

Ve svém komentáři na webu Vasevec.cz jste uvedl, že na Česko se řítí tři velké krize. Prozraďte prosím i pro čtenáře ParlamentníchListů.cz, co konkrétně máte na mysli.

Je to především krize, která vyplývá z nedostatku energetických surovin. K tomu velmi pravděpodobně dojde, pokud z nějakých důvodů budou zastaveny dodávky plynu z Ruska. To nemusí být jenom rozhodnutí Putina. Může k tomu dojít také proto, že EU prostě zastropuje ceny plynu, a to bude důvod k tomu, aby ho Rusové přestali dodávat. Takže uvidíme, nakolik vydrží plyn v zásobnících. To je jedna krize, která je vlastně spojená s tou druhou krizí. A tou je pokles životní úrovně lidí v důsledku vysoké inflace. Inflace je oficiálně někde kolem osmnácti procent. Nechce nějak klesat. I když vloni už byla někde mezi čtyřmi až šesti procenty touto dobou.

Když si tak vzpomenu, jak dnešní vládní strany mluvily tehdy o Babišově drahotě, tak dneska jsou zticha jako pěny. A obávám se, že kdybychom ten spotřební koš, který má nějakých 200 položek, zúžili na takových 30–40 položek, které jsou nejdůležitější pro život, to znamená základní potraviny, jako jsou chleba, máslo, mléko, pohonné hmoty, samozřejmě energie, ale také nájemné, mohli bychom dojít k inflaci někde mezi dvaceti až pětadvaceti procenty. Ten meziroční růst cen je obrovský. A není kompenzován růstem mezd, takže dochází k poklesu reálných mezd o deset patnáct procent, možná ještě o něco více. O tolik tedy klesne životní úroveň obyvatelstva.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlák: Rozdíl mezi Fialou a Babišem. Voliči, chceš?

4:40 Vidlák: Rozdíl mezi Fialou a Babišem. Voliči, chceš?

VIDLÁKŮV TÝDEN Může Babiš oproti Fialovi zásadně otočit kormidlem a změnit směřování naší země? Podl…