Merkelová prokázala humanismus, oceňuje europoslanec Telička. Kdyby se rozpadla EU, to bychom teprve viděli, co jsou problémy

14.05.2016 11:01 | Zprávy

ROZHOVOR Kancléřka Merkelová zapomněla při řešení migrační krize, že EU není Německem a že její rozhodnutí budou mít dopad i na další země. V budoucnu je nepřijatelné, aby se takto choval kterýkoliv stát Evropské unie, konstatuje jeden z nejzkušenějších českých europoslanců, Pavel Telička (ANO). Dále uvádí, že Rakušané volbou populistické Svobodné strany vyjadřují svoji nespokojenost a chtějí změny. Stejně jako i jiní čeští zástupci v EU pak kritizuje nedokonalý návrh evropské směrnice, která by měla stanovit pravidla pro držení i výrobu ručních palných zbraní.

Merkelová prokázala humanismus, oceňuje europoslanec Telička. Kdyby se rozpadla EU, to bychom teprve viděli, co jsou problémy
Foto: Petr Kupka
Popisek: Europoslanec Pavel Telička na besedě se studenty Ekonomické fakulty VŠB-TU Ostrava

Mediálním a politickým světem nedávno „zahýbaly“ výsledky prvního kola rakouských prezidentských voleb. Mluvilo se o překvapení nástupu populistů a o přeorání rakouské politické mapy. Jak na tento vývoj pohlížet střízlivou optikou v rámci současné reality? Jaký vzkaz takovou volbou Rakušané vyslali? A nakolik může tyto volby brát jako varování Angela Merkelová?

Není to poprvé, co Svobodná strana v Rakousku uspěla. Za Haidera byla součástí vlády kancléře Schüssela. Uvidíme, jak dopadne druhé kolo, každopádně je to určitý protestní signál dvěma hlavním politickým stranám – socialistům a lidovcům. Do jisté míry lze hovořit o krizi rakouské politiky, kterou potvrzuje i odstoupení nebo spíše politický útěk rakouského premiéra. Proto bych nemluvil o překvapení nebo šoku ani o přeorání rakouské politické mapy, spíše o vystřízlivění, nebo naopak kocovině. Rakušané touto volbou varují, vyjadřují svoji nespokojenost a také obavy, chtějí změny. Situaci v Rakousku však nemůžeme plnohodnotně srovnávat se situací v Německu. Do voleb v Německu navíc zbývá ještě dost času, možná budeme výsledky překvapeni.

Už delší dobu se hovoří o tom, že kvůli napjaté situaci v Evropě (migrační krize, terorismus) může náš kontinent zahájit zcela „novou éru“, kdy budou v jednotlivých zemích vítězit netradiční strany, často velmi ostře zaměřené a profilované. Jak nástupu radikálně vyhraněných stran a hnutí s jednoduchými recepty zabránit? Nakolik mohou mainstreamové strany v tomto „boji“ uspět?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…