Letos je to osmdesát let, co Německem otřásla křišťálová noc (vypálené synagogy byly i na severu Čech s tehdejší převahou německého obyvatelstva, například v Liberci či Jablonci). Podle průzkumu CNN však dnes o holokaustu neví či ví velmi málo čtyřicet procent mladých Němců. Co je horší, množí se útoky na Židy, situace došla tak daleko, že německá židovská obec svým členům doporučila, aby místo jarmulky nosili kšiltovku. Podobné je to i jinde, v Nizozemsku, Švédsku či Francii, kde většina násilných útoků proti nim byla spáchána muslimy. Mnozí Židé uvažují o odchodu z Německa do Izraele, ve Francii se vlna odchodů zvedla už před lety, nervozita narůstá i mezi britskými Židy. Kde se stala chyba, co je toho příčinou?
Má to několik příčin, ale tou hlavní je, že se to zase smí a dokonce sluší, kde se to půl století neslušelo a ve většině evropských zemí zákonem zakázalo. Dnes se na Židy v Evropě opět útočí z několika stran, vezměme si je jednu po druhé.
V islámském světě se to dnes nejen smí, ale musí, kážou to imámové jako náboženskou povinnost. Ta přichází do Evropy s imigrací a její antisemitismus tvoří hlavní část antisemitismu evropského, podle některých statistik či odhadů až 90 %, a pokud jde o fyzické útoky, tak téměř 100 %. Jeho příčinou není existence Izraele, jak se mnozí na Západě domnívají, nýbrž korán, už 14 století. Evropské soudnictví islámský antisemitismus netrestá dostatečně podle evropských zákonů – viz například nepotrestané žhářství synagogy v Německu, vysvětlené jako legitimní „politický projev“. Tím dává zelenou i ostatním antisemitismům, které na rozdíl od islámského zůstávají zatím jen verbální a nepřešly ve smrtelné. Podle nejnovějších průzkumů se o své bezpečí obává třetina evropských Židů, ve Francii 90 %. Ve střední Evropě je to procento dnes podstatně menší, takže ten západoevropský průměr bude vyšší.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban