Prezident Miloš Zeman zpochybnil práci Bezpečnostní informační služby, o zpravodajcích prohlásil, že jsou to čučkaři, protože varují před rostoucí aktivitou ruských a čínských zpravodajských služeb na našem území, ale nebyli za několik let schopni chytit jediného špiona. Souhlasíte s tímto hodnocením?
Miloš Zeman ztratil veškerou soudnost a je mi jedno, co říká. Ať se mýlí nebo to odpovídá realitě, neberu jeho soudy vážně. Neodvážím se rozhodovat, kdo má či nemá pravdu v otázkách bezpečnosti státu, protože do těchto oblastí vidí jen málokdo. Miloš Zeman a jeho prohlášení jsou pro mne nevěrohodná a beru je jako projevy záštiplného senilního starce.
Je běžné, aby prezident veřejně kritizoval zpravodajskou službu svého státu? Jaké to může mít důsledky?
Běžné to není a zcela to odpovídá mému hodnocení M. Zemana v první odpovědi.
Většina politiků se BIS zastala. Ohradila se i samotná Bezpečnostní informační služba. Jde o válku mezi prezidentem a BIS nebo jejím šéfem, když už dvakrát odmítl prezident jejího ředitele Michala Koudelku povýšit do hodnosti generála?
Možná, že politici jsou informováni natolik, že mohou zaujmout profesionální stanovisko, ale já, jak jsem uvedl, se toho neodvažuji.
Kritikům Miloše Zemana vadí i prezidentův postoj k protiruským sankcím. Český prezident tvrdí, že jsou zbytečné a je potřeba je zrušit. Ale k sankcím přistoupily Spojené státy americké i Evropská unie kvůli ruské anexi Krymu a vměšování Ruska do bojů na východě Ukrajiny, jejich zrušení podmínilo dodržováním minských dohod. Dohody nejsou dodržovány, navíc Rusko vyvolalo další konflikt s Ukrajinou v Kerčském průlivu, zadrželo ukrajinské lodě i námořníky. Pokud sankce nejsou účinné, neměla by Evropská unie přistoupit k účinnějším prostředkům? Nebo vina Ruska v posledním konfliktu není tak jednoznačná?
Co se týká vztahu s Ruskem, nejsem si jist, že neustálé napětí akcelerované jak EU, tak USA, podle mého názoru nevede k racionálnímu řešení. Rád bych zdůraznil, že jednáme s Ruskem, nikoliv se Sovětským svazem a že je potřeba nejen poukazovat na rozdílnosti, ale především hledat styčné body. Uvědomuji si nebezpečí ruské vojenské kliky, která převzala mnoho z komunistické totality a chce dávat najevo svou sílu, ať již skutečnou nebo fiktivní. Přesto si myslím, že jednání je tou nejsprávnější cestou. Putin, ať se nám líbí nebo ne (a jeho minulost nám určitě všem vadí), se zdá být člověkem schopným hledat racionální řešení. Toho je třeba využít. Po něm může přijít někdo, s kým nepůjde jednat. Jako třeba u nás. Naše současná reprezentace duo Babiš-Zeman vydává falešné zprávy o naší zemi a pro mne jsou zcela nevěrohodní a nebezpeční.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová