Pane prezidente, už na tiskové konferenci na závěr návštěvy Královéhradeckého kraje jste pochválil práci policie během návštěvy čínského prezidenta v Praze. Bylo možné zaznamenat také kritiku velikosti všech bezpečnostních opatření například v souvislosti s uzavírkami ulic, náměstí a dokonce někteří restauratéři hodlají vymáhat náhradu ušlého zisku, protože se k nim nedostali lidé. Byla taková opatření nutná? A co byste těm kritikům vzkázal?
Opatření byla přiměřená a v některých případech až příliš mírná. Já si nedovedu představit, co by asi tak dělali američtí policisté, kdyby někdo při návštěvě čínského prezidenta u prezidenta Obamy ve Washingtonu strhával čínské vlajky.
Po Praze se během návštěvy prezidenta Si Ťin-pchinga konala řada protičínských demonstrací. Patrně nejslavnějším demonstrantem s tibetskou vlajkou v ruce byl šéf TOP 09 Miroslav Kalousek, který se chtěl probít přes zátarasy na Hradčanské náměstí. Jak to na vás působilo?
Působil na mě jako šašek, ale jako šašek, který špatně hraje svoji roli.
Během návštěvy, před ní a ještě poté zněla z řady kruhů masivní kritika. Prý se hrbíte před čínskými komunisty, podlézáte jim, prodal jste nás Číně, prosazujete investice od firem, které jsou prý bezpečnostním rizikem, a celá řada dalších věcí. Co na to říkáte?
Já jsem vždy tvrdil, že průměrný český novinář, čest výjimkám, je nejpitomější tvor na zeměkouli, a tyto reakce toto moje patnáct let staré tvrzení jenom potvrzují. Podívejte se, co je špatné například na tom, že náš letecký průmysl dostal řadu zakázek, které umožní jeho rozvoj po předchozí stagnaci. Hrbila se snad britská královna před Číňany tím, že se s čínským prezidentem projela ve zlatém kočáře? Ale i když takových otázek mohu klást mnoho, u nás platí: úspěch se neodpouští. A novinářští žvanilové nikdy nedokážou skutečný úspěch docenit.
Přiznal jste na tiskové konferenci s čínským prezidentem, že jste podcenil výši čínských investic a nepůjde o 45, nýbrž o 95 miliard v tomto roce. Někteří ovšem tvrdí, že nejde o investice, ale pouze změnu vlastníků a pro českou ekonomiku to nemá ani takový přínos, jako když si v obchodě koupíte vlašák s rohlíkem.
Já mám dojem, že tohle říkal tzv. kecací ekonom Tomáš Sedláček, jak se mu přezdívá, který po osmi letech intenzivního studia nedostal doktorát. Ale možná že to říkali i někteří další. Podívejte se, z Číny těmito dohodami přiteče do české ekonomiky 95 miliard korun. Namítá se, že tyto investice nejdou do státu, ale do soukromých firem. To je ale přece v pořádku, jsme tržní ekonomika a tržní ekonomika je primárně založena na soukromých firmách. Kromě toho jsou tam i formy státní nebo polostátní, například největší energetická firma ČEZ má bezesporu státní majoritu. Takže ta tvrzení jsou důkazem jisté idiocie a já se jimi ani nechci dále zabývat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka