Mlčet, nebo se bát říct Rom... Šéf ODS zmínil velké nebezpečí pro společnost

11.02.2014 11:33 | Zprávy

ROZHOVOR Předseda ODS Petr Fiala si myslí, že by ČR měla zůstat v EU, ale měla by hledat spojence proti další centralizaci EU. Čeští občané nesmí podle něho platit problémy eurozóny. Imigrace je problém, pokud se přistěhovalci nechtějí přizpůsobit západním standardům. Politická korektnost je podle něho nebezpečná a ODS podle něho nesmí zavírat oči před problémy s nepřizpůsobivými. Rasismus naruby a pozitivní diskriminace nejsou řešením, je jím rovný přístup ke všem občanům. Reálně hrozí, že nebudou prostředky na starobní důchody.

Mlčet, nebo se bát říct Rom... Šéf ODS zmínil velké nebezpečí pro společnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čerstvě zvolený předseda ODS Petr Fiala

Proč si myslíte, že by Česká republika měla zůstat v EU?

Nevidím jinou alternativu. Možná si to někdo dovede představit, ale za podmínek, za kterých se vystupuje z EU, v prostoru, ve kterém žijeme, tato myšlenka nemá příliš mnoho realismu. Ale bránit se novým regulacím EU, snažit se co nejvíc omezit další integraci a naopak se soustředit na vytváření svobodného trhu a svobodného prostoru, jak byla evropská myšlenka původně koncipována, tak to je něco, s čím souhlasíme. K tomu patří obrana konkrétních zájmů českých občanů. Zájmem českého občana kupříkladu je, aby měl jistotu, že jeho peníze v jeho zdravé bance nebyly použity pro nekonečný tok peněz směřující k sanaci Řecka a fungování eurozóny.

Velkým tématem před eurovolbami je, aby státy, které nemají euro a nechtějí ho přijmout, nemusely nést náklady způsobené problémy eurozóny. Musíme mít nejenom jasný postoj v tom, že je pro nás nevýhodné přijmout euro a vůbec k tomu nesměřovat, ale musíme bránit tomu, abychom nesli náklady za problémy eurozóny. To nám v dalších nových návrzích hrozí. Musíme být schopni poukazovat na rizika už ve chvíli, kdy se návrhy tvoří. V okamžiku, kdy je návrh na stole, tak je pozdě, protože už neseženeme spojence a nemáme šanci to změnit. Musíme být eurorealističtí nejen v postojích, ale i výsledcích. Výsledky jsou důležité, protože zájmy českých občanů jsou tou klíčovou věcí, o kterou nám jde.

Vy jste řekl, že nejste pro vystoupení z EU. Současně jste řekl, že napravo od ODS by už neměla být žádná strana. Je tu ale Strana svobodných občanů prosazující vystoupení z EU. Vystoupení z EU podpořil i Václav Klaus. ODS měla vždy eurorealistickou vizi Evropy suverénních národů. Ale vidíme, že tato vize strategicky prohrává. Byla schválena Lisabonská smlouva, máme tady bankovní unii, fiskální unii, ESM, valí se další a další regulace. Co je tím posledním bodem, hranicí, kdy ODS řekne, že už EU zašla příliš daleko a že ČR se stala již provincií Evropské unie, čeští občané již nerozhodují o své zemi, a proto by měla ČR vystoupit? Vidíme, že UKIP v Británii silně tlačí na Konzervativní stranu a nemusí být vyloučeno, že Británie z EU vystoupí. Můžete argumentovat, že Británie je geopoliticky a geoekonomicky jinde, ale jsou zde malé státy typu Švýcarska, Lichtenštejnska, Andorry či Norska, které jsou mimo EU, ale ekonomicky nestrádají... A lidé, kteří chtějí mít nezávislý stát, pak budou volit Svobodné, nikoli ODS.

Svobodní nejsou radikální pouze v otázce vystoupení z EU, ale i v daňové oblasti. To mě nijak nezneklidňuje. ODS má pozici pravicové catch-all party a tam by se takové názory klidně vešly. Vrátím se ale k hranici té integrace. Pro mě už žádná další integrace není možná. Poměrně ostře jsem vystupoval proti euroústavě. Ani žádné další integrační kroky nepovažuji za rozumné a bezpečné z hlediska evropských demokracií, záměrně používám množné číslo, protože žádná evropská demokracie není – EU nemá svůj démos, lid.

Ono je pěkné říct „vystupme z EU“. Ale jaký je ten proces a jaká je varianta?A také, kdo to chce? Tady už jsme u toho, že naši voliči nechtějí vystupovat z EU, ale chtějí být v takové EU, která vytváří svobodný liberální prostor, ale která neprovádí politickou integraci a sešněrovávání našich životů nejrůznějšími předpisy. Jak víte, do Lisabonské smlouvy ani neexistoval mechanismus vystoupení. Teď mechanismus existuje. Ale je takový, že se de facto vystoupit nedá, protože o těch podmínkách rozhodují ostatní. Takže to není tak úplně jednoduché.

Zmínil jste Británii. Nesouhlasím s tím, že jsme v jiné situaci. Mně připadá ta debata o cestě britských konzervativců jako hodně zajímavá. Jsem rád, že ODS je toho součástí. Britští konzervativci chtějí rozvolnit některé politiky EU. To je to, čeho se může ODS účastnit. ODS není v EU izolaci. Jsme velmi aktivní ve frakci konzervativců a reformistů, nyní je to pátá největší frakce europarlamentu, možná bude čtvrtá. ODS je osobou Jana Zahradila ve vedení této frakce. Máme i místopředsedu Evropského parlamentu. V tom realistickém a kritickém proudu významnou roli hrajeme.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Sousedské dětské skupiny

Jak to má prosím fungovat? To stát spoléhá na to, že je tolik lidí, kteří by to mohli dělat k dispozici? Nebo se snažíte jen na někoho přehodit to, že stát opět selhal? Co třeba vaše vláda udělala proto, aby došlo ke zlepšení situace s umístěném dětí do školky? Ještě by mě zajímalo, jak to bude s f...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kubáček: Policie udělala Okamurovi opožděné Vánoce. Měl by jí poslat pugét

13:04 Kubáček: Policie udělala Okamurovi opožděné Vánoce. Měl by jí poslat pugét

„Dokonce bych se nedivil, kdyby Tomio Okamura řekl, že je připraven a zažádal sněmovnu o své vydání.…