Na rozdíl od Čechů, kteří remcají někde v hospodě, Francouzi jdou do ulic... Bouřlivé dění ve Francii očima Libora Roučka

06.12.2018 18:04 | Zprávy

EVROPAN LIBOR ROUČEK „Na rozdíl od Čechů, kteří remcají někde v hospodě, Francouzi jdou do ulic. Jakýkoli pokus o reformu se ve Francii setká s odporem.“ Bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček k protestům Hnutí žlutých vest upozorňuje, že prezident Emanuel Macron byl dosud v reformách úspěšný. „Žádná revoluce, žádné převraty, ale čas od času budou demonstrace v zemích, kde je tradice určitého násilného protestu,“ podotýká Rouček.

Na rozdíl od Čechů, kteří remcají někde v hospodě, Francouzi jdou do ulic... Bouřlivé dění ve Francii očima Libora Roučka
Foto: archiv L. Rouček
Popisek: Bývalý místopředseda Evropského parlamentu a europoslanec Libor Rouček

Protesty Hnutí žlutých vest trvaly od poloviny listopadu, pak premiér Édouard Philippe přišel s ústupkem, že o půl roku odloží zvýšení daně z pohonných hmot a vláda nebude upravovat tarify na elektřinu a plyn. Teď už se hovoří o zrušení daně, případně o tom, že změny nebudou figurovat v rozpočtu na rok 2019. Je současný postup vlády správnou odpovědí?

Je to rozumné řešení. Vláda také řekla, že s veřejností bude problematiku diskutovat. Udělali chybu, že ekologické daně nediskutovali s širší veřejností dříve a vláda jen rozhodnutí oznámila jako hotovou věc. To se samozřejmě nelíbilo nejen Žlutým vestám, ale i široké veřejnosti. Kdyby se tohle uskutečnilo u nás, také s opatřením nebude 70 procent lidí souhlasit. Když se ale podíváme na spotřební daně, Francie je má nižší než Velká Británie nebo Německo. Když jedu ze Štrasburku, natankuji ve Francii, protože v Německu je cena benzínu o několik centů vyšší. Britové nebo Němci nejdou do ulic, i když mají daně vyšší, a berou situaci tak, jak je.

Francouzi mají jinou povahu. Když jde o reformy, jdou do ulic. Jakýkoli pokus o reformu se ve Francii setká s odporem. Také za minulých vlád, za Hollanda nebo Sarkozyho, jakýkoli pokus o reformu skončil. Macron byl doposud úspěšný. Do určité míry reformoval státní rozpočet a Francie na rozdíl například od Itálie nemá problémy s velkými deficity. Reformoval pracovní právo, což se v minulosti zdálo nemožné, a pokračuje dál. Jen udělal chybu, že věc nediskutoval s širší veřejností, odbory a na venkově s farmáři. 

Francie na rozdíl od Velké Británie, Německa a dalších zemí má tradici revolučního marxismu čili anarchismu, ta je tam po desetiletí, a má také tradici krajně pravicových násilných skupin.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

Stává se snad ODS populistickou stranou?

Co si jako člen ODS myslíte o slibu Fialy, že když bude ODS u moci, budeme mít do několika let platy jako v Německu? Protože snad všichni ekonomové a odborníci tvrdí, že je to nereálné. A já se ptám, zda nemyslíte, že takové prohlášení straně jen škodí, protože je evidentní, že jde v lepším případě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Srabi a zbabělci v ODS. Po „ocenění“ Pekarové se utrhl Holec a promluvil

11:36 Srabi a zbabělci v ODS. Po „ocenění“ Pekarové se utrhl Holec a promluvil

Masa členů ODS ozývající se proti Fialovi? Ne, sdělil ParlamentnímListům.cz komentátor Petr Holec. „…