Netankujte moc. Vysoké ceny jsou cena za naši svobodu... „Bla bla bla!“ Šichtařová toho má dost. Pravý důvod zdražování? Tady

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

13.03.2022 17:01 | Rozhovor

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ V reakci na růst cen pohonných hmot přijala vláda Petra Fialy (ODS) úplně diletantské rozhodnutí, když překvapivě nezvolila logickou cestu snížení daní. Namísto toho se snaží hloupě regulovat pumpaře a dělat z nich „parazity“, jako se před časem dělali parazité z živnostníků. Ředitelka analytické společnosti Next Finance Markéta Šichtařová také tvrdí, že inflace ještě nekulminovala a tedy bude ještě trochu hůř. „Vždyť, na co si kdo stěžuje? Máme to, o co jsme 14 let tiskem peněz a zadlužováním usilovali,“ zdůvodňuje.

Netankujte moc. Vysoké ceny jsou cena za naši svobodu... „Bla bla bla!“ Šichtařová toho má dost. Pravý důvod zdražování? Tady
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

V reakci na strmý vzestup cen pohonných hmot rozhodla vláda ČR, že čerpací stanice budou muset každý den reportovat ceny benzinu a nafty. Ministerstvo financí je pak bude srovnávat s vývojem cen na komoditní burze v Rotterdamu a kontrolovat, zda si prodejci neúčtují na paliva přemrštěné marže. Vláda zrušila také povinnost přimíchávat do paliva biosložku a zrušila rovněž silniční daň pro osobní auta a dodávky a lehká nákladní vozidla do 12 tun. Nevyslyšela však volání po zrušení spotřební daně z pohonných hmot ani po snížení sazby DPH. Měly by tyto kroky vlády odvrátit krachy, které avizují dopravci v důsledku prudkého růstu cen?

Je to úplně diletantské rozhodnutí. Když vezmu v úvahu, jak vysoké procento z ceny pohonných hmot představují daně, ať už spotřební nebo DPH, je opravdu překvapivé, že vláda nejde touto zcela logickou cestou snížení daní. Namísto toho se snaží pumpaře nějak hloupě regulovat a dělat z nich „parazity“, jako se před časem dělali parazité z živnostníků.

Připomíná mi to venezuelského Madura, který při zdražování potravin prohlásil, že za zdražování mohou prodejci a zahraniční firmy, a vyhnal zahraniční firmy ze země a „zakázal“ růst cen – a jak to dopadlo, všichni víme. Prostě růst cen nelze zastavit takto prostoduchou regulací. Jakmile se začne vláda montovat do cenového růstu a stanovovat nějaké stropy, ihned dojde k převisu poptávky nad nabídkou a k nedostatku pohonných hmot. Pak už bude jenom krůček od toho, aby vláda zavedla přídělový systém za uměle nízké ceny. V tu chvíli by okamžitě vznikl paralelní černý trh za ještě mnohem vyšší ceny. Prostě dopadlo by to úplně stejně jako s byty v Berlíně, kde se radnice snažila podobně diletantsky regulovat jejich ceny – výsledkem byla ještě větší nedostatkovost a černý trh za ceny mnohem vyšší, než které k oné regulaci původně vedly.

V této situaci vyzval ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) občany, aby spotřebu pohonných hmot důkladně zvážili, protože část peněz za ropu končí v Rusku. Premiér Petr Fiala ho doplnil s tím, že by si lidé neměli dělat zásoby. Předsedkyně Poslanecké sněmovny a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová pak prostřednictvím sociálních sítí vzkázala veřejnosti, že vysoké ceny jsou cenou, kterou všichni platíme za to, že nehodláme vyměnit svobodu nás a našich blízkých za teror totalitního režimu. A dokud za ni platíme pouze dočasným diskomfortem, bude to vždy ta lepší varianta než ruské tanky u našich hranic. Který z politiků vzal apel na veřejnost za správný konec?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

19:11 Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

Naprostá většina občanů bývalého Československa prožívala poslední měsíce roku 1989 v napjatém očeká…