Pane docente, vy kandidujete v jižních Čechách do Senátu za SPD. Čím se chcete v případě zvolení v Senátu zabývat? A co chcete udělat pro jižní Čechy, konkrétně pro Budějovice, ve kterých žijete?
Ano, kandiduji do Senátu v Jihočeském kraji, konkrétně na Jindřichohradecku, ale také v okrese Pelhřimov, který byl součástí Jihočeského kraje, ale nyní je v kraji Vysočina. V Jindřichově Hradci jsem žil 20 let, v Pelhřimově 10 let a nyní jsem již 30 let v Českých Budějovicích a ke všem třem městům a jejich regionům mám osobní niterný vztah a většina mých příbuzných a blízkých zde žije. Proto bych rád přispěl k jejich dalšímu rozvoji. V Senátu podporou celostátních témat tak, jak je mám ve svém programu i jak je má ve svém programu hnutí SPD.
V krajských volbách, kam také kandiduji a jsem jedním z tvůrců velmi kvalitního a podrobného volebního programu, mám zájem také uspět, byť ze 14. místa kandidátky. Pro jižní Čechy i Vysočinu máme připravený krajský investiční plán, který je zaměřen do všech oblastí života a veřejné správy.
V Českých Budějovicích je potřebné investovat do výstavby krajského domu dětí a mládeže, dosavadní prostory jsou pro 21. století nevyhovující jak prostorově, tak vybavením. Po 30 letech diskuzí plánujeme pro Jihočeské divadlo dořešit otáčivé hlediště a postavit nové. V J. Hradci víme o místě, kde by měl být vystavěn dům pro seniory, a v Pelhřimově se soustředíme na dobudování sportovního komplexu. Obecně chceme, aby po 30 letech nelogického zřizování krajských a městských organizací byl zřizovatelem kraj těch organizací, které mají krajskou působnost a města organizací s městskou či regionální působností.
Některé školy zůstaly prvního září zavřené, a to z důvodu, že je učitelský sbor v karanténě. Jak jako bývalý rektor vidíte návrat dětí do školních lavic?
Návrat dětí do školních lavic podporuji. Situace nejen na jednotlivých školách, ale i na jednotlivých typech škol je rozdílná. Nemůžeme stejným způsobem řešit jednotřídku v malé obci, školu pouze s prvním stupněm, základní školu v malém městečku, obrovskou ZŠ na sídlišti velkého města, malou střední školu, velkou střední školu s velkou spádovou oblastí a nemluvě o školách vysokých. Rozhodnutí ředitele (rektora) musí vycházet z místních a školních specifik.
Jsem zastáncem principu subsidiarity, tj. toho, co si mohou rozhodnout ve městě či kraji, nemusí rozhodovat v centru. Doporučení k rozhodnutí ředitele (rektora) by školám mělo vydat ministerstvo zdravotnictví a krajské hygienické stanice.
A jen dodávám, že v nebezpečí jsou zejména staří lidé a ti, kteří mají další zdravotní problémy. Jen minimálně se problém týká dětí a mladých lidí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora