Premiér Babiš se pochlubil průzkumem CVVM, podle kterého většina Čechů hodnotí životní úroveň své domácnosti jako dobrou. Ekonomickou situaci v ČR pak hodnotí příznivě 45 % lidí. 16 % pak situaci hodnotí jako špatnou, či dokonce velmi špatnou. Opravdu Andrej Babiš tak dobře zvládá ekonomickou politiku, nebo jde jen o souhru příznivých náhod a občany, kteří jsou zatím spokojení, čeká kruté vystřízlivění?
Hlavním důvodem prosperity naší země je příznivá situace za naší hranicí. Jsme otevřená ekonomika provázaná se zeměmi EU – pokud by ty neprosperovaly, k růstu se nedostaneme.
Samozřejmě, příležitost plynoucí z dobré situace za hranicemi můžeme, ale nemusíme využít. To záleží na naší konkurenceschopnosti. Ta ale byla a je poměrně dobrá. Ale velký příspěvek této vlády na tomto stavu nevidím, je to spíše dlouhodobá situace, která ale bohužel souvisí s poměrně nízkými mzdami u nás. Vystřízlivění ale může přijít, protože vláda velmi ochotně rozdělila „růstovou dividendu“, tedy peníze, které růst poslal do rozpočtu. A rozdělila mnohem více, než na co zdroje jsou. Proto už teď, když stále ještě naše ekonomika a ekonomika Unie celkem „jede“, rychle rostou problémy v rozpočtu.
Mohou být Češi opravdu se současnou životní úrovní spokojeni?
Myslím, že změna za posledních pár let je citelná. Jsem rád, že hlavně se týká i lidí s průměrnými či nižšími příjmy. Spokojeni být trochu můžeme, ale ne uspokojeni. Navíc, díky politice vlády nás čeká možná trochu boj za udržení tohoto stavu. Což je nemilé a zbytečné.
Medián mezd v prvním čtvrtletí roku 2019 vzrostl na 27 582 korun. Platy rostou rychle i navzdory pesimističtější prognóze ČNB. Předpokládáte, že tempo růstu platů bude do budoucna již spíše zpomalovat?
Mzdy bývají zpomalené za ekonomickým cyklem. A dokud bude na trhu práce málo „volných lidí“, růst mezd se nezastaví, i když věřím, že budou růst pomaleji.
Co bude dál, ale bude záviset dominantně na faktorech mimo naši kontrolu: vývoji ekonomik EU a rizicích spojených s ekonomickou politikou prezidenta Trumpa. Z vnitřních pak půjde o to, zda vláda zvládne manévr opravy svých rozpočtových chyb.
Státní rozpočet byl v květnu schodkový o 51 miliard. Vláda navíc využila 18 miliard ze starého privatizačního fondu, vše v době, kdy se ekonomice velmi daří. Je toto chování rozpočtově zodpovědné?
Již jsem zmiňoval, že vláda rozdala peníze, které neměla. Problém se dostavil ještě dříve než patrné zpomalení ekonomiky a reakce vlády se mi zdá spíše než kompetentní, tak trochu hysterická, jako by nevěděla, že tímto směrem rozpočet svými činy nasměrovala.
Označit tu politiku za jinou než špatnou fakt asi nejde.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs