Obyvatel Prahy se nesmí ve svém městě cítit jako host, ale naopak jako hostitel, říká Gebauer

14.09.2022 10:07 | Rozhovor

„Hysterický covidismus a naprosto amatérské nezvládnutí přílivu migrantů svědčí o tom, že vedení Prahy je špatné,“ ohlíží se za posledními čtyřmi lety v hlavním městě Martin Gebauer z Trikolory, který by dosluhujícímu vedení Prahy vystavil vysvědčení se známkou čtyři mínus. „To, co nám předvedlo STAN, je snad ještě horší, než bájná devadesátá léta. Politickou stranu, ve které je valná část jejích vysokých funkcionářů zapletena do korupční aféry, to jsme tu ještě neměli. Raději zatím ani nezjišťuji, kolik budou Prahu stát nové zastávky a kam asi dopluly kapříci,“ říká Gebauer, podle kterého má město primárně sloužit jeho obyvatelům.

Obyvatel Prahy se nesmí ve svém městě cítit jako host, ale naopak jako hostitel, říká Gebauer
Foto: Archiv MG
Popisek: Expert na krizový management Martin Gebauer

Už za pár dnů končí současné vedení hlavního města Praha. Jaké vysvědčení byste vystavili primátoru Zdeňku Hřibovi a jeho týmu?
 
Za mne by stávající vedení hlavního města Prahy dostalo čtyři minus. Jediná dobrá věc, kterou jim lze přičíst k dobru, je to, že nezdražili MHD. Jinak to byly pekelné čtyři roky. 
 
Když se ohlédnete za posledními čtyřmi roky, co se podle vás v Praze zlepšilo a co naopak zhoršilo?
 
Marně hledám nějaké zlepšení. Pan primátor se rád chlubí zahájení stavby trasy metra D. Ale to nelze považovat za jeho úspěch. Pouze dotáhl do konce to, co již bylo dávno před jeho příchodem naplánováno a připraveno. Rozhodně se v Praze zhoršila situace pro motoristy, ale i chodce. Násilné prosazování cyklistiky na úkor ostatních uživatelů pozemních komunikací je velký problém. Zcela nesmyslné domalování cyklo pruhů v místech, které k tomu nejsou kapacitně uzpůsobeny je nezodpovědné a v konečném důsledku i nebezpečné. „Slalomové dráhy” - patníkové vyznačení pruhů pro motoristy, a další omezení, která brání průjezdu městem, jsou jen dalším problémem, který vytvořilo stávající vedení radnice. Nemluvě o naprosto šíleném zamoření metropole sdílenými koloběžkami. Hysterický covidismus a naprosto amatérské nezvládnutí přílivu migrantů svědčí o tom, že vedení Prahy je špatné. Přejmenováváním ulic se rozhodně nikomu nepomůže. Je to pouze další z kroků pražské radnice, kterým se ingeruje do zahraniční politiky, což rozhodně není úkol krajů. Navíc zahraniční aktivity stávajícího vedení Prahy nepovažuji za šťastné.
 
Současné vedení Prahy je spojeno s nejnovější korupční kauzu označovanou jako Dozimetr. Jakým způsobem podle vás tento případ ovlivní komunální volby v hlavním městě? 
 
Doufám, že zásadně. To, co nám předvedl STAN je snad ještě horší, než bájná devadesátá léta. Politickou stranu, ve které je valná část jejích vysokých funkcionářů zapletena do korupční aféry, to jsme tu ještě neměli. Je pro mne zarážející, že ministr Rakušan je ještě ministrem vnitra. Trnu hrůzou, co ještě vyplave na povrch. Aby nás ta připravovaná trasa metra D nevyšla dráž, než tunel pod Lamanšským průlivem. Raději zatím ani nezjišťuji, kolik budou Prahu stát nové zastávky a kam asi dopluli kapříci.
 
Zdá se, jako by Dopravní podnik Praha přitahoval jednu korupční kauzu za druhou. V čem je podle vás největší problém? Je možné vůbec korupci v tak velké organizaci zcela zabránit? 
 
Korupce je o lidech. O lidech „dole“ a zejména o těch „nahoře”. Nezáleží na velikosti organizace. Pokud je vedení „čisté”, nastaví takové procesní postupy a kontrolní mechanismy, které možnosti korupce výrazně omezují. Zde vedení Prahy fatálně selhalo. Každý rozumně uvažující majitel firmy ví, jak důležitý je již výběr zaměstnanců. Vybrat ty správné. Odborníky pro danou činnost a dobře je zaplatit. Motivovat je k práci. Jasně a srozumitelně vysvětlit, že korupce není a nebude tolerována. To samé platí pro správní a dozorčí rady. To nemají být politické trafiky. Místa v nich se mají obsazovat výběrovým řízením, ve kterém bude kladen důraz na odbornou a morálně volní hodnotu uchazeče.
 
Praha stejně jako jiná velká města řeší problémy s dopravou a parkováním. S jakým postojem k touto tématu vstupují do komunálních voleb představitelé Trikolory?
 
Je třeba konečně dostavět městský okruh a jeho radiály. Dále považujeme za nutné udělat audit smysluplnosti bus a cyklopruhů. Výsledky auditu následně podrobit odbornému připomínkovému řízení. Z pohledu aktivního motoristy je cyklopruhů najednou nějak moc. Stejně tak považujeme za vhodné podívat se na lokace, využití a bezpečnost některých přechodů pro chodce.
Samostatnou kapitolou je parkování. Město má primárně sloužit jeho obyvatelům. Obyvatel Prahy se nesmí ve svém městě cítit jako host, ale naopak jako hostitel. Takže záchytné parkoviště pro mimopražské jsou jasné věc. Pro Pražany je třeba předělat systém parkovacích oprávnění. Předně musí mít v blízkosti bydliště možnost zaparkovat tamní obyvatel. Není možné, aby byla parkovací místa trvale obsazena firemními vozidly. S výjimkou centrální části Prahy podporujeme zřízení jednotné parkovací zóny. Dále podporujeme volné hodiny pro parkování návštěv. Musí také skončit současná praxe poškozující živnostníky, kteří musí platit za parkování u svých klientů.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…