Před několika dny jste pro ParlamentníListy.cz uvedl, že po neúspěšném puči v ČSSD primátor Roman Onderka, stojící na straně rebelů, zmizel. Kam a proč, můžete to přiblížit?
Onderkovo mediální zmizení a mlčení souvisí se ztrátou důvěryhodnosti. Ztrátou tváře. Primátor je v situaci, kterou již není schopen realisticky zvládat. Na jedné straně si musí být vědom svého jednání v průběhu nezdařeného puče (primátor po dohodě s ostatními pučisty vyvolal hlasování o odvolání Bohuslava Sobotky). K tomu přidejme nenaplnění volebního programu a jednání v souladu se zájmy ODS (a je těsně před volbami) a nyní napjatou atmosféru v koalici na radnici. V posledních dnech musel žádat o podporu v kauze Amazon premiéra Sobotku, což byla velmi pikantní situace - od premiéra, kterého se snažil sesadit z vedení strany, musí žádat podporu při pokusu získat investici mezinárodní firmy. Zastupitelstvo města Brna při hlasování primátora nepodpořilo. Primátor je pod tlakem a je nervózní. A pak se není co divit zákazu facebookových stránek kritiků primátora a podobným krokům.
A k té druhé části otázky?
A kam zmizel? Od nevydařeného puče se držel ve stínu. I nyní se vyjadřuje jen v nejnutnějších případech.
I přes občasnou kritiku se Roman Onderka těší poměrně vytrvalé podpoře mezi voliči, čím si to vysvětlujete?
Je to dáno řadou paradoxů, které se dají vysvětlit velmi dobře z pohledu sociologie – krátkost paměti, kterou má veřejnost jako celek, soustředění se na pozitivní mediální výstupy a potlačování negativních informací. Poslední tři roky na brněnské radnici jsou pro něj jen udržovací. Poté, co se dohodnul na koalici s ODS, se dobrovolně vzdal dodržování vlastního programu, a tak žije tak trochu ve stylu „děkujeme za každé další ráno". Z toho může pramenit pocit veřejnosti, že primátor sice nic moc nedělá, ale je sympatický, nikomu neublíží. Přispívají k tomu i jeho pravidelné a medializované procházky se psem po městě apod.
Jak byste tedy Romana Onderku charakterizoval?
Ambiciózní. Úspěšný, i když na začátku kariéry se štěstím, a poté díky popření vlastního programu. Mediálně schopný. Se ztrátou náhledu na své jednání a ztrátou - ne-li odmítáním - zpětné vazby. Ovlivňován, částečně i řízen, svým okolím.
Už jste na to narazil. Co si má volič myslet o radničním spojení ODS a ČSSD po posledních volbách?
Kdyby to člověk sledoval jako nezávislý pozorovatel, tak by se mohl dobře bavit. Pár měsíců před komunálními volbami se pan Blažek z ODS nechal slyšet, že v žádném případě se po volbách nespojí s ČSSD, jak tehdy pravily brněnské tamtamy. Vzpomeňme, že po volbách byla i jiná možnost, ale právě Blažek vybojoval i proti vedení své strany a ne nepodstatné části brněnských spolustraníků tento politický obchod. Na druhé straně dohody byl Roman Onderka. Vše bylo přesně tak, jak se již skoro rok před volbami po Brně říkalo. Ani jedna z koaličních stran nezůstala věrná svým voličům. Upřednostnily dohodu, chcete-li koaliční smlouvu, která v posledních třech letech zakonzervovala dění a rozvoj ve městě. Je to snaha o maximální utilizaci volebních výsledků jednotlivých subjektů bez ohledu na voliče.
Dokázal byste v tomto ohledu vyjmenovat konkrétní sporné zakázky či projekty spojené s brněnskou radnicí?
Určitě je to sportovní stadion za Lužánkami, některé městské zakázky v oblasti informatiky, současné udělování zákazů a výjimek provozování výherních automatů, tzv. aktualizace územního plánu. Z těch starších kauz v minulém období zmiňme hlavně výstavbu aquaparku v Kohoutovicích.
Jak byste ohodnotil náměstka primátora Roberta Kotziana z ODS, o kterém není takřka vůbec slyšet?
Schopný, opatrně se rozhodující politik. Možná je poškozen vznikem velké koalice. Jelikož s ní zřejmě příliš nesouhlasil a musel se podřídit situaci, a i když se jí samozřejmě podřídil dobrovolně a stal se nedílnou součástí tohoto politického obchodu, tak v jejím důsledku nemohl možná plně prokázat, co v něm je. Čeká na šanci, ale celorepubliková situace, poškození brněnské ODS touto velkou koalicí a jeho několikaletá „neviditelnost“ a nevýrazné vystupování mu mohou do budoucna uškodit.
Nyní k vám. Jste členem politické strany Republika, jaké jsou vaše cíle?
Přinést reálný pohled do komunální i celostátní politiky. Přenést do ní zkušenosti obyčejného člověka. Obnovit hrdost na to, že zde žijeme. Narovnat cestu pro naše děti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový