Jak hodnotíte mezinárodní situaci v roce 2014? Čím je pro vás svět jiný než na začátku roku?
Náš svět se rozpůlil na hodné Ukrajince a zlé Rusy. Naštěstí tohle vidění světa optikou USA nemá ve světě velkou budoucnost. Asie nebo Latinská Amerika mají vidění jiné nebo opačné díky svým zkušenostem s americkou podporou fašistických diktatur a pravicových teroristů.
Naštěstí je zima a ta zmírní reakce – každý v Evropě teď potřebuje ruský plyn. Samozřejmě pokusy přetáhnout Ukrajinu do sféry vlivu NATO budou mít dozvuky i v roce 2015, ale doufám, že skončí smírným kompromisem – tím by měla být každopádně neutralita Ukrajiny a samostatnost ruských oblastí. Nenávist mezi oběma etniky – Rusy a Ukrajinci je pro příští desetiletí nepřekonatelná – prakticky v každé ruské rodině na západní Ukrajině jsou mrtví a zmrzačení ukrajinským bombardováním. Vraždění civilistů ukrajinskou armádou bohužel žádná jednání nesmažou.
A co hrozba islámu?
Pokud jde o islám, tak nám tu chybí poctivá analýza co a proč se děje. Kdo a proč vyrobil Al-Kaidu, Talibán, Islámský stát. V tuto chvíli všichni víme, že to byly USA, které podněcovaly války a nenávist v regionu – nejprve podporovaly Saddáma Husajna proti Íránu, aby vzápětí svého spojence sesadily. Vytvořily Talibán pro boj s Rusy a naposledy islamisty v Sýrii jako rebely proti Asadovi. Na Středním východě se v podstatě stále válčí, zabíjí a důvod je jediný – ropa. S nadsázkou řečeno – zrušte ropu a je po nebezpečí. Islamisté přijdou o peníze a USA o důvod v regionu vyvolávat války.
Pokud necháme muslimy žít si jejich život po svém, tak věřím, že je větší šance, aby se oni méně zajímali o nás. Samozřejmě tu platí opačná premisa – do Evropy muslimové nepatří. Když přijedou jako turisté a zase odjedou, tak v tom problém nevidím, ale smírné soužití muslimů a křesťanů je nemožné, protože muslimové trpí pocitem nadřazenosti nad nevěřícími, opovrhují námi a mají tendence nutit ostatní, aby přijímali jejich víru. Navíc muslimské zákony a předpisy jsou absolutně v Evropě nepřijatelné, nedemokratické a odporují základním lidským právům. Z tohoto důvodu jsme absolutně proti jakékoli imigraci – pomáhejme lidem v nouzi v jejich zemích, ale netahejme je k nám, zvláště ty, kteří se nechtějí přizpůsobit našim pravidlům a zvyklostem. V důsledku to ublíží všem – nám i jim.
Vydrží Putinův režim, nebo padne pod tíhou sankcí a negativních zpráv v hospodářství?
Netuším, ale pochybuji, že by Putin nedržel zemi pevně v rukou – ekonomická i politická agrese USA a EU proti Rusku Rusy sjednotila. Rusové v dějinách trpěli pod skutečnými diktátory, jako byl Stalin. Nic ovšem jejich pozici neposílilo jako vnější agrese. Tady neplatí standardní model ze Západu, kde v momentě krize občané podkopnou vládě židli. Rusy krize jen sjednotila.
Jaký je podle vás výsledek sankcí vůči Rusku, vedly k něčemu pozitivnímu?
Výsledek vidíme: sankce samotné začaly obchodní válku, přičemž pád rublu, jakkoli je za ním i pád cen ropy, ničí i české a evropské firmy. Za ty české zmiňme například Home Credit. A problémy mají zřejmě všechny evropské banky angažované v Rusku. Představa, že porazíme Rusko a vyděláme na tom, byla naprostá hloupost. A já jsem to s Úsvitem říkal osamoceně již od jara po událostech na Majdanu. Každá válka přináší hlavně škody.
Je dle vás pokles kursu rublu a cen ropy tržní? Jakou roli v tom hraje, že se Putin snaží zásobit zlatem, a jakou roli hraje Saudská Arábie – netlačí ceny ropy a tím i plynu dolů podobně jako za Reagana, aby bylo poškozeno Rusko?
Návodná otázka. Ano, to, že jsou Arabové ochotni oželet zisky a naprosto nelogicky hlasují sami proti sobě, je pozoruhodný jev. Ale třeba jen chtějí, aby byl benzin levnější – jim na pár miliardách dolarů přece nesejde. Je třeba říct, že tu ovšem hraje roli víc faktorů, a to boj s břidlicovým plynem. Nízké ceny ropy ruinují břidlicové těžaře a to se zase Arabům líbí. Takže s vládou USA, které se líbí pád ruské ekonomiky, se sblížil zájem Arabů na likvidaci alternativních energií.
Čeká nás v roce 2015 něco děsivého jako válka na našem území, či poblíž území České republiky, či příliv uprchlíků, zvýšené nebezpečí teroristických útoků a podobně?
Modleme se, aby nic z toho nepřišlo. Válku poblíž ovšem máme – občanskou na Ukrajině. A příliv uprchlíků se nám dokonce snaží vyjednat naše vláda s EU – neoficiálně se mluví o 30 tisících uprchlících, které by Česká republika měla přijmout...
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Lukáš Petřík