Pokud si Zeman myslí, že za podpis nějakých dohod nebo prodej stadionu Slavie bude pro mocnosti rovnocenným partnerem, pak je naivní. Cyril Svoboda potápí zahraniční politiku Hradu

28.03.2018 18:45 | Zprávy

ROZHOVOR Podle exministra zahraničních věcí Cyrila Svobody bylo od začátku jasné, že zahraniční politika prezidenta Miloše Zemana byla chybná. „Kdo trochu rozumí zahraniční politice, ví, že velmoci určují svoji strategii dlouhodobě. A myšlenka, že nějakou návštěvou v České republice, podpisem nějakých dohod nebo prodejem stadionu Slávia se na tom něco změní, se může zrodit jen v hlavě naivního člověka. Pokud Hrad věřil, že prezident vstupuje se svou politikou do geopolitické hry, že s ním bude jako s partnerem mocnosti zacházeno jako se sobě rovným, tak je naivní,“ prohlásil Cyril Svoboda v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz k vyostření napětí mezi Západem a Ruskem po útoku jedem na bývalého ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii.

Pokud si Zeman myslí, že za podpis nějakých dohod nebo prodej stadionu Slavie bude pro mocnosti rovnocenným partnerem, pak je naivní. Cyril Svoboda potápí zahraniční politiku Hradu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cyril Svoboda

Co říkáte tomu, že se Česká republika rozhodla vyhostit tři členy ruského diplomatického personálu v reakci na otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii? Vzhledem k tomu, že je u nás přes sto ruských diplomatů, není to moc. Je důvodem, že Rusko recipročně vyhostí stejný počet našich diplomatů, což by ve větším počtu mohl být problém, protože my jich v Rusku tolik nemáme, nebo jde především o symbolický akt solidarity s Velkou Británii, ke kterému přistoupila řada evropských zemí, USA i další, například Austrálie?

Ten krok České republiky vidím na prvním místě jako krok solidarity Evropské unie a Severoatlantické aliance. Česká republika tak vyjadřuje solidaritu s ostatními. To je hlavní důvod. My jsme byli také označeni za zemi, z níž pochází látka novičok, kterou byl agent otráven, ale je naprosto jisté, že to není pravda. Buď je to omyl, nebo provokace. Pokud jde o jejich počet, sáhli jsme k maximálnímu počtu tří, protože nejde o to, kolik má Ruská federace diplomatů v České republice, ale o to, kolik má Česká republika diplomatů v Ruské federaci. Náš pan velvyslanec Pivoňka má sice už agrément, ale nedostal vízum, takže na něj možná bude teď čekat. Kdyby reciproční krok Ruska byl ve stejném počtu, jak se dá očekávat, tak nás to relativně poškodí více. Francouzi a další země také vypovídaly po dvou, třech diplomatech, ale mají v Rusku mnohem více diplomatů než my. Od nás je to podle mne maximálně silné gesto, silnější už se nedalo udělat, to by nás už poškodilo.

Řekl jste, že je naprosto vyloučeno, že by látka novičok pocházela z České republiky. Jak si tedy vysvětlujete, že prezident Miloš Zeman uložil šéfovi Bezpečnostní informační služby Michalu Koudelkovi, aby BIS pátrala po tom, zda byl na území Česka vyvíjen nebo skladován tento jed?

Podle mne to je nějaká domácí scéna k tomu, aby prezident získal odkladný čas ke svému vyjádření k věci samotné. Když sleduji mluvčího prezidenta republiky, mluví jen o proceduře, že prezident někoho zaúkoloval. Ale neříkají, jaký je postoj prezidenta k této věci. Takže podle mne jsou řeči o proceduře, úkolování zpravodajské služby jen mlhovina, dýmovnice, kterou říkají občanům České republiky, že se vyhýbají přímé odpovědi na otázku.

Nemůže to na mezinárodní scéně Českou republiku znevěrohodnit, když na jedné straně vypovídáme ruské diplomaty, čímž říkáme, že jsme přesvědčeni o odpovědnosti Ruska za útok jedem ve Velké Británii, na druhou stranu to zpochybníme tím, že budeme pátrat, jestli látka nepochází od nás? Nepřipouštíme možnost, z které nás nařklo Rusko, když se tím bude zpravodajská služba vážně zabývat?

Možná pro nějakou novinářskou obec ano, ale politicky ne, protože všichni vědí, že zahraniční politiku dělá vláda. Nakonec prezident zastupuje Českou republiku podle článku 63 Ústavy, ale klíčový je postoj vlády. Takže všichni, kdo vědí, jak se u nás rozhoduje, vědí, že postoj vlády je klíčový. Prezident má vliv, ale neurčuje zahraniční politiku, tu určuje vláda.

Evropská unie uvedla ke kauze agenta Skripala, že za tím nejspíš stojí Rusko. Ale zaznívají názory, že prezident Vladimir Putin není tak hloupý, aby vědomě vyostřoval vztahy se Západem. Například exministr obrany a bývalý velvyslanec České republiky v Rusku Miroslav Kostelka soudí, že za otravou nemusí být ani Rusko, ani Západ, ale někdo, kdo chce vyhrotit vztahy Evropy s Ruskem. Souhlasíte s tímto názorem?

Já se na to dívám politicky. Prezidentu Putinovi můžeme přisoudit jakoukoli vlastnost, ale ne to, že by byl zmatený. Chci říci, že to, co se děje, je strategie. A bylo naprosto jasné, že všechno, co se odehrálo, bude testem toho, jak spojit Západ. Myslím, že Rusko chce mít otevřené ruce ke Střednímu východu, s Íránem a Tureckem vyřeší problém Sýrie a nebudou Západ potřebovat. Chtějí celému světu demonstrovat, že má-li tady být nějaký pořádek, tak to vezmou do ruky tyto mocnosti a Západ se budou snažit od toho zcela izolovat. Historie nám jednou řekne, jaký byl důvod. To, co se odehrálo, všechny výroky z Moskvy jen nahrávaly sjednocení Západu, a to Rusové museli samozřejmě vědět. Takže to není nahodilost, podle mne je naivní si myslet, že to byl neřízený proces.

Nemyslíte, že tato kauza i to, co následuje, ještě zhorší už tak napjaté vztahy Západu s Ruskou federací?

Ono to spíš utvrdí tu neschopnost komunikace. Je jasné, že tím se úplně blokuje jakékoli řešení problému Ukrajiny, protože tady nebude shoda. Nic nebude fungovat, minský proces, nic. Druhá věc je Sýrie, migrace, kurdská otázka, těch problémů, které je potřeba řešit a ke kterým je potřeba Rusko, je hromada. Bez Ruska jako stálého člena Rady bezpečnosti to nejsme schopni řešit. Všechno vede k tomu, že ti, kteří by měli hledat cesty k sobě, jen lopatami a krumpáči hloubí hodně hluboký a hodně široký příkop a ještě ho zaplní vodou. Myslím, že to je strategie, a uvidíme, co nám řekne budoucnost.

Rusové nás obvinili, že od nás může být jedovatá látka, která byla použita při útoku na dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru, Číňané evidentně neinformovali českou stranu o tom, že zatkli poradce prezidenta Miloše Zemana. Oponenti prezidenta Zemana situaci popisují jako naprostý krach jeho zahraniční politiky, protože se usilovně snaží mít dobré vztahy s Ruskem a s Čínou, ale oni ho nerespektují a chovají se k němu ne jako k partnerovi, ale jako ke sluhovi. Je to pro Zemana problém a známka toho, že jeho zahraniční politika byla chybná, že vsadil na špatné koně?

To, že zahraniční politika prezidenta Miloše Zemana byla chybná, bylo jasné od počátku. Kdo trochu rozumí zahraniční politice, ví, že velmoci určují svoji strategii dlouhodobě. A myšlenka, že nějakou návštěvou v České republice, podpisem nějakých dohod nebo prodejem stadionu Slávia se na tom něco změní, se může zrodit jen v hlavě naivního člověka. Pokud Hrad věřil, že prezident vstupuje se svou politikou do geopolitické hry, že s ním bude jako s partnerem mocnosti zacházeno jako se sobě rovným, tak je naivní. Kdyby mi tohle řekl student u zkoušky, tak ho vyhodím.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Vedeme podle vás s Ruskem hybridní válku?

A proč vlastně tento stát podle všeho nedokáže dostatečně bránit hybridním útokům a třeba ruské propagandě se zde dost daří?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolář si korýtko vždycky najde. Vyoral je s jásáním nad Trumpem opatrný

15:35 Kolář si korýtko vždycky najde. Vyoral je s jásáním nad Trumpem opatrný

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Na rozdíl od jiných je komentátor s nadšením ohledně nově zvoleného…