Svátky klidu a míru a rozjímání. Tak by měl vypadat konec roku, zvláště pak Vánoce. Je v naší společnosti něco, co nás jitří natolik, že to prostě nejde?
Obávám se, že demonstrace organizované Milionem chvilek vzbuzují pouze negativní emoce a neukazují žádnou cestu k nápravě společnosti a politiky v ČR.
Tyto demonstrace nás provázely celým rokem 2019. Co vzkázat jak Mikuláši Minářovi, tak občanům, kteří se demonstrací účastní?
Nebuďte pouze negativní. Jednou jsem zaregistroval, že organizátoři měli pozitivní nápad na změnu volebních zákonů, tak aby byl jeden volební obvod pro celou republiku (tím by zanikla nespravedlnost pro kandidáty z malých krajů, kdy potřebují na mandát více než 10 %) a aby byla zrušena 5% klauzule pro vstup do Poslanecké sněmovny. Tak by lidé mohli volit podle svého vlastního přesvědčení a nemuseli by volit „menší zlo“, protože do PS by se dostal kandidát ze stran, které by dosáhly cca 0,56 %. Brzo to Chvilkám někdo vymluvil obvyklou nepravdou, že by PS nemohla prakticky fungovat. V Nizozemí takový systém existuje a bez problému tam vždy sestaví vládu a každý si může bez rizika zvolit takovou stranu, která je jeho srdci nejbližší.
Udělal letos premiér Andrej Babiš dost pro to, aby nepopouzel občany tak, že proti němu permanentně demonstrují? Jmenování Marie Benešové, reakce na audity z EU či na Čapí hnízdo, slova, že lidé chodí na Letnou „na koncert“... co by měl premiér udělat pro zmírnění napětí?
Pro někoho je úplně jedno, co Andrej Babiš udělá, či neudělá, řekne, či neřekne. Nenávist vypěstovaná médii a Milionem chvilek proti jeho osobě je tak veliká, že i pozitiva se obrátí v negativa. Byl jsem na návštěvě u mladých manželů, kteří mají cca roční mimino. Když přišla řeč na politiku, tak mladý muž začal nadávat na Babiše. Oponoval jsem, vždyť jeho vláda vám přidala na dítě. „To je jedno. Je to estébák a zloděj.“ Já odvětil: „To byste rádi třeba topku nebo Piráty, kteří by vám na dítě nepřidali?“ Že prý ano, aspoň nikoho nepodplácejí.
Takže Andreji Babišovi bych doporučil skutečně změnit volební zákon a zrušit 5% klauzuli pro vstup do Poslanecké sněmovny, protože po příštích volbách by i při výsledku jeho hnutí 40 % nemusel sestavit vládu, protože jeho dosavadní spojenci ČSSD a KSČM, ale i v podstatě hlasující podporovatelé SPD, by se nemuseli při 5% hranici dostat do PS, a ocitl by se sám mezi samými Piráty, STAN, ODS a tak podobně. A mohl by pak i tvrdit, vidíte, poslechl jsem Milion chvilek.
ANO má stále stabilní podporu, současná vládní sestava by podle průzkumů měla stále ve Sněmovně nadpoloviční většinu. Apely na „ohrožení demokracie“ a zneužívání státu Babišem stále nefungují. Čekáte v tomto směru v příštím roce změnu?
Bohužel ano. A) Protože tak dlouho se stromek ohýbá, až se zlomí. Ta nákaza nenávisti už prosakuje i do krajů a nejenom měst, ale i menších obcí. (viz z historie příklad OF). Je úplně jedno, co občanům nabídne, jak jim přilepší. Lidé se mohou začít stydět volit tzv. Babiše, tak jako se styděli volit KSČM.
B) Dokonce v jeho vlastním táboře (např. Mělník, ostravský primátor atd.) se už budou převlékači ohlížet, kam přeskočit (nikdo totiž není nikdy vděčný tomu, kdo jej do příslušných pozic instaloval). Trikolóra nabízí otevřenou náruč.
C) Jako v předchozím bodu se voliči semknou a budou místo třeba SPD či KSČM (aby jejich hlasy nepropadly) volit jenom „Babiše“, a tím pádem zůstane bez koaličních spojenců s nemožností sestavit vládu.
Letos se česká veřejnost musela rozloučit s Karlem Gottem. S odstupem: bylo v tom zbytečně moc politiky? Tlačili Babiš a Zeman příliš „na pilu“ se snahou zavděčit se veřejnosti? Nebo „ti druzí“ příliš mluvili o době před rokem 1989 a o vyrovnávání se s ní?
Myslím si, že prezident Zeman rozhodně na pilu tlačit nemusel, neboť už před ním nestojí žádné volby. A ani Andrej Babiš se určitě nepřetvařoval. Jeho šálkem kávy jsou melodické písně, sám jsem jej viděl v Lucerně na koncertě krásné slovenské zpěvačky Kristiny, interpretky písně s lidovými motivy Horehronie. Určitě nebude příznivcem Plastic People. Myslím si, že se mu nelíbí hnus v umění, ale naopak vše krásné (viz jeho manželka) a příjemné. Krásných, melodických písniček, které všem, kromě novinářů, hudebních kritiků a některých ideologických Savonarolů, v dnešní době scházejí. A tudíž si zřejmě velice vážil Karla Gotta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban