Předseda Hamáček z Kostnice varoval před šibenicemi. Pro svou pravdu bychom prý neměli zapomínat na demokracii

04.07.2015 9:59 | Zprávy

ROZHOVOR Žijí čeští poslanci v pravdě? Na to se mimo jiné ParlamentníListy.cz zeptaly předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka v německém městě Kostnice, kde byl před šesti sty lety upálen Mistr Jan Hus. Sociální demokrat sdělil, že dobývat politické body šibenicemi je jednoznačně za hranou.

Předseda Hamáček z Kostnice varoval před šibenicemi. Pro svou pravdu bychom prý neměli zapomínat na demokracii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda poslanecké sněmovny Jan Hamáček

Proč se vzpomínek při příležitosti šestisetletého výročí upálení Mistra Jana Husa tady v Kostnici nezúčastnilo více předních českých politiků?

Reprezentuji zde Českou republiku na základě dohody, kterou jsme udělali v rámci ústavních činitelů. Předseda vlády se účastnil akcí v Betlémské kapli v Praze, já jsem tady. Sejdeme se všichni šestého opět v Betlémské kapli, takže mám pocit, že je z hlediska Česka zastoupení na akcích adekvátní.

Jaký je váš vztah k tomuto českému církevnímu reformátorovi?

Asi jako každému se mi dostala do hlavy podoba Husa, jak ho ve svém filmu prezentoval Otakar Vávra. Začátky dějepisu jsem absolvoval v bývalém režimu, takže můj pohled na Husa byl hodně formován tím socialistickým pojetím. Pak to ale bylo o hledání nových pramenů a pohledů. Debaty s některými představiteli Církve československé husitské, třeba s biskupem Davidem Tonzarem, či četba článků mi hodně Jana Husa osvětlily. Se zaujetím jsem očekával seriál České televize o Husovi, který byl historicky velmi korektní a možná až dokumentární. Podle mě ale splnil účel a poskytl jiný pohled na učení Jana Husa.

Nemyslíte si, že si Jana Husa Češi stále velmi idealizují? Například po fyzické stránce nešlo o hubeného a asketického muže, ale přinejmenším z počátku o celkem poživačného kněze...

To hlavní, co chtěl, byla reforma církve. Hlásal pravdu, snažil se k ní přivést všechny věřící, a to je jeho největší přínos. Jeho podoba už není až tak podstatná. Dokázal strhnout davy. Zde v Husově domě jsem sledoval jeho cestu do Kostnice. Předcházela jej pověst kacíře, a když přišel do města, kde přespával, byl během chvilky schopen vyvrátit obraz kacíře a nadchnout lidi pro své učení. U něj šlo hlavně o myšlenky.

Občas někteří kritici přirovnávají hnutí husitů k dnešnímu Islámskému státu. Co vy na to?

Takto extrémní přirovnání jsem nezaznamenal. Je možné, že to někdo používá, ale určitě nejde o mainstream. Husité nebyli skupinou, jak nám ji prezentovala socialistická ideologie, která z nich udělala hrdinné odbojáře proti tehdejšímu establishmentu. Takové černobílé vidění není pravdivé. Možná šli v některých věcech do extrémů, ale jednalo se o logickou reakci na frustraci z toho, jak dopadl Jan Hus a jaké podmínky v českých zemích panovaly. Je pravda, že kostnický koncil je u nás spojován sice hlavně s Husem, ale jeho hlavním cílem bylo odstranit schizma a vrátit důvěru papežskému stolci, což se podařilo. Optikou evropských dějin byl koncil úspěchem, ale pro Čechy bude vždy svázán s osudem Mistra Jana Husa.

Připomínáme si Husův život v pravdě. Do jaké míry žije v pravdě česká Poslanecká sněmovna?

Každý z nás je o své pravdě, kterou hlásá, přesvědčen. O tom je demokracie. Pokud je schopen si ji slušnou a věcnou argumentací obhájit, je vše v pořádku. Jestliže sklouzává k demagogii anebo dokonce k násilnému prosazování své pravdy, je to špatně.

Nezdá se vám, že politiků, kteří tu svou pravdu vzhledem k migraci prosazují demagogií, v Poslanecké sněmovně přibývá?

Nemyslím si. Ti, jež používají v této otázce demagogii, by šli spočítat na prstech jedné ruky. Doufám, že to tak i zůstane. Nerad bych, aby tradiční politické strany sklouzly k nějakému lacinému extremismu anebo naskakovaly na vlnu populismu. ODS, TOP 09, KSČM, když budu mluvit jen o opozici, jsou tradiční politické strany a bylo by škoda, kdyby dlouhou tradici prodaly za nějakou krátkodobou vidinu zisků velmi laciných politických bodů. Doufám, že v otázce imigrace budeme schopni, jak koalice, tak i opozice, spolu komunikovat. Doufám, že to nebude sklouzávat k nějakým šibenicím na Václavském náměstí. To bylo jednoznačně za hranou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…