Kandidujete do krajského zastupitelstva jako jednička na kandidátce koalice SPO a SPD. Čemu byste se chtěl v zastupitelstvu věnovat a co případně konkrétně prosadit?
Moje současná pozice ředitele školy mě předurčuje k tomu, že bych se zasazoval o zkvalitnění systému školství. Nelze donekonečna podporovat učební obory, jejichž absolventi končí na úřadu práce. Úzká spolupráce se zaměstnavateli je naprosto nezbytná. Podpora všech typů škol a kladení důrazu na uplatnitelnost žáků a studentů v následném praktickém životě. Výchova k respektu k našim tradičním hodnotám a k úctě k rodině.
Prošel jsem i výrobní sférou a roky pracoval v dopravě.
V minulosti jsem jako místostarosta měl ve své gesci rovněž oblast sociální, kulturní a sportovní. Myslím, že mám přehled v těchto oblastech a programy na jejich podporu jsou rovněž nutností. Nové zastupitelstvo čeká spousta práce a já jsem připraven pracovat tvrdě a efektivně.
Ústecký kraj obsazuje pravidelně poslední příčky žebříčku kvality života a bohužel má řadu smutných prvenství. Máte jasno v tom, jak kvalitu života v kraji zlepšit? Prozradíte nám to?
Nezaměstnanost je zásadním problémem. Jako daleko důležitější považuji problém skladby obyvatelstva. Je nutné podporovat mladé, vzdělané lidi aby v kraji zůstávali a prožili v něm plnohodnotný život. K tomu patří kvalitní zdravotní péče dostupná všem, nabídka kulturních akcí, sportovní vyžití. Doprava do všech koutů kraje, školství. Důstojné prostředí pro seniory a hendikepované.
Kraj má nejvíce vyloučených lokalit a velké množství sociálních ubytoven, do nichž se stahují lidé z celé republiky. Je to podle vás důsledek toho, že kraj těmto lidem vyhovuje? A co s tím?
Zde sehrál zásadní a negativní roli stát a jeho zásahy do bytové politiky. Na základě tzv. cenové mapy zpracované MMR byl Ústecký kraj zařazen na samý chvost této tabulky a tím bylo do světa oznámeno, že tady bude nejlacinější bydlení. To podle mého názoru přilákalo lidi, kteří pracovat nechtějí a jimž systém sociálních dávek vyhovuje. To, že skutečnost je jiná a na obchodu s chudobou se přiživují někteří podnikatelé, to je další fáze tohoto příběhu. Rovněž proti tomu stát nic nedělá.
Co s tím? Tlačit na poslance napříč politickým spektrem, vyvolat jednání v Parlamentu ČR, využít možnosti zákonodárné iniciativy kraje a upravit zákony tak, aby se pracující člověk měl výrazně lépe než ten, který nedělá. Těm, kteří pracovat nechtějí a vyhovuje jim žít ze sociálních dávek, právě náš kraj kvůli největší nezaměstnanosti vyhovuje. Oni vědí, že zde se pro ně bude práce shánět obtížně. Proto se sem sestěhovávají.
Ústecký kraj má také dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost z celého Česka. Jaké jsou vaše plány na její snížení?
Navážu na předchozí otázku. Je nutné vytvořit prostředí pro sociální firmy. Nabídnout každému práci podle jeho možností, schopností a dosaženého vzdělání. Pokud takovou práci odmítne, pak snížit jeho sociální příspěvek na minimum. Naše města nejsou právě nejčistější a práce na zkrášlování prostředí, ve kterém žijeme, je vždy dost.
Dále samozřejmě vyhledávat investory. Velice si vážím každého slušného zaměstnavatele, ať pochází odkudkoli. Je dobře, že práci poskytují západoevropské země. Zároveň si myslím, že by bylo vhodné obrátit pozornost i směrem k Číně a dalším významným ekonomikám mimo Evropu. To, že nám škodí sankce proti Rusku, je snad také každému zřejmé.
Pokusit se realizovat takové investice, které mají nějakou přidanou hodnotu. Nemusíme být pouhou montovnou a výrobcem náhradních dílů. Máme odborníky na oblast lesnictví a zemědělství. Z jejich pohledu je současná situace katastrofální. Proč musíme dovážet maso, mléko nebo brambory, tak to ví snad jen někdo v Bruselu.
Pro přilákání nových investorů je nezbytná kvalitní infrastruktura, která však v kraji chybí. Věříte, že se v prosinci skutečně otevře poslední úsek dálnice D8? A především, jaké další investice do dopravní obslužnosti a infrastruktury považujete za stěžejní?
Dálnice je třeba a další výstavba silnic rovněž. O tom není sporu a podpora je zde namístě. Roky jsem se rovněž živil jako lodní strojník a pamatuji si Labe plné lodí, přístavy nacpané k prasknutí. Miliony tun přepraveného zboží, práce pro lidi na vodě i na březích této naší významné dopravní tepny. Proto budu, pokud k tomu dostanu šanci, všemožně podporovat znovuobnovení zašlé slávy plavby po Labi a to včetně výstavby plavebního stupně. Jen tak mimochodem, tato investice by dala práci mnoha lidem po určitou dobu a zvedla by zájem investorů o náš kraj.
Nejenom doprava, ale i nedostatek kapacity elektrické energie brzdí v některých oblastech jejich rozvoj. Často jsou to lokality s průmyslovou tradicí a velkým potenciálem.
V březnu letošního roku jste byl zvolen předsedou Strany práv občanů (SPO) Ústeckého kraje. Jaké jsou vaše cíle?
Jsme standardní politickou stranou, máme svou strukturu, máme i ambice být respektovaným hráčem na politické mapě ČR. Chceme uspět ve všech typech voleb a prosazovat oprávněné požadavky lidí. Jsme stranou práv občanů, prosazujeme prvky přímé demokracie, chceme se občanů ptát a jejich názory hájit. Do těchto krajských voleb jdeme v koalici s SPD Tomia Okamury, se kterou nás mnohé spojuje. Spolupráce je skvělá a případný úspěch může ukázat, že cesta kooperace může být i delší nebo trvalá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková