Když mluvíme o potravinové soběstačnosti, města měla v okolí jatka, mlýny, mlékárnu…To už je minulost…
V Plzeňském kraji to vidíme, co všechno tady zaniklo, protože to bylo ekonomicky udušené. Malé provozy to nemohly utáhnout. Ale kde je ta rozumná mez, jestli má být mlékárna vzdálená sto, dvě stě kilometrů? Vše se ale koncentruje, automatizuje a malí nemají šanci. A k tomu předpisy, hygiena. Jenže tohle na Západě už dávno je ukotveno. A ještě k tomu ty zbytky naší produkce jim tam za pár korun odvezeme. To nás umoří.
Ale i Poláci na tom vydělali ohromně…
Oni si o to uměli říci. U nás je zemědělců, schopných jít volit, ani ne dvě procenta. V Polsku deset, patnáct procent. Takže se k nim každý chová jinak. Tam jsou takové úlitby… kuřata chlazená vodou, a pak jsou ty průšvihy, které být nemusí. To je ta Unie a ten „nesystém“. A což když se pak dostaneme do světového obchodu, kde se mění evropské železo za jihoamerické býky! Kolik to musí stát peněz, když to sem jede lodí.
A asi jen blázen, který nepřemýšlí pár měsíců dopředu, si případné zásoby sena prodá, ale pak nebude mít čím krmit… Německo se snaží kupovat v Polsku, ale i u nás, tamní zemědělci dostali dotace cash na ruku, aby se zásobili…
Víte, můžete třeba doufat, že sklidíte alespoň něco z druhé seče, jako tomu kdysi bývalo... ale jen doufat. Kdo normálně uvažuje, neprodá dříve, než když má zásobu alespoň do příštího července či srpna. Ale to je každého věc a riziko. Letos to opět nevypadá na nějakou zásadní sklizeň v druhých sečích.
Nemohu se nezmínit o fenoménu řepka…
Podívejte, co s ní bylo! Jaká je špatná a kdesi cosi. A za tím byl z devadesáti procent Agrofert, aby jej někdo mohl „natřít“. Ten, který pěstuje směšných pět procent, což je nepodstatné množství. Informace v mainstreamových médiích jsou někdy tak trapné, že se divím, že se pod to někdo podepíše. Hloupé, neprofesionálně napsané. Ale bohužel, máme zemědělců dvě procenta, kteří tak trochu vědí, o co jde, a pak je tu 80 nebo 90 procent obyvatelstva, kteří žijí z toho, co si přečtou. Tak mi neříkejte, že alespoň čtyřicet procent lidí z toho nezblbne.
Fakt je, že se nyní nedráždí býk červenou, ale lidé žlutou…
Řepka má jedinou nevýhodu – že kvete žlutě. Všechno přece kvete – obilí, stromy, keře, je z toho pyl. Až se vymyslí geneticky světle zelený květ řepky, tak bude pokoj. Já jsem se díval na její vývoj, kdy se v Evropě pěstuje. Letos je u nás o patnáct procent řepky méně. Řepka se pěstuje ve všech okolních státech. A ona není levná, je drahá, protože potřebuje ošetření, hnojení. Na druhé straně, obrovsky pomůže struktuře půdy, ta má veliký kořen. Kukuřice má kořeny mělko, ale řepka, to je kůl, který je rozvětvený a jde vám dolů. To má pro strukturu obrovský přínos. Ona má samozřejmě negativa, ale převažují pozitiva. Jenže ono se píše jen o těch negativech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala