Prezident průmyslníků o Babišovi a tripartitě, zásluhách Zemana a dopadech protiruských sankcí na nás

02.01.2015 21:30 | Zprávy

ROZHOVOR Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák chválí prezidenta, vládu a ministra financí Andreje Babiše. Žádný z předchozích prezidentů a premiérů podle něj neudělal pro naši zemi v zahraničí tolik jako Miloš Zeman, byznysmen a ministr financí Andrej Babiš je špička mezi politiky a díky vládě funguje tripartita jako nikdy za posledních dvacet pět let. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vyjádřil také radost, že se daří i české ekonomice.

Prezident průmyslníků o Babišovi a tripartitě, zásluhách Zemana a dopadech protiruských sankcí na nás
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák

Jak podle Vás pracuje současná vláda? Je její politika vůči podnikatelům lepší, než byla politika kabinetu Petra Nečase?

Musím říci, že tahle vláda má opravdu chuť komunikovat a spolupracovat. Důkazem je tripartita, která funguje jako nikdy za posledních pětadvacet let. Je každý měsíc, má jasná pravidla, dokonce bych řekl precizní pravidla. To například znamená, že není-li přítomen ministr k určitému tématu, tak to téma neprojednáváme a cítíme-li, že nějaký materiál je špatný, vracíme ho, čili profesionalita se zlepšila. A tripartita neřeší jenom sociální věci, ale hlavně věci ekonomické. Co se týče výsledku práce této vlády, zatím jsou to jen starty, protože vláda je u moci necelý rok, takže nějaké výrazné dopady na ekonomiku nejsou, to určitě ne. Co se týče dopadů na podnikatelské prostředí, zatím je řada věcí rozpracovaná u ministra financí, případně jiných ministrů. Mám na mysli třeba zlepšení výběru daní, zlepšení podnikatelského prostředí a další. Ten efekt tedy zatím vidět není, je to všechno teprve v přípravných fázích.

Kdy by podle Vás mohla tato zatím rozpracovaná opatření přinést první výsledky?

První výsledky by měly vypadnout v druhém pololetí z toho akčního plánu vlády pro podporu růstu a zaměstnanosti, tripartita je partnerem a hlavním kontrolním orgánem. Tam jsou uvedeny některé věci týkající se jak státní byrokracie, tak podpory průmyslu, informační a komunikační technologie, podpory exportu a hlavně podpora vzdělanosti. Myslím, že ve druhém pololetí už můžeme začít hodnotit některé kroky.

Odborníci i politici varovali v souvislosti se vstupem Andreje Babiše do exekutivy před kumulací jeho moci. Jak se na to díváte, když se ukazuje, že jeho firma Agrofert získává kromě významných dotací i obrovské státní zakázky, naposledy miliardovou zakázku od Lesů České republiky?

Je potřeba říci, že Andrej Babiš je úplná špička mezi těmi politiky, kteří jsou dneska v Poslanecké sněmovně. Těžko se mu někdo vyrovná, je o dva, tři kroky před ostatními. To je fakt. Druhý fakt je, že Česká republika asi „neuznává“ nějaké hodnocení řešení střetu zájmů. V severských zemích nebo ve „starých“ demokraciích by se to asi hodnotilo jinak. Za byznys to nechci komentovat, není–li zájem ani ze strany vládních nebo poslaneckých reprezentací, nemám důvod ani za podnikatelskou sféru. Navíc Babiš je jeden z nás, je to druhý nejbohatší muž země, v podnikání je úspěšný. Jestli chce udělat pořádek i v politice a převyšuje ostatní, tak je to pro nás dobrá zpráva.

Takže mu důvěřujete, že nezneužije své moci a že bude pracovat ve prospěch České republiky a jejích občanů?

Já osobně ano, má sice zvláštní způsoby jednání, myslím, že některé věci by mohl dělat jinak, ale je to jeho zodpovědnost. Já na jeho místě bych si třeba zřídil ve své straně odborné týmy například pro dopravu a dopravní infrastrukturu, protože to chybělo odvolanému ministrovi Prachařovi. Ale to je jeho věc, on si to musí řešit. Já odpovídám za byznys, on za politiku.

Vy máte také vlastní firmu. Neuvažoval jste, že byste také šel do politiky, jako to udělal Andrej Babiš?

Já jsem už v 90. letech měl od ministra Karla Dyby nabídku, abych byl prvním náměstkem na jeho ministerstvu, a pak i další. Tenkrát jsem řekl a dnes znovu opakuji, že nikdy do politiky nevstoupím.

Vy máte velmi dobré vztahy s prezidentem Milošem Zemanem. Jak hodnotíte jeho roli při otevírání dveří českým podnikatelům v zahraničí?

Myslím, že to je jedna z jeho naprosto nejúspěšnějších karet. Asi třicet vybraných podnikatelů jsme s ním teď měli večeři a já jsem tam ocenil, že zvlášť poslední cesty do Číny, Kazachstánu, Tádžikistánu a předtím do Francie opravdu byznysu prospívají. Pan prezident venku reprezentuje mimořádně dobře a prakticky při každých vrcholových jednání má ode mne podklady, co bychom rádi, aby v navštívených zemích sdělil, v tom je jeho přínos mimořádný. Žádný z předchozích prezidentů, ani premiérů takový přínos zemi nepřinášel.

Ale některé výroky a chování prezidenta vyvolaly velkou kritiku a při oslavách 25. výročí listopadu 1989 i ostré protesty, dokonce jeho podpora v průzkumech spadla o několik desítek procent. Jak se díváte na tuto stránku hlavy státu?

Znáte pana prezidenta. Je svůj, některé věci řeší sám bez ohledu na poradce a týmy. Je to jeho odpovědnost. Zřejmě v něm byla nashromážděna řada problémů a ty výroky šly ven asi z toho rozpoložení. Ale já to nehodnotím. Odpovídám panu prezidentovi jako poradce za průmysl, dopravu a stavebnictví a s námi takové věci v Lánech v žádném případě neřeší.

Uvítal byste, kdyby v příštím volebním období znovu kandidoval? Podpořil byste osobně jeho kandidaturu?

To je ještě hodně daleko, rozhodne jeho zdravotní stav.

Souhlasíte v současné době s prezidentovou kritikou sankcí proti Rusku? Po anexi Krymu jste se za sankce Evropské unie postavil.

Podle mne dnes, kdy se situace zklidňuje, sankce ztrácejí smysl. Samozřejmě je to prvotní zájem amerického prezidenta Obamy, který je doma neúspěšný, tak se snaží extrémně řešit věci v zahraničí. Ty finanční sankce způsobují Rusku obrovské problémy, proto mne překvapilo, že prezident Putin ve svém vystoupení své zemi žádný recept nedal, i když se v ní „chová jako car“. Už ve druhé fázi sankcí měly některé země jako Česká republika, ale třeba i Maďarsko zásadní připomínky, my jsme bojovali za stroje a zařízení dvojího užití a byli jsme v Bruselu úspěšní. Opravdu to byznysu neprospívá. Já tvrdím, že jestli opustíme ruský trh, a doufám, že ne, protože tam nejezdí hlavní političtí činitelé, ale ostatní ano bez problémů, velkou výhodou je, že tam mohou jezdit páni hejtmani v čele se šéfem hejtmanů Michalem Haškem, takže bychom ty vztahy neměli bourat, protože naše místo okamžitě obsadí asijské země, Čína, Korea a vyspělé západní země včetně Spojených států přes jiné země. Bohužel takový je život, taková je politika a byznys.

Jak se na česko-ruských obchodních vztazích teď projeví pád rublu a s tím spojené problémy ruské ekonomiky? Nepoškodí to i české podnikatele, kteří do Ruska vyvážejí?

My máme svolanou schůzku krizového štábu k Rusku, bude tam i ministr průmyslu a obchodu a budeme se o tom bavit. Pro nás není největší ohrožení ani tak ztráta trhu, to jsme schopni si ohlídat, ale především schopnost placení ruských partnerů kvůli ztrátě hodnoty rublu, protože oslabení o padesát procent už přináší velké dopady.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pokrytec Fiala, sám prodává strach. Lidé už mu nevěří, říká předseda Svobodných

7:00 Pokrytec Fiala, sám prodává strach. Lidé už mu nevěří, říká předseda Svobodných

Když někoho nazvete ‚prodavačem strachu‘, místo abyste debatovali, podkopáváte demokracii. Demokraci…