Podle aktuálních informací se průmyslová produkce v eurozóně loni v prosinci propadla meziročně o 4,1 procenta, což je znatelnější než očekávané slábnutí. A Německo si vedlo nejhůře za jedenáct let, tedy od dob finanční krize. Navíc koronavirus způsobuje ochromení čínské ekonomiky a tamního průmyslu, což znamená další problém pro země typu Německa, které jsou na plynulém obchodu s Čínou vysoce závislé. Je namístě s ohledem na to revidovat odhady letošního vývoje ekonomiky v Evropě, tedy i v Česku, nebo je to zatím předčasné? A neměla by i v kontextu nových dat za průmysl eurozóny revidovat Česká národní banka, která se celosvětově jako jediná minulý týden vydala proti proudu a své základní sazby zvýšila, co nejrychleji tento svůj krok?
Víte, že už minulý týden jsem tvrdila, že si myslím, že Česká národní banka bude muset svůj krok zase brzy pod tíhou vývoje anulovat... Že to bylo poněkud unáhlené rozhodnutí, které nejspíš vycházelo z představy, že české ekonomice se ode dneška za rok bude dobře dařit, ale v realitě tomu tak nebude. No a uplynulo sotva pár dnů a přišla tvrdá data, která ukázala, že vývoj je opravdu mnohem slabší, než většina institucí předpovídala. V podstatě každé číslo, které v poslední době přijde, je slabší, než státní instituce předpokládaly.
V pátek ráno jsme se například dozvěděli, že německá ekonomika v posledním kvartálu roku 2019 stagnovala na nule. Přitom předběžný odhad německého statistického úřadu mluvil o růstu... To je opravdu pikantní vzhledem k tomu, že se během celého roku 2019 statistici a ekonomové neustále přeli o to, zda Německo je, či není v recesi. Vždycky nakonec na papíře recesi „zázračně“ uteklo o desetinku procentního bodu. Pro mě ale tyhle hrátky se statistickým vyhnutím se recesi jsou jenom statistické pozlátko, nebo Potěmkinova vesnice, chcete-li.
Jestli by si totiž měl každý student odnést ze sebekratšího kurzu ekonomie jedno jediné poznání, mělo by to být to, že ekonomický cyklus nezastavíš. Aneb neexistuje něco takového jako vyhnutí se recesi, existuje pouze odsunutí recese na později, alternativně statistické zamaskování recese. Skutečný stav německé ekonomiky totiž vynikne, podíváme-li se na německý průmysl – a ten je aktuálně v recesi. Stejně jako je v recesi průmysl český.
V tom samozřejmě koronavirus ještě nemohl hrát žádnou roli. Dosud se evropský průmysl propadal hlavně proto, že automobilky měly problémy, které na něj uvalili politici posedlí zelenou regulací. Anebo proto, že mnohé podniky měly problémy se svým odbytem. Jenže teď koronavirus zařídil, že k problémům s poptávkou se přidá i chybějící nabídka, protože průmyslové podniky přišly kvůli viru o subdodávky z Číny.
Tedy je opravdu nejvyšší čas, aby si instituce přiznaly, že jejich „léčba“ ekonomiky v podobě tisku peněz nefunguje. Jenomže ony si to stejně nepřiznají. Ne v této chvíli. Na to je aktuálně Evropa až příliš ovládána liberálně-levicovou ideologií, která jí zaslepuje racionální pohled na realitu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník