Přijde Babiš o hlavu, nebo bude hrdina národa? Pirátská jízda. Sociolog Herzmann rozebral, co dělá covid s českou politikou

18.10.2020 10:20 | Zprávy

ROZHOVOR V koronavirové krizi voliči nejvíce vnímají zdraví, situaci samoživitelů a obavy o zaměstnání, a proto neutrácejí. Podobně se chovali na konci devadesátých let a v roce 2008, kdy ekonomikou otřásla finanční recese. Sociolog Jan Herzmann tvrdí, že nespokojenost s kroky vlády zvýšila volební účast, ale zásadně do výsledků nezasáhla. „Zásadní efekt podle mého názoru je, že se prohlubuje příkop mezi těmi, kteří Andreji Babišovi důvěřují, a těmi, kdo mu nedůvěřují,“ říká.

Přijde Babiš o hlavu, nebo bude hrdina národa? Pirátská jízda. Sociolog Herzmann rozebral, co dělá covid s českou politikou
Foto: Hans Štembera
Popisek: sociolog Jan Herzmann

Koronavirus mohl celkově s výsledky voleb zamíchat. Jak ale zásadní jeho vliv, podle vás, byl?

Myslím si, že nebyl úplně zásadní, nebyl hlavním faktorem, který by ovlivnil jejich výsledky. Možná, že nespokojenost s tím, jak vláda řeší situaci, přispěla k vyšší volební účasti. Je zřejmé, že volební účast byla vyšší zejména v těch skupinách, které obvykle nevolí vládní strany, takže určitá míra vlivu tam byla. Mohla ovlivnit v celostátním měřítku výsledky jednotlivých subjektů někde v řádu dvou procentních bodů.

Znamená to, že koronavirus nijak výrazně do posledních voleb nezasáhl?

Pravdou je, že v některých krajích byly výsledky poměrně těsné, takže i dvouprocentní rozdíl mohl v některých krajích rozhodovat, kdo volby vyhraje, a kdo skončí druhý. Ale v celoplošném měřítku, kdybychom měli vypovídat, řekněme, o politologickém sdělení výsledků voleb, asi zásadní vliv nebyl.

Je tomu tak, že se vyšší volební účast projeví v dobách vážných krizí a událostí?

Ne, to tak není. Vyšší volební účast obecně přichází tehdy, když je veřejnost jakýmkoliv způsobem excitovaná, ať už pozitivně, nebo negativně. Přichází v okamžicích, kdy volby mají nějaké silné konkrétní téma, což bylo třeba u krajských voleb v roce 2008 ohledně poplatků u lékařů, kdy účast byla podstatně vyšší. Pak bývá volební účast vysoká v případech, kdy je hodně vyostřená volební kampaň, což se třeba promítlo ve druhém kolem druhé prezidentské volby.

Domníváte se, když koronavirus nyní mohl ovlivnit volby v řádech dvou procent, že v příštích poslaneckých volbách by jeho vliv mohl být ještě větší?

To je v tuto chvíli naprosto irelevantní úvaha, protože my vůbec nevíme, v jaké situaci z hlediska koronaviru společnost za rok bude. Jestli bude nějaká krize trvat, nebo zda bude dávno za námi. To bych si vůbec netroufl spekulovat.

Jak podle voličů zvládá premiér Andrej Babiš celou situaci v posledních týdnech?

Mám pocit, že Andrej Babiš není typ politika do takovéto situace už proto, že není příliš obratným rétorem, takže jeho vystupování nijak zásadním způsobem jeho image nepodporuje. Ten zásadní efekt podle mého názoru je, že se prohlubuje příkop mezi těmi, kteří Andreji Babišovi důvěřují, a těmi, kdo mu nedůvěřují. Zatím to stále vypadá, že poměr mezi těmito tábory je jedna ku dvěma, ale jestli to tak zůstane, nebo dojde ke změně, záleží na tom, jak nakonec krize dopadne na společnost nejenom ve zdravotní rovině, ale i v rovině ekonomické.

Ještě pořád není vyloučeno, že Česká republika z té krize vyjde vítězně, a pak bude Andrej Babiš pravděpodobně oslavován přes všechny problémy, které jsou s jeho osobou průběžně spojovány – ať právem, či neprávem, to pro veřejné mínění není podstatné. Ale také není vyloučeno, že krize skončí nějakou velkou katastrofou; pak se Andrej Babiš pravděpodobně stane obětním beránkem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Zuzana Koulová

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vždy Fialu hájili, najednou změna. Markéta Šichtařová hovořila s poradcem premiéra

18:35 Vždy Fialu hájili, najednou změna. Markéta Šichtařová hovořila s poradcem premiéra

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Prezident Petr Pavel vzkázal těm, co na něj minulou neděli na Národní t…