Světová média plní demonstrace Black Lives Matter, které propukly po smrti černocha George Floyda při policejním zatýkání. Amerika mimo jiné prožila válku Severu proti Jihu, v šedesátých letech protesty proti rasové segregaci v čele s Martinem Lutherem Kingem… znamenají podle vás demonstrace, že Spojené státy americké stále nemají otázku rasismu pod kontrolou?
Myslím si, že otázka rasismu se netýká pouze Ameriky, ale je to celosvětový problém, který hýbe naší společností. Já odsuzuji jakékoliv projevy diskriminace a rasismu. Případy typu George Floyda je nutné důkladně vyšetřit a také z toho vyvodit dostatečné důsledky. V tomto konkrétním případě je také nutné si ale říct, že George Floyd byl pod vlivem omamných látek a již v minulosti byl odsouzen k vězení za držení kokainu a ozbrojené loupeže. Otázkou však zůstává, jestli tyto skutečnosti věděl i policista, který je za tento čin zodpovědný. K zamyšlení zůstává, zda tento zásah policie byl vzhledem k situaci přiměřený, jelikož důsledky tohoto zásahu jsou tragické.
Z této vyostřené situace je však zřejmé, že multikulturní systém v Americe je naprosto nefunkční. V posledních letech se těchto obdobných případů z Ameriky v novinách objevila již celá řada. Mám obavy, aby tyto události nezpůsobily občanskou válku, která by byla výsledkem a důsledkem těchto událostí.
Může být za vším nějaký hlubší problém v americké společnosti?
Podle historických událostí, které se v minulosti odehrály a které jste již například zmínila v první otázce, je zřejmé, že se Amerika s masovou diskriminací a rasismem potýká již historicky. Podle mého se nepodařilo tento hluboký problém vyřešit již po celé generace, a o to těžší je tuto situaci změnit nyní. Nejsem si jistá, zda vznik dalších a dalších hnutí a spolků, které bojují proti rasismu a diskriminaci, bude mít reálný výsledek. Tyto věci je potřeba řešit plošně a hledat takové řešení, které nebude opět rozdělovat společnost na malé skupiny, ale bude mít za cíl hledat společný výsledek a směřovat k tomu dalšími potřebnými kroky.
Stovky radikálních levicových aktivistů obsadily několik ulic v americkém Seattlu, vyhnaly policisty a ustanovily Autonomní zónu Capitol Hill. Zatím je policie nerozehnala. Jak vnímáte tuto anarchii proti systému? A jaké řešení by mělo následovat?
V Americe nejsem, tudíž nemohu objektivně posoudit tuhle situaci, a veškeré informace získávám pouze z dostupných médií. Pokud však tito protestanti porušují platné zákony a ohrožují nějakým způsobem ostatní občany, je nutný zásah ze strany policie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová