Přímá demokracie je největší hrozba. Uvolíme se k smrti, každý bude mluvit do všeho! Kéž by Obama chtěl válčit, řekl Tomáš Pojar

28.03.2018 8:34 | Zprávy

REPORTÁŽ „Kdybych byl teď na ministerstvu zahraničí, doporučoval bych přesně to samé, co udělala současná vláda.“ Za adekvátní reakci totiž Tomáš Pojar považuje vyhoštění tří členů ruského diplomatického personálu z republiky. Bezpečnostní analytik a prorektor vysoké školy CEVRO Institut na besedě v Ostravě komentoval nejen napjaté vztahy s Ruskem a hrozby, které ze situace vyplývají. Zmínil, že vidí i další riziko: „Největší bezpečnostní hrozbou pro Českou republiku je přímá demokracie. Uvolíme se k smrti.“

Přímá demokracie je největší hrozba. Uvolíme se k smrti, každý bude mluvit do všeho! Kéž by Obama chtěl válčit, řekl Tomáš Pojar
Foto: Daniela Černá
Popisek: Bezpečnostní analytik, prorektor soukromé vysoké školy CEVRO Institut Tomáš Pojar na besedě v Ostravě

„Přes všechno zoufalství, které jsem měl možnost vidět na všech bojištích, nebo v rámci diktatur na Kubě nebo v Barmě, vždycky tam byla i spousta naděje. Vždycky se také člověk vracel do České republiky jako do místa, které bylo nejsvobodnější, nejbezpečnější a krásné na žití,“ uvedl Tomáš Pojar na besedě v ostravském Centru Pant. Přes všechny problémy, se kterými se potýkáme, bychom si podle něj měli více vážit toho, co máme. Stačí se podívat kousek dál od našich hranic. „Války na Blízkém východě jsou vlastně strašně blízko a Rusko je také blízko,“ podotkl. Upozornil, že je konzervativně smýšlející člověk. Každý se podle něj má snažit chránit svobodný svět, ovšem automaticky to neznamená zkoušet svět měnit. Změna totiž může vést i k horšímu, což se dost často i děje.

Řeč byla o vývoji bezpečnostní situace za posledních třicet let. „Změnilo se to, že bezpečnost a svobodu bereme jako samozřejmost, jako něco, co se nemůže změnit. Zapomínáme, co u nás bylo a že války na Balkáně se odehrály nedávno. Teď je klid, ale nemusí to být takto vždycky. Lidská paměť je krátká, a pokud se nepěstuje, nemusí to dobře dopadnout. Na Blízkém východě je mnoho přímých důkazů, že tam, kde lidé ztratí paměť, začnou se zase mezi sebou řezat velmi brutálně,“ uvedl Pojar. 

A jaká je největší bezpečnostní hrozba pro Českou republiku? „Nedávno jsem říkal a nebylo to v úplné nadsázce…Největší bezpečnostní hrozbou pro Českou republiku je přímá demokracie. Uvolíme se k smrti. Každý se bude vyjadřovat úplně ke všemu. Nepostavíte žádnou dálnici, nenakoupíte nic pro armádu, zrušíte všechny smlouvy. Je to jen otázka času. Přímá demokracie je tragický omyl,“ zmínil Pojar. Nebezpečná je podle něj i „neustálá volební kampaň.“ Pak se dostal k vlastní bezpečnosti země: „Jednak je to hrozba z Ruska. Rusko nemá se zbytkem Evropy ustálenou hranici. Hranice se po staletí a desetiletí neustále pohybuje a to ne o kilometr sem a tam, ale o stovky kilometrů. Tohle napětí je a bude,“ upozornil. Další nebezpečí vidí v chaosu na Blízkém východě, terorismu a migraci. Nejde podle něj „jen“ o oběti terorismu, ale o rozkližování společností v důsledku tohoto tématu. Jde o klíčové otázky v každých volbách. „Týká se to udržení systému, ve kterém žijeme.“

„Erdogan sám nechce vstoupit do Evropské unie“

Na otázku, zda dělá Česká republika i Evropa dost proti nebezpečí teroristických útoků odpověděl: „Česká republika dělá dost a nemá na štěstí žádný velký problém. To neznamená, že se tu nemůže nic stát. Může. Ale pravděpodobnost je malá. Když se něco stane, bude se jednat o jednorázový akt, ne o sérii. Jak na to společnost zareaguje, to nevíme,“ uvedl analytik. „Zásadní problém nemáme, situace je dobrá. Francie, Británie, Belgie, Německo, Švédsko jsou na tom daleko hůř. V první řadě nesmí před problémem strkat hlavu do písku. Nesmí se tyto problémy bagatelizovat,“ doplnil. Je potřeba brát tyto problémy vážně a adekvátně na ně reagovat. „Většina islamistických teroristů byli zapojeni do nějaké sítě a nejednalo se o jednotlivce,“ upozornil.
Přišla na řadu i situace v Sýrii a destabilizace Blízkého východu. „Turecko nikdy do Evropské unie nevstoupí. To není možné. Erdogan tohle také ví, mluví podle publika, podle toho, kde je, říká, co se žádá. Erdogan sám nechce vstoupit do Evropské unie. Erdogan je islamista tureckého ražení. Takhle je potřeba ho brát a předvídat, co bude dělat. Druhá věc je, že Turecko má obrovský mindrák,“ popisoval. „Vždycky najdete strach z odtržení Kurdistánu, vyhlášení nezávislého Kurdistánu,“ dodal s tím, že veškeré aktivity jsou vedené snahou o zabránění vzniku tohoto samostatného státu a pokud toto nehrozí, jsou podporovány sunnitské skupiny kdeko-li. „Erdogan je ve skutečnosti smýšlením jakýsi turecký muslimský bratr,“ podotkl. Zmínil to, že Erdogan neopustil politiku všech azimutů a rozšiřování vlivu všemi prostředky. „Za jeho vlády ať už premiérské nebo prezidentské Turecko po ekonomické stránce funguje výjimečně dobře. Přestálo všechny krize a jde to i na vrub jeho reformám, jeho politice spíš v dřívějších letech než v současnosti. Turecko je úctyhodnou ekonomikou i s ohledem na to, kde leží a jaké má komplikované sousedství,“ uvedl také Pojar s tím, že pohled na Erdogana nemá jen negativní. Připomenul, že Turecko patří k k zemím, které mají nejpočetnější armádu. Nejsou jen členem NATO, ale i důležitý člen NATO. „Není to tak, že by Turecko chtělo opouštět NATO. Erdogan ví, že pro něj má hodnotu,“ doplnil. Je však jasné, že Turecko je nejproblematičtějším členem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Foltýn

Chápu vás dobře nebo docela ostře kritizujete Foltýna, za kterým stojí tato vláda? Pro mě je šok, že by někdo, kdo je v ODS kritizoval něco, co tato vláda udělá. A obecně, co si vlastně myslíte o celé té snaze vlády vnutit lidem její názory a jakékoliv jiné eliminovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

René Kekely: Znám migrantky, plat i 60 tisíc a k tomu podporu. Invalida nedostane nic. Ptám se proč?

17:14 René Kekely: Znám migrantky, plat i 60 tisíc a k tomu podporu. Invalida nedostane nic. Ptám se proč?

Jak vidí situaci na Slovensku, kde má kořeny, a co říká k dění v Německu či v Rakousku? A co k vysto…