Jakým způsobem by měla výzva rezonovat českou společností?
Otevřít problematiku pro klidnou a konstruktivní diskusi, minimalizovat emoce. Emoční rozhodování je podle mě v naší společnosti časté, určitě ovšem společnosti nepomáhá. Výzva má jistě pasáže, které bych formuloval jinak, nebo vůbec vynechal, ale pokud vás má být slyšet, musíte volit racionálně. Musíte volit kompromisně. Jako ve volbách. Emoce nejsou namístě, nic nevyřeší. Já osobně si přeji, aby výzva vyvolala diskusi k této nesmírně složité a citlivé problematice, aby otevřela proud nezbytných informací, podle kterých si občan může utvořit názor a svobodně rozhodnout, třeba i jen o menším zlu.
Co si myslíte o slovech tiskového mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka, že výzva prohlubuje příkop mezi českou společností a elitami?
Nemyslím si to. Pokládám se za přirozenou součást české společnosti, nikoliv příslušníka nějaké elity. Z toho pohledu nerozumím přesně tomu, o jaké prohlubování příkopu mezi společností a elitami se jedná, pokud se ovšem za příslušníka elity nepovažuje on sám. Pokud jakýkoliv příkop ve společnosti existuje, výzva je zde dle mého názoru k tomu, aby jej zarovnala nebo alespoň vytvořila most. Věřím, že bude následovat kýžená diskuse o politických, ekonomických i společenských nejen negativech, ale i pozitivech problematiky imigrantů. Pak, nechť občané a jimi zvolení politici vlastním rozumem zváží další činy a postupy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský