Profesor Amler, signatář výzvy vědců: Pokud někdo buduje příkopy ve společnosti, někdo jiný je musí zahlazovat. Dřív jsem si vážil Zemana, ale dnes...

29.08.2015 8:50 | Zprávy

ROZHOVOR Neklid v Evropě i Česku už je. Válka je zatím jistě silný výraz, ale že by mělo dojít ke stavbě pevných multikulturálních mostů, o tom není pochyb. To říká signatář výzvy Vědci proti strachu a lhostejnosti a profesor Evžen Amler. Je vedoucím Ústavu biofiziky II. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, vedoucím Oddělení tkáňového inženýrství v Ústavu experimentální medicíny Akademie věd České reubliky, nicméně i předsedou představenstva Unie českých fotbalových rozhodčích.

Profesor Amler, signatář výzvy vědců: Pokud někdo buduje příkopy ve společnosti, někdo jiný je musí zahlazovat. Dřív jsem si vážil Zemana, ale dnes...
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

Jakým způsobem by měla výzva rezonovat českou společností?

Otevřít problematiku pro klidnou a konstruktivní diskusi, minimalizovat emoce. Emoční rozhodování je podle mě v naší společnosti časté, určitě ovšem společnosti nepomáhá. Výzva má jistě pasáže, které bych formuloval jinak, nebo vůbec vynechal, ale pokud vás má být slyšet, musíte volit racionálně. Musíte volit kompromisně. Jako ve volbách. Emoce nejsou namístě, nic nevyřeší. Já osobně si přeji, aby výzva vyvolala diskusi k této nesmírně složité a citlivé problematice, aby otevřela proud nezbytných informací, podle kterých si občan může utvořit názor a svobodně rozhodnout, třeba i jen o menším zlu.

Co si myslíte o slovech tiskového mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka, že výzva prohlubuje příkop mezi českou společností a elitami?

Nemyslím si to. Pokládám se za přirozenou součást české společnosti, nikoliv příslušníka nějaké elity. Z toho pohledu nerozumím přesně tomu, o jaké prohlubování příkopu mezi společností a elitami se jedná, pokud se ovšem za příslušníka elity nepovažuje on sám. Pokud jakýkoliv příkop ve společnosti existuje, výzva je zde dle mého názoru k tomu, aby jej zarovnala nebo alespoň vytvořila most. Věřím, že bude následovat kýžená diskuse o politických, ekonomických i společenských nejen negativech, ale i pozitivech problematiky imigrantů. Pak, nechť občané a jimi zvolení politici vlastním rozumem zváží další činy a postupy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mlčte. Zeman důrazně ve věci Donalda Trumpa

4:44 Mlčte. Zeman důrazně ve věci Donalda Trumpa

Trump zasedne k jednacímu stolu s Putinem a vyjedná mír na Ukrajině. Je o tom přesvědčen bývalý prez…