Objevují se katastrofické odhady, jak to dopadne, když Británie vystoupí z EU: zhroucení britské libry, chaos na evropských finančních trzích, převzetí Evropy Ruskem a Čínou, nástup fašistických stran ve všech evropských zemích. Taková je teze Natalie Nougayrède z deníku Guardian. Vezměme to bod po bodu, co z toho se může stát, když k brexitu dojde? A dojde k němu, podle vás?
Zastrašování voličů katastrofickými odhady v případě britského odchodu z Unie je propaganda strany „chceme zůstat”, a tu nelze brát vážně, přestože určité krátkodobé ekonomické problémy by v případě brexitu nastaly. Nové celní tarify jsou vysoce nepravděpodobné, silně by poškodily německý export, který má ohromný přebytek obchodu s Británií a Německo dnes hospodářsky stagnuje. Další propad exportu by měl neúměrně negativní dopad na dluhopisy. Státní rozpočet bude potřebovat stamilióny eur na uprchlíky. Ostatně cla se zónou volného obchodu (EEA) se týkají jen několika málo oblastí především zemědělských produktů, jež Británie prakticky neexportuje. Libra by nakrátko po dobu vyjednávání obchodních smluv klesla, což by přinejmenším ztráty zahraničních investic vyrovnalo.
Samozřejmě nacionálně antiunijní strany rostou a brexit by je posílil. Nedomnívám se, že jsou fašistické, kdo užívá takovou nálepku, ztratil argumentaci. Národní strany žádný rasistický program nehlásí, jsou proti zkorumpované, nedemokratické a neefektivní Unii a její politické korektnosti, proti euru a masové imigraci především z islámských zemí a pro návrat k evropské kulturní tradici. Zápasí o spolupráci evropských národů bez utopického budovatelského projektu. Mají ovšem i své vady v sociální politice a nabídce, která má snížit dopady globálního obchodu. Záměr je ale správný, určitá negativa (žebrácké platy, dumping, vysoké zisky) globálních firem je zapotřebí napravit v zájmu společenské solidarity.
Rusko hospodářsky (a demograficky) krachuje a nepředstavuje nebezpečí pro Evropu. Nepředpokládám, že se ruská oligarchie zblázní. Stačí jí silná mezinárodní gesta, aby si zajistila domácí podporu, nemá zájem riskovat skutečný konflikt s USA. Potřebuje exportovat ropu a plyn, to jediné, co má. Nemyslím, že by Američané připustili agresi vůči baltským státům v NATO, ruská expanze není v jejich geopolitickém zájmu.
Myslíte si, že situace je taková, že otázky typu „Lze zachránit Evropskou unii?“ nebo „Jaké jsou perspektivy po zhroucení EU?“ jsou na místě? Někteří odborníci poukazují na to, že Velká Británie může odstartovat rozpad. Nebo jde skutečně jen, pro jistou část veřejnosti, o černé vize?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá