Singapur a Velká Británie. Dvě země, které se rozhodly změnit ke koronaviru přístup, ruší omezení. Singapur uvedl, že s covidem se musí žít podobně jako s chřipkou. Co na takový přístup říkáte?
Světově rozšířený, mutující virus je obtížné vymýtit plošnou vakcinací. Pokud se objevila méně nebezpečná, dva a půl krát nakažlivější varianta, lze její šíření chápat jako další tlak k nastolení rovnováhy. Ta by vznikla přirozenou imunizací zbylé části populace. Otázka je, zda tomu nějak napomáhat. Rychlé promoření zkracuje časové okno pro vznik agresivnějších mutací, pandemická vlna zase zvyšuje virovou dávku, jaké jsou nakažení v průměru vystavováni. V imunitním systému oslabeném těžším průběhem je pak vznik mutace pravděpodobnější. Je to dvojsečná zbraň, nehledě na dostupnost následné péče. Postup Velké Británie a Singapuru se zatím jeví jako střední cesta, tak uvidíme…
V našem rozhovoru jste kritizoval české politiky za počáteční podcenění situace, ale i následné kroky. Měli bychom podobnou filosofii, jako aplikují v Británii, zavádět i u nás?
V té době chybovali nejen naši politici. Najděte si Googlem, co kdo říkal loni v březnu třeba v Německu. Pokud jde o rozvolnění v souvislosti s variantou Delta, jde o pragmatický krok. Jde o variantu dva a půl krát nakažlivější, ale současnou úroveň ochrany dva a půl krát zvýšíme jen stěží. Takže populací zřejmě projde, ať už s opatřeními, nebo bez. Pokud půjde o mírné průběhy u mladší neočkované části populace, je potom otázkou, zda tam budou mít aktuální opatření ještě nějaký přínos. Když už jste promoklí, další tričko to nespraví. Spíš si to mokré sundáte.
Už několikrát jsme také řešili svobodu a práva lidí. S koronavirem však přišlo množství zásadních zásahů do práv člověka. Nemůže cestovat, pokud není očkován, nemůže do restaurace, pokud nemá potvrzení třeba o negativním testu. Zkrátka, lidé očkovaní mají více možností než ti bez očkování. Je to v pořádku?
Jsou to omezení, ale nevnímám je tak silně jako ztrátu svobody. Předpokládám totiž, že budou dočasná. Pro mnohé státy a regiony jsou ekonomicky zničující a tak se bude hledat lepší řešení. Závisí také na vývoji pandemické situace a ani ta nepotrvá věčně. Znovuzavedení cenzury bohužel tyto vlastnosti nemá. Vládnoucím elitám dlouhodobě vyhovuje. Je to osvědčený klacek, co byl jen dočasně tabu. Justiční systém se mu upravuje na míru právě teď. Na ostudném soudu s Walterem Kraftem jsem byl osobně přítomen a odcházel jsem s pocitem, jestli ten boj není už předem ztracený. Občan není neziskovka, aby mu každou banalitu spřízněná média ochotně rozmazala do celonárodní kauzy prvořadého významu. Je na to sám.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová