Až stovky nelegálních migrantů denně zachytí čeští policisté na hranicích, především se Slovenskem. Konvička se domnívá, že to vypovídá o celkovém rozpadu naší části světa.
„Přiznejme si v tuto chvíli, že zpráv je málo, protože všude ve světě se děje tolik věcí, že v podstatě nikdo, ani novinové agentury, natož my amatéři, nejsme schopni situaci obsáhnout. Ale podle všeho ustala ostraha migrujících lidí v pohybu někde na balkánsko-turecké trase. Říká se, že (turecký prezident) Erdogan je pouští a že balkánské státy, tam kde migranti tábořili, přestaly hlídat hranice. Ty státy mají jiné starosti, nebo to sousedům přejí,“ řekl Konvička pro ParlamentníListy.cz.
Za úplně nejzajímavější považuje otázku, – co migranti v Evropě vlastně chtějí? Zatímco ještě předloni by se prý dalo říci, že jdou za bohatstvím, prosperitou a sladkým životem, dnes to už neplatí: „Tady v Evropě už nic z toho není, čeká nás hubnutí, tvrdé zimy, ale stále přicházejí lidé, kteří si toho nemusí být vědomi. Jako my víme velmi málo o dění v Sýrii, pokud nejsme informováni, tak možná oni vůbec netuší, v jakém stavu se současná Evropa nachází. Chtějí žít ve svých iluzích, na což byli zvyklí a naučení,“ zdůraznil Konvička.
Co v chudnoucí Evropě chtějí?
Připustil také, že sociální dávky v Německu a vdalších státech stále fungují a fungovat i nadále budou.
„Co si budeme povídat, tady byl něčí zájem, aby se migranti měli jako v bavlnce. Jiná věc je, jestli je jejich snem vegetovat na sociálních dávkách, pokud to nejsou agresivní islamisté, kteří mezi nimi určitě jsou, ale jde o mladé kluky, kteří jdou za lepším životem,“ poznamenal docent s tím, že si asi představovali lepší život – drahé auto, bydlení, zábava, někteří i práci. Ale nyní evropští lídři tvrdí, že nebude mobilita, bude se omezovat soukromé bydlení, bude se omezovat topení i svícení a tak dále.
Tím se dle Martina Konvičky zadělává na další rovinu konfliktů.
„Když máte představu o světě, do kterého míříte, dáte do toho nemalé úsilí a ani cesta není lehká, a pak přijedete někam, kde vykládají, že maso budou jíst jen v neděli, spalovací motory budou brzy minulostí a další greendealistické řeči, které od západních lídrů slyšíme, může to vyvolat konflikt očekávání se skutečností, na který spousta lidí – a nejen migrantů z Blízkého východu – může reagovat agresivně nebo hystericky a problém zvětšovat,“ vysvětlil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová