Jaký důležitý krok by nová vláda, která po těchto volbách vznikne, měla udělat mezi prvními a na co by se měla co nejdříve zaměřit?
Co vám odpovím, je utopie. Nestane se to. Vláda by měla začít propouštět státní zaměstnance, aby se s jejich počtem dostala někam do roku 2000. Měla by přijmout rozhodnutí o sestavení vyrovnaného rozpočtu na rok 2023, když pro rok 2022 se to už nedá stihnout. Měla by kategoricky odmítnout Green Deal. Měla by zrušit všechny daně spadající do kategorie majetkových daní. Měla by snížit daň z příjmů právnických osob. Měla by zrušit testování a trasování covidu. Měla by zrušit jakýkoliv odlišný přístup k očkovaným a neočkovaným lidem ve všech oblastech. Měla by uzákonit na úrovni ústavního pořádku, že hotovostní peníze jsou nepopiratelnou formou vlastnictví peněz a jejich užití. A tak dál.
Pravděpodobný premiér Petr Fiala tvrdil před volbami, že zadlužování státu musí skončit. „Zakopaný pes je na výdajové straně rozpočtu. Jsme připraveni každý rok ušetřit 100 miliard korun,“ řekl předseda ODS a upozornil, že neinvestiční dotace tvoří v některých letech i přes 100 miliard korun, takže tam ušetřit desítky miliard není problém. Vzal to Petr Fiala při uvažování o snížení dluhu za správný konec? A byl by tímto způsobem reálný jeho plán snižovat každý rok schodek a plnit pak na konci volebního období maastrichtská kritéria, to znamená nejenom zkrocení inflace, ale že by deficit rozpočtu byl pod 3 procenty HDP?
Fiala má pravdu, že problém je pouze a jen na výdajové straně rozpočtu, nikoliv na příjmové. Respektive na příjmové straně je také problém – ale opačný, totiž že příjmy státu jsou příliš velké, stát odsává příliš peněz ze soukromého sektoru. Pravda je i v tom, že docela „snadno“, respektive snadněji než v jiných oblastech, se dá ušetřit na dotacích.
Plnění maastrichtských kritérií je dobrý nápad, horší je už motivace. Maastrichtská kritéria byla zavedena proto, aby ekonomika byla stabilní, a tedy jako stabilní vstupovala do eurozóny. Ano, plnit maastrichtská kritéria je správně za účelem stabilizace a ozdravení ekonomiky, ne, není správné chtít splnit kritéria za tím účelem, abychom mohli vstoupit do eurozóny, což je pravou motivací pana Fialy.
A ještě jeden dovětek. Řekl jste: „…znamená nejenom zkrocení inflace, ale že by deficit rozpočtu byl pod 3 procenty HDP“. Pozor. Pokud bychom vyrovnali veřejné finance, mohli bychom se dostat s deficitem rozpočtu pod 3 procenta HDP, ale inflace má už dneska úplně jiné kořeny. Inflaci nestabilizujeme tímto mechanismem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník